Kto rozhodol o tom, že Iron Man zomrie vo filme Avengers: Endgame? Marvel to nebol!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Avengers: Endgame po 11 rokoch uzatvoril viaceré príbehy postáv, ktoré nám medzičasom prirástli ku srdcu. Napríklad taká Black Widow / Natasha Romanoff (Scarlett Johansson) sa obetovala pre získanie Kameňa duší. Zasa taký Captain America / Steve Rogers (Chris Evans) vykonal, čo mal, a odžil si spokojný život so svojou láskou. A do tretice všetko dobré: Prečo zomrel Iron Man? Naozaj musel? Odpoveď je NIE. Spolu však zistíme, prečo bola jeho smrť dobrá.

Najlepšie momenty Iron Mana v MCU
Zdroj: youtube.com

Prečo zomrel Iron Man v Avengers: Endgame?

O tom, prečo zomrel Iron Man / Tony Stark (Robert Downey Jr.) na konci poslednej tímovky od Marvel Studios, sme polemizovali už viackrát. Ešte predtým si však povedzme zaujímavý fakt o smrti tejto postavy.

Zomrieť nemusel. Ako si budete môcť prečítať nižšie, jeden zo scenáristov (Christopher Markus a Stephen McFeely) v rozhovore odhalil, že štúdio im dalo voľnú ruku. Mohli vo veľkom zmeniť jeden z najdôležitejších momentov MCU a nechať pôvodného Avengera nažive. Prečo to však nespravili a aj tak ho nechali zomrieť?

christopher markus stephen mcfeely
Zdroj: api.juksy.com

Marvel Studios ako celok povedali: ‚Myslíme si, že je čas, aby Tony Stark zomrel, ale ak máte dobrý dôvod na to to nespraviť, je to na vás – prispôsobíme sa.‘,“ prezradil scenárista Christopher Markus. Je teda zaujímavé, že štúdio dalo tvorcom takúto veľkú slobodu pri tvorení príbehu. Markus ďalej pokračoval a vysvetlil, prečo sa nakoniec rozhodli tak, ako sa rozhodli:

„Zdalo sa nám, obzvlášť s tým, čo Tony zažíval po piatich rokoch pauzy – oženil sa, má dieťa, konečne žije veľmi zdravý a pokojný život a má za sebou päť rokov bez prekvapení – že už nebolo miesto alebo stav, kam by mohol pokračovať. Bol to chlapík, ktorý si už všetkým prešiel, a to až do samotného konca.

iron man 1 tony stark robert downey jr
Zdroj: youtube.com

Na konci svojej cesty

Zažil kompletné obnovenie osobnosti, od toho protivného charakteru na zadnej sedačke armádneho auta Humvee, ktorého sme stretli na začiatku prvého Iron Mana. Nechať ho vykonať obetu, ktorú by spravil aj Steve Rogers, ak by dostal tú príležitosť, sa nám zdalo naozaj správne.

Je zaujímavé zistiť, že samotný Marvel netrval na smrti Tonyho Starka. S rozsiahlym univerzom pod palcom by sme predpokladali, že štúdio dáva scenáristom konkrétne inštrukcie o tom, kto má do konca filmu zomrieť, kam budú postavy smerovať v závere a čo sa vlastne bude diať. A ako vidíme, tak to nie je. Markus a McFeely dostali naozaj veľkú slobodu a mohli sami rozhodnúť o osude Iron Mana.

Dom Tonyho Starka z Avengers: Endgame
Zdroj: cnet.com

Chcem však podotknúť, že to ešte neznamená, že keby jeho postavu nechali nažive, tak by sme ho videli v budúcich filmoch. Plán 4. fázy je predsa hotový a Tonyho Starka nezahŕňa. Reálne možnosti by boli jedine zranenie, kvôli ktorému by už nemohol ďalej úradovať ako superhrdina, prípadne by nadobro odišiel do dôchodku. A to by ani zďaleka neboli tak silné momenty ako smrť.

Je podľa vás zo scenáristického a príbehového hľadiska dobré, že Iron Man zomrel v Avengers: Endgame? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -