Historický moment. Netflix odhalil svoju sledovanosť

Nenechajte si ujsť

Bezprecedentný krok Netflixu. Zverejnil sledovanosť ku všetkým svojim titulom

Netflix práve urobil obrovský skok vpred v transparentnosti svojich dát. Kým väčšina streamovacích služieb si štatistiky sledovanosti drží pre seba, prípadne sa pochváli iba najväčšími úspechmi, svetový líder nechal vôbec prvýkrát vo svojej histórii verejnosť nahliadnuť do svojich dát. V rámci čerstvej správy zverejnil údaje sledovanosti viac než 18-tisíc svojich titulov, ktoré prinášajú hneď niekoľko prekvapivých výsledkov.

Streamovacia služba číslo jeden priblížila, že v správe vyhodnotila všetky svoje tituly, ktorých sledovaním diváci strávili aspoň 50-tisíc hodín. Číslo sa síce môže zdať vysoké, vďaka 247 miliónom predplatiteľom však takúto sledovanosť dosiahlo až 99 % zo všetkých titulov služby. Nielen vlastných, ale tiež filmov a seriálov od tretích strán, ktoré služba ponúka. Dáta sledovanosti sa týkajú obdobia od januára do júna tohto roka, streamovacia služba avizuje, že k zverejňovaniu bude pristupovať pravidelne dvakrát do roka.

TOP 10 ukázal viaceré prekvapenia

Aké tituly sa teda v prvom polroku 2023 na Netflixe sledovali najviac? Absolútnou jednotkou služby bol nečakaný divácky hit Night Agent, ktorého sledovaním diváci strávili 812,1 milióna hodín, čo je ekvivalent približne 92 705 rokov. Seriál, ktorý mal premiéru 23. marca 2023, rozpráva príbeh agenta FBI Petra Sutherlanda, ktorý pracuje v suteréne Bieleho domu, kde obsluhuje takmer nepoužívanú telefónnu linku pre tajných agentov. Jeho život sa dramaticky zmení, keď telefón zazvoní, čím je Sutherland vtiahnutý do konšpirácie siahajúcej až do Oválnej pracovne.

Na druhom mieste skončila 2. séria obľúbeného sitkomu Ginny & Georgia. Diváci si pred premiérou 2. série zopakovali aj tú prvú, opäť sa teda dokazuje, aké dôležité sú pre streamovacie služby sitkomy. Prekvapivé je aj tretie miesto v rebríčku, ktoré patrí kórejskej dráme The Glory s bezmála 623 miliónov sledovaných hodín. Rebríček TOP 10 za prvý polrok 2023 vyzerá nasledovne.

  1. Night Agent – 812 100 000 hodín
  2. Ginny & Georgia (2. séria) – 665 100 000 hodín
  3. Glory – 622 800 000 hodín
  4. Wednesday – 507 700 000 hodín
  5. Queen Charlotte: A Bridgerton Story – 503 000 000 hodín
  6. You (4. séria) – 440 600 000 hodín
  7. La Reina del Sur (3. séria) – 429 600 000 hodín
  8. Outer Banks (3. séria) – 402 500 000 hodín
  9. Ginny & Georgia (1. séria) – 302 100 000 hodín
  10. FUBAR – 266 200 000 hodín

Ak by sa vám nepozdávalo, prečo sa Wednesday umiestnila až na treťom mieste, Netflix prináša jednoduché vysvetlenie. „V správe sledovanosti Wednesday vyzerá menej úspešná ako Night Agent, Glory alebo Ginny & Georgia. V skutočnosti je však dosah seriálu omnoho väčší a ide o náš najsledovanejší anglicky hovoriaci titul vôbec. Miesto v rebríčku je spôsobené tým, že Wednesday mala premiéru ešte dva mesiace pred tým.“

Zaujímavé je rozhodnutie Netflixu zrušiť fantasy Shadow and the Bone. Seriál sa totiž umiestnil na 26. mieste sledovanosti a dosiahol 192,9 milióna sledovaných hodín. Z hľadiska diváckeho záujmu vôbec nejde o zlé číslo, Netflix dal pritom zelenú pokračovaniam, ktoré si v sledovanosti viedli horšie. Napríklad 3. séria Emily in Paris zaznamenala 161,1 milióna hodín, napriek tomu bola predĺžená. Pri zrušení Shadow and the Bone pravdepodobne rozhodli vysoké produkčné náklady.

TMDB

Ide o veľkú vec

Média aj analytici sa zhodujú, že sprístupnenie údajov sledovanosti takmer ku každému jednému titulu, vrátane filmov a seriálov od tretích strán, je zo strany Netflixu obrovský krok vpred. Doposiaľ si streamovacie služby podobné údaje nechávali pre seba, Netflix teda môže byť prvou kockou, ktorá spustí domino efekt. Zároveň tiež môže ísť o výsledok dohody štrajkov medzi hercami, scenáristami a filmovými spoločnosťami. Jedným z hlavných bodov nespokojnosti totiž bola nízka transparentnosť metrík streamovacích služieb, a teda aj vyplácaných odmien pre hercov a filmových tvorcov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -