Budúci kráľ Hollywoodu. Prvé reakcie na Wonku majú jasný verdikt, na pôvodný film zabudnite

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prvé reakcie na film Wonka

Ikonický Willy Wonka patrí medzi tie diela, ktoré boli už viackrát adaptované do filmovej podoby. Pôvodný príbeh od spisovateľa Roalda Dahla z roku 1964 poníma o záhadnej továrni na čokoládu vo fiktívnom svete pod vedením excentrického Willyho Wonku. Túto postavu v roku 1971 perfektne stvárnil zosnulý Gene Wilder. Trochu iným smerom postavu uviedol Johnny Depp v adaptácii v roku 2005. Tretím hercom, ktorý si zahrá tohto legendárneho výrobcu čokolády, je Timothée Chalamet v novinke Wonka (2023). A ako píše portál Deadline, možno bude najmladšia hviezda tejto trojice aj tou najlepšou.

Nový film sa odohráva v rovnakom svete ako Charlie a továreň na čokoládu (2005). Titulný Willy Wonka je v príbehu tento raz o niečo mladší, ide teda o prequel. Dej sa odohráva dlhé roky predtým, ako si čokolatier otvoril svetoznámu továreň a miesto dobytého kráľovstva čokolády sledujeme, ako Wonka bojuje za otvorenie svojho prvého malého obchodíku s cukrovinkami.

Snímku režíruje Paul King. Medzi jeho najznámejšie projekty patria Paddington a Paddington 2, kvalitné detské komédie s dospelým príbehom, ktoré očarili svojou kreativitou a nádhernými nápadmi. Prvé reakcie na film Wonka teraz odhaľujú, že režisér priniesol podobné čaro aj do sveta čokolády.

wonka timothee chalamet
Zdroj: TMDB

Timothée Chalamet je továreň na charizmu

„Wonka je výherná sladkosť, plná perfektných dávok šarmu, čarovnosti a dojímavosti, poháňaná čistou fantáziou a oslňujúcimi, svižnými muzikálovými predstaveniami. Timothée Chalamet je továreň na charizmu. Jeho plný záväzok úlohe je opojný. A Hugh Grant je výnimočný v režime ‚mám na háku‘,“ píše Courtney Howard.

Jednoznačne najlepšou častou celého filmu bude titulný Chalamet v úlohe excentrického Wonku. Takýto názor má aj Germain Lussier, ktorý herca popísal ako „nekonečne šarmantného“ s tým, že „je radosť ho sledovať.“ Pomerne kritickejší bol voči zvyšku filmu: „Príbeh a tón spolu bojujú a výsledok je trochu zmätený. Avšak [Wonka] je plný radosti a piesne sú príjemné.“

Perri Nemiroff píše, že „Wonka je super šarmantný pôžitok, poháňaný pozoruhodným a perfektné naladeným výkonom od Timothée Chalameta.“ Filmový kritik z IndieWire David Ehrlich to poňal veľmi jednoducho a napísal nasledovné: „Wonka dobrý. Paul King kráľ.“ Kritici teda majú podobné názory, film samotný je skvelý, aj keď nie dokonalý. Réžia Paula Kinga prináša skvelé čaro a kreativitu na plátno a najlepším prvkom je charizmatický titulný herec. S tým, ako to má Timothée Chalamet našliapnuté, určite zabojuje aj o nejaké to ocenenie a opäť sa priblíži k realite, že raz bude patriť medzi kráľov Hollywoodu.

oompa loompa hugh grant
Zdroj: TMDB

Film nie je dokonalý, ale už teraz je klasikou

„Wonka Paula Kinga nedosahuje šarmantných a očarujúcich výšin filmov Paddington, ale je stále sladkou pochúťkou. Timothée Chalametove titulné frajerovanie je rozkošné a zábavné, pričom Oompa-Loompa Hugha Granta ukradne každú scénu, v ktorej je,“ píše Simon Thompson.

Málokto mladého herca prirovnáva ku jeho predchodcom, Kaitlyn Booth sa však vyjadrila, že z Wonku ide dávka „podivuhodnosti, ktorej sme sa dočkali pri origináli, zatiaľ čo tomu dáva vlastný šmrnc. Timothée Chalamet sa privoláva energiu Gene [Wildera] bez toho, aby ho napodobňoval.“ Jednoznačne sa teda máme na čo tešiť.

Okrem titulného čokolatiera a zábavného Oompa-Loompu sa vo filme objavujú herci ako Rowan Atkinson, Olivia Colman, Sally Hawkins, Keegan-Michael Key, Calah Lane, Matt Lucas a ďalší. Film Wonka si v kinách pozrieme už 14. decembra. A prvé reakcie nám už teraz naznačili, že bude budúcou vianočnou klasikou.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -