Režisér Černobyľu si zoberie na starosť adaptáciu kontroverznej novely

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Režisér Černobyľu a adaptácia kultovej knihy

Režisér Černobyľu, skvele prijatého hitu podľa nešťastných reálnych udalostí na HBO, sa teraz pustí do adaptácie knihy. Johan Renck navnadil svojich fanúšikov prostredníctvom svojho postu na Twitteri, kde zverejnil obálku knihy s popisom „something is brewing„. Ide o dvojzmysel vo význame varenia (napr. odvarov) a zároveň ukazuje, že sa niečo chystá.

Kniha, o ktorej hovorí, je totiž dielom anglického postmodernistu Johna Fowlesa. Jej názov je The Magus a dá sa povedať, že si získala kultový charakter (ako prijatím, tak obsahom). Bežne sa zaraďuje do najlepšie hodnotených rebríčkov literatúry posledných sto rokov (napr. The Big Read). Napísaná bola v roku 1965.

View this post on Instagram

Something is brewing 🌚

A post shared by Johan Renck (@johanrenck) on

Znudený učiteľ zatiahnutý do chaotickej hry

Pojednáva o čerstvom absolventovi Oxfordu a nádejnom básnikovi, Nicholosovi Urfem. Ten sa znudený životom rozhodne, že opustí Anglicko a po rozhovore s náhodnou známosťou odchádza učiť na grécky ostrov Phraxos. Autor sem čiastočne zahrnul svoje vlastné skúsenosti z pôsobenia na ostrove Spetses.

Ostatné je ale čistá fikcia. Nicholas sa časom stane znudený aj z novej pozície a presýtený celým ostrovom sa rozhodne spáchať samovraždu. Narazí pritom ale na honosné sídlo a jeho majiteľa, Maurica Conchisa. Práve ním je zatiahnutý do zamotanej hry plnej psychologických klamov, paradoxných náhľadov na život a samotnej tajomnej postavy skrývajúcej sa za maskami.

Vťahovaný do kultu okolo Conchisa začína Nicholas pochybovať o tom, čo je reálne a čo je umelo vytvorené zbohatlíkom. Ten sa miestami až hrá na boha, za čo si dielo vyslúžilo nemalú kritiku. A do mixu si ešte môžeme pridať kolaboráciu z nacistami či obscénnosť na štýl markíza Sadeho. V tomto prípade je preto absolútne jasná kontroverzia okolo novely.

Filmové spracovanie už bolo. Bude seriál lepší?

Tá sa už raz dočkala filmového spracovania iba niekoľko rokov po vydaní, v roku 1968. Učiteľa si tu vtedy zahral ešte mladý Michael Caine a o rolu majiteľa vily sa postaral Anthony Quinn. Hodnotenia sú pomerne priemerné, aj keď fanúšikovia uznávajú, že obsahuje niekoľko ikonických scén.

the-magus
Zdroj: onlyabloodyblog.wordpress.com

Johan Renck, režisér Černobyľu, by ale mohol priniesť nový náhľad na toto dielo a zopakovať svoj úspech. Vďaka Bohu jeho príspevok na sociálnych sieťach nie je jediný zdroj odkiaľ vieme, že toto spracovanie chystá. Potvrdil to aj magazín Variety.

Zároveň nám zverejnili aj iné mená, ktoré sa za projekt postavia. Seriál zastreší štúdio Neal Street Productions vedené Pipa Harrisom a Samom Mendesom. Tým môžeme vďačiť za skvele natočenú vojnovú drámu na jeden záber, 1917. Samotní producenti sa vyjadrili, že nemohli nájsť lepšiu osobu na dohľad nad adaptáciou, ako Rencka.

K tomu si ešte môžeme pridať výborného scenáristu, Toma Edgea. Pracoval na výbornom historickom seriáli The Crown a napísal aj životopisnú drámu Judy s Renée Zellweger. The Magus je teda v správnych rukách a veríme, že sa tomuto tímu podarí verne zobraziť mysticitu, symbolickosť a dejové zvraty v tomto kultovom diele.

Počuli ste o diele The Magus? Myslíte, to bude ďalší úspech pre režiséra Černobyľu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: geektyrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -