Skutočný dôvod by ste nikdy neuhádli. Prečo majú niektoré časti Windowsu 30 rokov starý dizajn?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prečo niektoré časti Windowsu vyzerajú zastaralo

Softvérové aktualizácie. Základný pilier každého poriadneho operačného systému. Microsoft aj vďaka neustálemu vylepšovaniu dizajnu a funkčnosti zabezpečil úspech Windowsu. Dnes má tento OS vyše 1,5 miliardy používateľov (StatCounter), z ktorých väčšina používa „desiatku“ či „jedenástku“. Nové systémy, podobne ako každá verzia, taktiež prekopali celý vzhľad, na jeden detail však zabudli. Windows má súčasť, ktorú z nejakého dôvodu Microsoft prehliada už 30 rokov. Na tému upozornil The Verge.

Písal sa rok 1994 a Dave W Plummer počas upršaného štvrtkového rána práve odovzdal kód ku dočasnému dialógovému oknu pre Microsoft. Takto sa začína jeho príspevok na sociálnej sieti X, ktorým pripomína, že „neexistuje nič ako dočasné riešenia.“

Vývojár si zaspomínal na svoje časy, keď pracoval pre Microsoft na Windowse. Konkrétne v tomto období sa venoval portovaniu kódu pre používateľské rozhranie z Windowsu 95 na Windows NT.

V niektorých prípadoch sa formát líšil natoľko, že kód na nedal jednoducho skopírovať zo staršej verzie na novšiu. Vývojári teda občas museli nakódovať nové rozhranie, aby bola zachovaná funkčnosť.

S jedným z takýchto prípadov sa stretol aj Plummer. Konkrétne mu nefungoval „preklopený“ kód z Windowsu 95 na Windows NT, ktorý bol zodpovedný za formátovanie diskov, zmenu systémového disku, označovanie, šifrovanie a kompresiu. Plummer sa teda pustil do práce a vytvoril kód s dialógovým oknom nanovo. „Vytiahol som si kus papiera a spísal som si všetky možnosti, ktoré používateľ môže spraviť ohľadom formátovania diskov,“ popisuje vývojár svoj proces.

Dočasné, neelegantné riešenie

Plummer následne použil program Microsoft Visual C++ 2.0, aby svoj náčrt previedol do reality. Výsledkom bolo jednoduché dialógové okno so zopár možnosťami, len aby bola zachovaná funkčnosť. „Nebolo to elegantné, no malo to stačiť, kým dorazí elegantné používateľské rozhranie.“

disk
Zdroj: snímka obrazovky / redakcia REWIND.sk

Provizórne riešenie však fungovalo a Microsoft ani o takmer 30 rokov neskôr nenašiel dôvod ho meniť. Toto „dočasné“ dialógové okno má rovnakú podobu dodnes aj vo vašom Windowse. Vyskočí na vás, keď kliknete pravým tlačidlom na akýkoľvek disk a zvolíte možnosť „Formátovať…“.

Zaujímavé je, že Plummer sa v ten deň „náhodne rozhodol,“ že maximálna veľkosť formátu FAT bude 32 GB. Tento limit si Windows natívne zachoval aj dodnes. Ak chcete formát zmeniť na vyššiu hodnotu, je to možné len pomocou nástrojov tretích strán.

Aj toto je dôvod, prečo v modernom dizajne Windowsu 11 stále nájdete množstvo okien, ktoré vyzerajú ako vytrhnuté z úplne inej éry. Ony totiž aj sú z inej éry. Microsoft sa jednoducho nikdy nedostal ku tomu, aby aktualizoval ich podobu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -