Toto sú tie najväčšie filmové sklamania roku 2023

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najčítanejšie za 7 dní

Najväčšie filmové sklamania roku 2023

Rok 2023 sa pomaly končí a v Hollywoode sa tvorcovia opäť činili a divákom priniesli v kinách či na streamovacích platformách množstvo filmov. Nie všetky sa však vydarili, aj keď samozrejme mali byť „epické“. Buď šlo o zbytočné pokračovania známych značiek alebo o pokusy priniesť divákom niečo nové. Bez zbytočného zdržiavania vám teraz ukážeme tie najväčšie filmové sklamania v roku 2023. Majte na pamäti, že zoznam aj poradie sú subjektívne – máme k tomu ale aj dôležité čísla.

10. Flash (2023)

Komiksovým filmom sa tento rok vôbec nedarilo. Divákov pritom sklamali overené značky, v tomto prípade to boli tvorcovia od legendárneho štúdia DC. Aby sme ale boli spravodliví, kvôli škandálom, ktoré sa točia okolo herca Ezra Millera, to mal nový Flash skutočne ťažké. A samozrejme, že sa to odzrkadlilo aj na tržbách, pretože s rozpočtom 220 miliónov dolárov zarobil len niečo okolo 270 miliónov.

Mohli by ste si myslieť, že aj 50 miliónov dolárov je celkom pekný zisk, ale nie je to tak. Na to, aby sa film dostal medzi divákov, potrebuje reklamu, ktorá nie je zadarmo. A takisto približne 40 % celosvetových tržieb zhltnú distribútori, vďaka ktorým sa film dostane do celého sveta. Predpokladá sa, že spoločnosť Warner Bros. na filme Flash prerobila približne 200 miliónov dolárov.

9. Indiana Jones a Nástroj osudu (2023)

Vyššie v texte sme hovorili o zbytočných pokračovaniach a toto je jedno z nich. Nie žeby bol v poradí piaty Indiana Jones vyslovene zlý film, ale fanúšikov kultovej série Stevena Spielberga a Georga Lucasa rozhodne nepotešil. Divákov najviac odradil fakt, že film stojí a padá s kvalitou technológie CGI. Tá totiž omladila Harrisona Forda a prakticky pomocou tejto technológie boli vytvorené všetky akčné sekvencie. Skalní fanúšikovia legendárneho archeológa boli odchovaní na sérii, ktorá sa prezentovala predovšetkým skvelou a poctivou filmárčinou, čo sa pri filme Indiana Jones a Nástroj osudu nedá povedať.

Takisto si tvorcovia nedali pozor na vysoký rozpočet, ktorý presahoval 300 miliónov dolárov. Náklady na reklamu sa pritom vyšplhali až na 100 miliónov, pretože si producenti zrejme mysleli, že sa tržby filmu budú pohybovať okolo 1 miliardy, ale mýlili sa. Celosvetovo totiž piate pokračovanie Indiana Jonesa zarobilo „len“ 375 miliónov dolárov, čo pre tvorcov znamenalo len jedno: stratu.

8. Napoleon (2023)

Kto by predpokladal, že prvé veľkolepé spracovanie legendárneho Napoleona dopadne takto zle. A navyše, keď na režisérskej stoličke sedel legendárny Ridley Scott a pred kamerou si francúzskeho dobyvateľa zahral Oscarový Joaquin Phoenix. Diváci čakali obdobu kultového Gladiátora (2000), ale toho sa nedočkali. Napoleon je komorný film, ktorý sa predovšetkým venuje vzťahovým témam než dobývaniu a rozširovaniu ríše. Vo filme sa diváci dočkali len pár skvelých bitiek, čo je ale skutočne málo. Predstavte si, ako by bez fenomenálnych akčných sekvencií dopadlo také Statočné srdce (1995) Mela Gibsona

Fakt, že Napoleon divákov vôbec neohúril, potvrdzujú aj samotné tržby. Diváci v kinách pri tomto filme nechali okolo 170 miliónov, čo je však pri 200 miliónovom rozpočte skutočne málo. (Článok pokračuje na ďalšej strane.)

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Jakubisko po roku 2000 natocil presne 3 filmy, z toho PostCoitum patri podla csfd medzi najhorsie filmy- vid recenzie. Perinbaba 2 bola hotova 2 roky kym sa dostala do kin. Za umelca povazovali Jakubiska len media a relacie typu smotanka. Po kazdom natocenom filme zanechal len dlhy a nevyplatene fakturi. Nebol ani produktivny ani dobry reziser, mal 3 slusne film co je za 50 rokov karieri malo ale u nas to staci.

  2. „Za zlé spracovanie dlho očakávaného pokračovania zrejme môže aj to, že Jakubisko zomrel skôr, ako stihol svoju prácu dokončiť. Scenár sa vraj už bez jeho prítomnosti na pľaci prepisoval a menili sa aj iné veci, ktoré by legendárny režisér možno ani neschválil.“ – milý pisálek Surmai, ktorý si zo seba vyvrátil takúto blbosť (ako celý tento článok). Tak keď chceš o niečom vypisovať články, tak si najprv over fakty! Pretože Jakubisko osobne pokračovanie Perinbaby aj dostrihal, keďže na 90% bola postprodukčne hotová ešte pred pandémiou. A ty vypisuješ hovadiny o tom, že sa ešte točilo po jeho smrti a na pľaci sa prepisoval scenár. Pritom scenár pokračovania Perinbaby je kompletne jeho dielo do posledného písmena. Surmai, ty už fakt nič nepíš…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -