Peter Dinklage kritizuje Disney za ich chystaný hraný film. Akú odpoveď mu dalo štúdio?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Peter Dinklage kritizuje Disney

Počas tohto týždňa niekoľkonásobný víťaz ocenenia Emmy, Peter Dinklage, zniesol kritiku na Disney. Týka sa to ich chystanej hranej prerábky azda najznámejšej rozprávky od tejto spoločnosti. Samozrejme hovoríme o Snehulienke a siedmych trpaslíkoch, animáku, ktorý v roku 1937 priniesol Waltovi Disneymu slávu a možnosť rozširovať jeho magický svet.

Jeho hraná podoba sa chystá už nejaký čas a podľa spoločnosti samotnej sa jej nedočkáme ešte aspoň nasledujúce dva roky. Poznáme pre ňu zatiaľ režiséra a niekoľko hercov. Snímku povedie Marc Webb, ktorý priniesol filmy 500 dní so Summer alebo The Amazing Spider-Man.

latino snehulienka
Zdroj: newsweek.com

Izraelská zlá kráľovná a latino Snehulienka

Vo filme si zahrá víťaz Emmy Andrew Burnap, zatiaľ ešte v nešpecifikovanej úlohe. Úlohu zlej kráľovnej dostala izraelská herečka Gal Gadot, známa predovšetkým ako Wonder Woman. Úlohu samotnej Snehulienky dostane Rachel Zegler, hviezda zo súčasného spracovania West Side Story.

Herečka má kolumbijskú matku a síce vyrastala v New Jersey, verejne sa hlási k juhoamerickým koreňom. Obsadenie latino herečky do takejto role je ďalším krokom od spoločnosti, ako čo najviac diverzifikovať obsadenie vo svojich filmoch. To sme mohli vidieť aj pri filmoch ako Mulan alebo Aladin, kde, dá sa povedať, správne zasadili hercov aj kultúrne náležitosti.

snehulienka gal gadot
Zdroj: scrooge-mcduck.fandom.com, mocah.org

Diverzifikácia je fajn, ALE…

Herec známy predovšetkým ako Tyrion Lannister z Hry o tróny si myslí, že toto je správny krok, avšak vidí jeden zásadný problém. Ako jeden z najviac ikonických predstaviteľov Hollywoodu s trpasličím vzrastom (dwarfizmom) povedal, že práve v tomto vidí problém. V podcaste WTF od Marca Marona povedal nasledovné:

„Nikoho nechcem uraziť ani nič podobné, avšak zostal som mierne zaskočený, keď hovorili o tom, ako sú hrdí na to, že obsadili latino herečku ako Snehulienku. Ale v prvom rade rozprávate príbeh o Snehulienke a SIEDMYCH TRPASLÍKOCH. Tak nech sa poriadne zamyslia nad tým čo robia, lebo mi to nedáva zmysel. Snažia sa byť progresívni, ale robia zas**ane spiatočnícky príbeh o siedmych trpaslíkoch, ktorí spolu žijú v jaskyni? Čo to ku**a robíte?! Nespravil som za roky nič, čo by to zmenilo? Nebol som dostatočne hlasný?“

Disney sa vyjadrilo

Za daných okolností by sa dalo pochopiť, že kritika, ktorú Peter Dinklage znáša na Disney, je oprávnená. Za všetkým ale treba hľadať ALE. A to prišlo vo vyjadrení od samotnej spoločnosti, ktoré poskytli prostredníctvom spravodajského portálu The Hollywood Reporter. Veci chcú na pravú mieru uviesť takto:

„Aby sme sa vyhli stereotypom, ktoré boli nastavené v originálnom animovanom filme, snažíme sa prísť s odlišným pohľadom na to, ako predstaviť týchto sedem postáv. Konzultujeme ich s príslušníkmi komunity ľudí trpasličieho vzrastu. Tešíme sa, keď budeme môcť zdieľať z filmu viac, keď bude film môcť konečne smerovať k produkcii po dlhšom čase v prípravách.“

Komunikácia s komunitou aj konzultantmi

Narážajú práve na fakt, ktorého si Dinklage zrejme nie je vedomý. Už to bude tretí rok, čo je film zaseknutý v produkcii. Okrem pochopiteľných dôvodov z posledných rokov ho zdržiava aj iná vec. Od samotného začiatku pracujú na tom, aby mohli predstaviť postavy trpaslíkov tak, aby to neboli urážlivé.

Ako sa sami vyjadrili, fakty konzultujú priamo s príslušníkmi komunity. Okrem toho majú pri výrobe viacerých kultúrnych konzultantov, podobne ako pri spomínanej Mulan. Výsledná snímka by sa teda nemala dotýkať žiadnej komunity a mohla by upokojiť nepokojné hlasy.

Čo si o situácii myslíte vy? Je kritika, ktorú dáva Peter Dinklage na Disney oprávnená alebo sa ozýva skôr, ako by reálne videl výsledok? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: geektyrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -