Neľahká cesta Shazama na plátna. Prečo sa hrdina nedostal do plánovaného filmu už pred dvomi dekádami?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Shazam! filmy, ktoré nevznikli

Počas týchto dní do kín vstupuje komiksovka Shazam! Hnev bohov, ktorá je pokračovaním filmu z roku 2019. Vtedy sme si mohli pozrieť mladého Billyho Batsona, ktorý sa vie silou bohov meniť na hrdinu. Tí však chcú svoju moc späť. Toto dnes už samozrejme vieme. Menej známym faktom môže byť to, že už pred dvomi dekádami boli v prípravách Shazam! filmy, ktoré nevznikli.

Hrdina, ktorý sa pôvodne volal Captain Marvel, sa objavil na stránkach komiksu už v 40. rokoch. Filmári však o neho záujem príliš nemali, pretože sa jeho sily až príliš podobajú Supermanovi, ktorý mal či dokonca stále má vyššiu popularitu. To sa však zmenilo po prelome tisícročia.

superman shazam
Zdroj: comicbookherald.com

Menej konvenčný hrdina a režisér komédií

Konkurenčný Marvel totiž začal prinášať do kinosál aj menej konvenčných hrdinov ako Ghost Ridera či istých členov X-Menov (stále hovoríme o dňoch pred prvým Iron Manom). DC to teda skúsilo s Catwoman (áno, tou s Halle Berry) a výsledok je dnes (ne)slávne známy. Po roku 2004 tak opäť dostali tieto projekty krátku pauzu.

Režisér Peter Segal, ktorý bol v tom čase známy pre filmy s Adamom Sandlerom ako Kurz sebaovládania, 50x a stále po prvý raz či Za mrežami začal pracovať so štúdiom Warner Bros. Bolo to na akčnej komédii Dostaňte agenta Smarta. Začali tušiť úspech a tak mu dali možnosť pracovať aj na inom vytúženom projekte.

Peter Segal Shazam
Zdroj: cinemainvasion.wordpress.com

Dwayne Johnson chcel meniť hierarchiu pred 15 rokmi

Počas februára 2008, kedy snímka vstupovala do kín, prezradil, o čo ide. Projekt mal názov Billy Batson and the Legend of Shazam, teda Billy Batson a legenda o Shazamovi. Zaujímavé je, že sa tu mal objaviť aj Black Adam a zahrať si ho mal herec, ktorý s ním už spolupracoval na Smartovi.

Nebol to nikto iný ako Dwayne Johnson. Áno, The Rock sa chystal meniť hierarchiu síl v DC filmoch už pred 15 rokmi! Čakala sa tak odľahčená komediálna snímka (ale nie je to presne to, čo sme dostali aj tak nakoniec?). Lenže plány zmenil iný film od WB, ktorý práve vstupoval do kín – Temný rytier.

Billy Batson and the Legend of Shazam
Zdroj: cinemainvasion.wordpress.com

Nolanov Batman zmenil situáciu

Nolanovský Batman zmenil to, ako mal byť Shazam! a v podstate aj ostatné filmy od DC vedené. Vedúce osobnosti tak chceli, aby mal aj on vážnejší tón a menej „detských prvkov“. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť, bolo, že chceli dať Billymu vyšší vek. Tento zásadný odklon od mytológie pôvodnej postavy sa nepáčil viacerým členom Segalovho tímu, čo malo za následok ich odchod. Medzi nimi bol aj scenárista John August.

Kým si však viacerí mysleli, že je projekt pochovaný, v auguste 2009 boli zverejnené nové informácie. Prizvaní boli scenáristi Bill BirchGeoff Johns, teraz už bol zmenený názov na jednoducho Shazam!. Nebolo zverejnené, či sa stále držali drsnejšieho tónu alebo sa vrátili k pôvodnej myšlienke. Jedno je však známe – prednosť dostal iný hrdina, ktorý bol v komiksoch priamo súčasťou Justice League.

shazam green lantern
Zdroj: screenrant.com

Posledný klinec do rakvy a znovuzrodenie

Tak prišiel do kín v roku 2012 kultovo zatracovaný Green Lantern. Masívny prepadák však Shazam filmy ešte stále nepochoval. Johns prezentoval na rozličných akciách, že ich projekt sa síce nehýbe aktívne vpred, ale je niekde na horizonte. Tri roky sa však nič nedialo, kým režisér nezatĺkol posledný klinec do rakvy a neoznámil, že je Billy Batson mŕtvy (metaforicky, samozrejme).

Jedným z najväčších dôvodov bol opäť Superman. Tentoraz dobre známy Muž z ocele s Henrym Cavillom. Aj keď však tieto plánované filmy nikdy nerozbehli naplno svoju produkciu, Warner Bros. to so Shazamom nikdy nevzdalo. Nasledujúci rok (teda 2016) oznámili, že sa stane súčasťou DCEU. O tri roky sa táto vízia zrealizovala a zvyšok je už dobre známa história…

Vedeli ste o tom, že sa chystali filmy so Shazamom ešte takmer pred dvomi dekádami? Ako si myslíte, že by vyzeralo, keby vyšli v tom čase? Chystáte sa na film Shazam! Hnev bohov do kina? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -