Neuveríte, keď vám poviem smutnú pravdu o filme Perinbaba 2 (RECENZIA)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Recenzia na film Perinbaba 2 (Perinbaba a Dva svety)

Nestarnúca klasika Perinbaba nám robí spoločnosť nielen na Vianoce už od roku 1985. Legendárny rozprávkový príbeh o Jakubkovi, Alžbetke a tete Perinbabe si získal srdcia Slovákov vďaka nádhernému posolstvu o láske, kreatívnemu vizuálu a skvelej výprave. Aj s obávanou Zubatou ide o jeden z najznámejších a najviac zbožňovaných slovenských filmov vôbec. Preto sa všetci veľmi tešili, keď bolo oznámené pokračovanie. Ako však dopadla Perinbaba 2 (Perinbaba a Dva svety), na ktorú sme čakali takmer 40 rokov? Naša recenzia vám to prezradí.

Už zosnulý režisér a scenárista Juraj Jakubisko vytvoril v roku 1985 azda najznámejšiu slovenskú filmovú rozprávku. Film bol významný aj vďaka medzinárodnej spolupráci, napríklad titulnú Perinbabu si zahrala talianska herečka Giulietta Masina. Hlavný hrdina Jakub zasa získal dospelú podobu od herca nemeckého pôvodu Tobiasa Hoesla. Alžbetku stvárnila Petra Kolevská – Vančíková.

Nový hrdina, nové problémy

Postavy Jakuba a Alžbety už nie sú centrom deja Perinbaby 2. Hneď v prvých minútach príbehu sa dozvedáme, že ich vo filme neuvidíme (až na prvú scénu), keďže novým hlavným hrdinom je ich syn Lukáš (Lukáš Frlajs). Ten až doteraz žil so svojou matkou v mlyne, ktorý postavil Jakub, no všetko sa zmení, keď sa Perinbaba rozhodne zafúkať tak silno, že zničí Lukášov domov – na žiadosť jeho matky. Lukášovi tak neostáva nič iné ako vydať sa do sveta, priučiť sa zopár lekcií a objaviť vlastnú doživotnú lásku.

Už od tohto momentu som vedel, že dvojka sa nebude chytať na prvý diel. Otázne je, či je fér porovnávať Perinbabu 2 so svojím predchodcom, jednou z najlepších filmových rozprávok v histórii Slovenska. Ja si myslím že áno, a to hlavne kvôli tomu, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by tento film mal byť zasadený do sveta Perinbaby. Vidno v tom iba príležitosť využiť známe meno, značku, ktorú ľudia poznajú.

Perinbaba 2
Zdroj: Bontonfilm

V skutočnosti totiž príbeh Perinbaby 2 až na pár odkazov v dialógoch viac-menej nijak nesúvisí s faktom, že ide o pokračovanie tohto príbehu. Po nemilosrdnom odkrágľovaní pôvodných postáv nás Jakubisko poslal na nemotivovanú vandrovku Lukáša, ktorý sa len tak začne túlať svetom. Bezcieľne a bez motivácie, to sú presne slová, ktoré nechcete mať spojené s hlavným hrdinom rozprávky.

Lukáš sa túla príbehom, až zakopne o šťastný koniec

Jakubov príbeh v Perinbabe bol krásne ucelený od začiatku, kedy „unikol“ od cirkusantov a a chytil Zubatú za nos, cez srdcervúce rozhodnutie, že bez Alžbetky nechce ďalej žiť, až po zaslúžený šťastný koniec. Lukáš nám ako hlavný hrdina novej rozprávky neukazuje, že si šťastný koniec zaslúži. V prvej tretine príbehu je Lukáš akýmsi darebákom, ktorý zneužíva ľudí pre jedlo a strechu nad hlavou zadarmo. Scenáristi sa snažili na toto poukázať pri prerode postavy, no u diváka to už zanechá trpkú pachuť a hlavného hrdinu sa nedá vnímať sympaticky.

Počas vandrovania Lukáš započuje legendu o svete, kde na stromoch rastú koláče a v rieke tečie mlieko. Rozhodne sa ju nájsť, no vtedy ho konečne dobehnú jeho činy a zavrú ho do väzenia. Vtedy mu pomôže Perinbaba utiecť, no pri úteku sa zhodou okolností ocitne v onej čarovnej krajine, o ktorej pred chvíľou počul. Niekto bude hovoriť, že v rozprávke netreba hľadať logiku, no tento argument vyvracia pôvodný film z 1985, ktorej príbeh mal logiku od začiatku až do konca a aj tak pôsobil omnoho rozprávkovejšie ako novodobá verzia.

Perinbaba a dva svety
Zdroj: Bontonfilm

V čarovnej krajine sa konečne odhaľuje Lukášove hrdinstvo. Tu taktiež stretne Luciu (Valéria Frištik), s ktorou si okamžite padnú do oka – len tak, lebo sa stretli. Je nám jasné, že skončia spolu a láska zvíťazí, ešte predtým však príde klasická poučka o tom, že láska je dôležitejšia ako peniaze a moc. Príbeh sa končí pekne, po z dejového hľadiska pomerne chabo, bez razantného vývoja. V porovnaní s pôvodnou Perinbabou je plytký.

V istých momentoch presakuje čaro Perinbaby

Sled udalostí pôsobí neusporiadane a scény idú jedna za druhou úplne náhodne, bez následnosti. Zážitok z vývoja celého deja je chaotický, nechýba ani poriadna nádielka klišé, ktoré však kvôli žánru môžeme tvorcom odpustiť. Mierna záchrana prichádza v podobe niektorých kreatívnych sekvencií a hudobných podkladov, v ktorých sa prejavil Jakubiskov umelecký nádych. Niektoré trápne scény striedajú aj pomerne vtipné situácie, určite teda nevyjdete z kina bez toho, aby ste sa aspoň trochu zasmiali.

Neúsmevné sú žiaľ herecké výkony ústrednej dvojice Lukáša Frlajsa a Valérie Frištik. Nemôžem si pomôcť, ale nedokážem sa striasť pocitu, že ich obsadenie bol omyl. Určite sú schopní so správnym scenárom podať lepšie výkony, no na svoje rozprávkové role sa žiaľ ani jeden z nich nehodil.

cirkus perinbaba
Zdroj: Bontonfilm

Zhrnutie recenzie na film Perinbaba 2

Perinbaba 2 je chabý pokus zopakovať čaro spred takmer 40 rokov. Jej príbeh je plytký a nepresvedčivý hlavný hrdina nedokáže utiahnuť dej, ktorý je postavený na hŕstke klišé bez nejakého kreatívnejšieho úmyslu. V niektorých scénach je cítiť Jakubiskovu chuť prinášať umenie na filmové plátno, no zväčša pôsobí film nedokončene a odfláknuto. Trápne až bizarné momenty našťastie striedajú humorné scény, ktoré dokážu pobaviť aj občas zaujať svojou kreativitou. Žiaľ, pôvodnej rozprávke tá nová nesiaha ani po členky, a preto snímke Perinbaba a Dva svety udeľujeme hodnotenie 5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

30 COMMENTS

 1. Toto nieje Jakubiskov film. Strasna blbost, ani hlave ani Peta ani points ani den ani odkaz ani v tip ani herectvo a ziadna uprimnost, stdecnost, Len jedna nezmyselna scena za druhou a strata casu yo vobec pozerat.

 2. Perinbaba 2 ma zaujala…..vždy som si rada pozrela tvorbu tak úžasného“ režiséra „pana Jakubiska …klobúk dole akú uzastnu rozprávku v svojom veku vedel natočiť so svojou fantáziou a zvláštnou tvorbou ako sa jeho filmy vyznačovali…Perinbaba 1 a Perimbaba 2 sa určite porovnávať nedajú …Vážim si jeho tvorbu,vážim si ho ako človeka ktorý niečo dokázal a čudujem sa negatívnym komentárom….mňa fascinuje co dokázal natočiť v svojej 80tke….už žiadne podobne dielo od p.Jakubiska neuvidim a to je mi veeeelmi ľúto…

 3. Tato recenzia akurat len ludi odradi..My sme boli na predpremiére,film sa nam pacil, nesli sme nan s tym,ze ho ideme porovnavat,mozno z nostalgie. Nech uz su vase pocity ake su,ist si to pozriet do kina ja odporucam.A urcite si film pozriem aj v tv🙂

 4. ako tu niekto piše aby sme to neporovnavali s 1 verziou,,,, ? no veru ja som to neporovnaval… čakal som hlavne príbeh,,, tvorenie nejakeho deja rozpravky .. nič tam nebolo blikajuce ledky padajuce žienky akože sukne….. chodiace domy,,,?? scifi … nič zaujimave na filme…. žiadny rozpravkovy pribeh….. proste KATASTROFA!!!!!!!!!!

 5. Miera sklamania je priamo úmerná výške očakávania.
  Predpokladal som, že rozprávka bude nadväzovať na jedničku, ktorá je absolútnou topkou v mojom rebríčku celý môj život.
  Boli sme na to dnes, pekná rozprávka ktorú tak skoro nepotrebujem vidieť znova, až na pár scén ani s pôvodnou rozprávkou žiadnu spojitosť nevidím…
  …a ten „zachripnuty pes“ čo trhal veci a kradol špekačky úplne dovidenia.

  • Katastrofa,ten herec sa tam vôbec nehodil,čakala som viac….Hlavný hrdina má byť, že waw ….
   Pán Jakubisko, bol úžasný človek,režisér ,ale z dlhého očakávania Perinbabky sklamanie…

 6. Katastrofa! Tak ako je Perinbaba 1 úžasná rozprávka a aj po takmer 40-tich rokoch klasika ktorá nesmie chýbať na Vianoce, tak je Perinbaba 2 niečo strašné. Vydržať v kine až do konca filmu mi spôsobovalo fyzické utrpenie. Nemalo to hlavu ani pätu, chaotické, slabé aj ako samostatná rozprávka. Toto p. Jakubiskovi nevyšlo. Nie vždy sa zadarí, aj keď je úmysel dobrý. Ale Perinbaba 1 si vždy radi pozrieme a zostane jednou z našich najobľúbenejších rozprávok a na 2 sa budeme snažiť rýchlo zabudnúť.

 7. Akurát sme sa vrátili z kina.Mali sme ozaj velké očakávania. „Pretože Jakubisko…“ Odchádzali sme sklamaní.Nebolo to zlé, ale zdalo sa nám to moc prekombinované a možno aj o pol hodinky kratšie to mohlo byť… A tie „akože mobily“ fakt vadili… Na Perinbabu 1 sa toto nechytá ani zďaleka…

  • Som totálne sklamaný, Perinbaba pôvodná mala čaro, toto nové neviem čo… bol totálny nezmysel. V kine sme po sebe pozerali ako puci, nuda totálna, rozhasené zábery, všetko bez emócií a bez deja, raz to raz hen to Krá krá…a nejaká chápadlá, dojali ma tie Led mobily či čo to malo byť… V pôvodnej Perinbabe bol Jakub poriadny chlap…tento jeho akože“syn“ je obraz súčasnej doby… dojali ma tie vlasy s nejakými rožkami…tomu som nepochopil…absolútne zle zvolený herec…ten psík bol zlatý…niektoré momenty boli fajn…ale inak prepáčte, ak sa mala robiť Perinbaba pomaly po 40 rokoch…tak to malo mať naozaj nejakú úroveň nie toto…Starú Perinbabu si pozrem aj milión krát…toto nechcem vidieť v živote…to bol tragikomický Cirkus…skúšanie nejakých efektov…no všetko bez deja a logiky…

 8. Tento príbeh a celé spracovanie ma chytilo za srdce a dokonca sa mi páči viac ako pôvodná rozprávka.
  Toľko skrytých symbolov, spirituality, nádherných výtvarných prvkov, romantiky, fantázie a lásky to je odraz života veľkého tvorcu, renesančného človeka a umelca pána Jakubiska.
  Dielo človeka, čo prežil svoj život naplno a vnímal, cítil a prežíval všetko skutočne všetkými zmyslami a ešte niečim navyše, čo dostal naviac do daru od Pána Boha.

 9. Nevidel som to, Jakubiskove filmy sú plné silných obrazov, zábavy, transcendentálnych prvkov, alkoholu a sexu, toto je rozprávka, tak 2 silné atribúty odpadajú…Ale pravdivo vždy vidno od 1. min. že je to Jakubisko, filmy sa podobajú ako vajce vajcu, no a hlavný hrdina, stačil mi reklamný klip pôsobí dojmom nekompletného blba

 10. Čo sa týka perinbaby 2 myslím si že to bude veľke fiasko už len obsadenie hercov je otras nesympatický Frlajs to nemáme krajších mladých hercov a takých čo vedia hrať? Kedže 2 nenadväzuje na 1 bude to o ničom rozprávka ktorá nemá ani hlavy ani päty len sa čudujem že Jakubisko natočil aj takýto prepadák ked 1 perinbabu natočil úžastne

 11. Autor recenzie pre istotu neznámy, aby sa nedala vytýkať neznalosť slovenčiny konkrétnej osobe. Možno recenzent ani nerozumel dejú, ak sa používala slovenčina.

 12. Uplne suhlasim, veelke sklamanie a pravda, bud perinbaba 2 ale vobec nie perinbaba. Vobec nenadviazalo na jednotku.. smrt sa jakuba boji a predsa zomrie predcasne?? Jakub je sikovny, nachadza zlato, kozusiny, a jeho syn nema co do ust dat?? A ten konec akoze zubata uz nebude kosit a ludia budu zit vecne?? Ach.. to nie je ani rozpravka lebo hocktora ma viac logiky ako tento fantasy brak

 13. Čo sa týka tejto recenzie beriem ju ako subjektívny názor pretože podľa tvorcov Filmu a samotného režiséra ktorý vôbec nechcel aby Perimbaba a dva svety nieje Perimbaba 2 a scénickej stránke už vôbec nie pokračovanie.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -