Zdá sa vám, že filmy už nie sú také krvavé ako kedysi? Štatistiky vravia, že sa kruto mýlite!

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

R-rated filmy – je ich viac ako si myslíš!

Väčšina z nás za stále len sťažuje, že filmy v posledných rokoch nie sú až tak „krvavé“ ako by sme si želali. A nemyslím tým žáner horor, ale filmy označené ako R-rated. Ak sa nad tým zamyslíme, hodnotenia PG-13 sprístupnia daný film oveľa širšiemu publiku a do kín môžu zavítať celé rodiny aj s deťmi. No v skutočnosti je všetko inak. Za posledných 50 rokov bolo skoro 60% filmov bolo označených ako R-rated. Takéto zistenie prichádza z najnovších štúdií, ktoré uskutočnila Americká filmová asociácia (MPAA). Tá na počesť 50. výročia svojho vzniku odhalila naozaj veľa zaujímavostí!

Zdroj: movieweb

Hodnotených bolo 30 000 filmov, ktoré boli vypustené od roku 1968. Na prekvapenie, 17 202 filmov nieslo R-kové hodnotenie. Na druhom mieste sa teda prekvapivo usadili filmy PG-13, ktorých počet zakotvil na čísle 4913. Okrem iného tu máme aj hodnotenie G (1574 filmov) a hodnotenie X/NC-17 (524 filmov). To znamená, že viac ako 58% filmov hodnotených MPAA je označených písmenom R. A takéto niečo je naozaj fascinujúce.

Ktorý R-rated film je tým najziskovejším? 

Ak sa pozrieme do tejto skupiny filmov, dostaneme sa až na 83. miesto. Tu nájdeme nášho obľúbeného „hrdinu“ Deadpoola. Film z roku 2016 si do dnešného dňa dokázal zarobiť 783 miliónov dolárov. Ostatné tituly nesú hodnotenie PG alebo PG-13snímky s mäkším hodnotením majú väčšie publikum a tým pádom väčšie tržby. Čo sa R-rated kúskov týka, v rebríčku prvej stovky ešte nájdeme aj pokračovanie Deadpool 2.

Na Comic-Cone sa premietne nezostrihaná verzia filmu Deadpool 2!
Zdroj: latimes.com

Ratingové oddelenie MPPA vzniklo v roku 1968, aby poskytovalo alternatívu vládnej cenzúry. Organizácia bola vytvorená z dôvodu, aby boli rodičia informovaní o obsahu obsiahnutom vo filmoch. Vďaka tomu sa mohli rozhodnúť, či je daný film vhodný pre ich deti. Všetko nám objasnil predseda správnej rady pre klasifikáciu a hodnotenie filmov MPPA, Joan Graves:

„Vzhľadom na mimoriadne zmeny v našej kultúre, zábave a spoločnosti za posledných 50 rokov sa toto výročie považuje za špeciálne. Mohli by sme poukázať na mnohé faktory, ktoré sú za úspechom hodnotených filmov. Misia je však jednoznačná. Zachovať si dôveru amerických rodičov.“

Logan
Zdroj: wall.alphacoders.com

Na záver by som zhrnul ešte jednu zaujímavosť. 1,4% hodnotených filmov (428) sa proti svojmu hodnoteniu odvolalo a iba 0,6 % (165) pri odvolaní uspelo a ich rating bol zmenený. MPPA v priemere za rok ohodnotí 587 filmov, pričom v roku 2003 to bolo až 940 filmov. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa tento trend vyvíja a posúva stále vyššie a vyššie. Preto verím, že okrem filmov ako Deadpool a Logan sa na svetlo sveta dostanú aj iné kvalitné snímky s ešte prísnejším hodnotením.

Čo na to vravíte? Boli by ste radi, keby každý film niesol R-kové hodnotenie a producenti nemuseli brzdiť množstvo krvi? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -