REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018 – ako sme si užili známy festival o filmoch, komiksoch a hrách?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018

Zlúčené festivaly AnimeSHOW & GAME EXPO sa tešia čoraz väčšej obľube od fanúšikov filmov, komiksov, hier, tanca, hudby, anime a prakticky celej západnej či východnej kultúry. My osobne podobné podujatia milujeme a aj preto sme si nemohli nechať minúť už 11. ročník vyššie zmienených festivalov. Pod strechou bratislavského domu kultúry Ružinov sme si cez víkend 23. – 25. marca mohli užiť rozmanitý program a naozaj kopec zábavy. Ako sa teda tohtoročná AnimeSHOW & GAME EXPO páčila nám?

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018

Piatok

Prvý program, spolu s premietaním filmu Spider-Man: Homecoming v hlavnej sále, sa začal už o 14:00. Priestory DK Ružinov poskytujú okrem veľkého pódia samozrejme aj filmové plátno, na ktorom sa počas víkendu premietalo až 11 obľúbených počinov. V tento deň to okrem novej Marvelovky bola aj Múmia o 16:00, Votrelec: Covenant o 17:15 a Blade Runner 2049 o 19:00. Rovnako dôležitých je však aj 14 menších miestností, v ktorých sme si mohli vybrať z veľkého počtu zaujímavých prednášok, niekoľkých herných a vedomostných súťaží či workshopov.

Prvý deň sme si užili kopec zábavy. Dorazili sme poobede a chvíľu nás mrzelo chladné počasie – rýchlo sme si však uvedomili, že táto úžasná komunita sa vie zabaviť vždy a všade. Keď sme ale konečne vošli dnu, mohli sme začať objavovať. Spolu sme si obehli celý vnútorný priestor festivalu, popozerali sme si všemožné old-schoolové hracie automaty, video hry, spoločenské hry, kopec filmového či seriálového merchu v predajných stánkoch, figúrky a množstvo ďalších vecí, ktoré sú len zlomkom toho, čo festival ponúka. Na tejto akcii toho dá robiť toľko, že si neviem predstaviť niekoho, kto by sa nevedel zabaviť.

@mr.freake, ktorý v stánku predával ručne kreslené plagáty

Zahájenie festivalu

O 18:00 sa v hlavnej sále začal otvárací program, ktorý na pódiu uvádzal hlavný organizátor Róbert Žittňan. Ak si niekto v sále náhodou nenašiel miesto, stojí za zmienku, že program sa premietal aj na plátne vo veľkej sieni budovy. Krátky úvod k akcii, niečo málo o histórii, predchádzajúcich ročníkoch a inováciách si tak mohol vypočuť každý. O pol hodinu neskôr sa začala ‚Samurai Show,‘ pri ktorej sme videli výsledok rokov tréningu s autentickou japonskou katanou. Seknúť s mečom si dokonca mohol vyskúšať aj náhodný člen publika.

Po skončení programu sme na chvíľu šli prejsť von, kde sme stretli mnoho kamarátov a členov komunity. Okrem programu je práve toto na AnimeSHOW najlepšie. Každého pol roka sa na jednom mieste zídu všetci fanúšikovia popkultúry, ktorí ju spoločne oslavujú. Po krátkom predýchaní na čerstvom vzduchu sme sa vrátili dnu a do hlavnej sály sme si o 19:00 išli pozrieť sci-fi film Blade Runner 2049. Po jeho skončení nám už vyhladlo. Vonku nás však milo prekvapilo množstvo stánkov s občerstvením. Zo všetkých možností sme si vybrali polievku ramen, ktorá nám mimochodom veľmi chutila. Úžasný prvý deň bol za nami!

Nádherný Cosplay Jinx z Leage of Legends!

Sobota

Sobota pred rozmanitým programom piatku nezaostávala. Ak vôbec niečo, tak dokonca bola ešte lepšia a zábavnejšia. Prvé prednášky spolu s premietaním filmu Justice League začali už o 10:00, teda omnoho skôr, ako prvý deň. Okrem tejto komiksovky sa v tento deň premietali aj snímky Rogue One: A Star Wars Story o 12:00, Valerian a mesto tisícich planét o 14:30 a Thor: Ragnarok o 19:30.

My sme, ako inak, profesionálni spachtoši a dostavili sme sa „až“ chvíľu po dvanástej. Príjemne nás ale ihneď pozdravilo omnoho lepšie slnečné počasie. Aj kvôli tomu sa dalo rozpoznať, že práve v sobotu došlo ešte viac ľudí, ako deň predtým. Nikomu teda už neprekážalo posedávať vonku na lavičkách a vyhrievať sa v príjemnej atmosfére jedinečnej komunity. Od rána nám bolo jasné, že sobotu si veľmi užijeme. Okrem veľkého množstva workshopov a herných turnajov totižto práve tento deň ponúkol populárne predstavenia K-POP Showcase, Karaoke a Cosplay.

Ako vidíte, na sobotňajší program sa tešilo mnoho ľudí!

Najpopulárnejšia časť programu

Už o 16:00 sme vošli do hlavnej sály, kde pomaly začínala Karaoke súťaž. Miesto na sedenie som si žiaľ nechytil, no pri takto skvelom a zábavnom predstavení mne ani nikomu inému nevadilo sedieť na schodoch. Do súťaže sa zapojilo 15 súťažiacich, ktorí na pódiu spievali svoje obľúbené pesničky z filmov, anime či hitparády – niekto po slovensky, niekto po anglicky, no našli sa aj takí, ktorí spievali japonsky či dokonca maďarsky. Zábava pre každého.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Karaoke súťaž spevom začali moderátori!

Niečo po 17:30 sa v sále premiešali ľudia a mne sa ušlo miesto so skvelým výhľadom na pódium – čo ma nadchlo obzvlášť preto, lebo práve začínala Cosplay súťaž. Myslím si, že práve Cosplay je na AnimeSHOW najväčšou a najobľúbenejšou časťou programu za celý víkend. Ľudia dostanú šancu predviesť svoje prepracované kostýmy postáv z rôznych hier, filmov a seriálov – no a obdivovať ich je taktiež veľká zábava.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Súťažiaci si aj tentokrát pripravili skvelé kostýmy!

Cospaly súťaž trvala niečo vyše hodiny, po čom sa na pódium dostavil pravidelný návštevník festivalu, Jaro Slávik. Ľuďom tam prišiel predstaviť projekt Zombie Run, ktorý stručne vysvetlil ako zábavná športová aktivita pre fanúšikov zombíkov. Nasledovala tombola so skvelými cenami, no my sme sa už so sály pomaly vytratili a znova sme sa prešli cez budovu až von, kde sme sa stretli s niekoľkými priateľmi. Dokonalú sobotu sme mali za nami!

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Jaro Slávik a jeho sympatická asistentka

Nedeľa

Program záverečného dňa sa taktiež začínal už o 10:00 s premietaním filmu Ja Zloduch 3, ďalšími workshopmi, kvízmi a prednáškami. Okrem tohto animáku sa v nedeľu premietali aj snímky Wonder Woman o 11:30 a Strážcovia Galaxie 2 o 14:00. V nedeľu sme už síce boli smutní z toho, že víkend pomaly končí, no do 17:00 sme si ešte mohli užiť skvelý program vrátane Cosplay divadla, súťaže originálnych kostýmov a speváckeho K-POP contestu.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Lepšia atmosféra, ako na koncerte!

O 15:00 sa v prednáškovej miestnosti sci-fi salón konal program ‚O cone po cone,‘ na ktorom sme sa mohli stretnúť s organizátormi AnimeSHOW & GAME EXPO 2018 a poprípade im poďakovať za ďalší skvelý ročník festivalu. V hlavnej sále sa o 16:00 konal záverečný program, na ktorom opäť prehovorili organizátori, ktorí sa na oplátku nám poďakovali za návštevu. Posledný deň bol za nami!

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Spider-Woman a Daredevilka

Zhrnutie

Čo dodať? 11. ročník obľúbeného festivalu nás ani tentokrát nesklamal a už teraz sa tešíme na ďalší. AnimeSHOW & GAME EXPO 2018 ponúkli úžasný program a množstvo aktivít pre každého a osobne si neviem predstaviť, ako by sa na tejto akcii niekto mohol nudiť. Či už ste fanúšikom filmov, hier, komiksov, anime, popkultúry alebo jednoducho chcete byť súčasťou veľkej komunity plnej skvelých ľudí, práve toto je podujatie aj pre vás. Bola to naozaj veľká zábava!

Foto: Dominik Kusý, Dominik Boskovič

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -