Prvé dojmy z piatej epizódy seriálu WandaVision – Stret fantázie a reality

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Seriál WandaVision pokračuje a spolu s ním i naše dojmy

Podivuhodné nažívanie Wandy a zosnulého hrdinu Visiona naberá na obrátkach! Dostáva sa totiž do zlomového momentu, kedy seriál WandaVision konečne postupuje z príbehového hľadiska vpred, čo výrazne ovplyvňuje moje predchádzajúce dojmy a zaháňa nepríjemné obavy z celého experimentálneho projektu.

Ak pravidelnej sledujete našu sériu článkov zaoberajúcich sa týmto seriálom, viete, že môj najväčší strach pramenil z možného vyšumenia celého príbehu. Ak by tvorcovia nemali v príprave vedľajšie plány a postranné odhalenia, šlo by o nevýrazný komiksový love letter televíznej komédii. Našťastie už vieme, že niečo podobné nastať nemôže.

Preto by som sa bez ďalšieho výrazného zdržiavania pustil do rozboru najaktuálnejšej epizódy, ktorá už zajtra poriadne zamieša kartami. A aby som nezabudol, opätovne sa nevyhneme drobnejším (i zásadnejším) SPOILEROM, takže sa pustite do čítania výhradne v prípade, že ste už časť s názvom On a Very Special Episode… videli. Takže, dokázali autori adekvátne rozvetviť nastolenú zápletku?

wandavision seriál dojmy
Zdroj: comicyears.com

Stret realít

Minulá epizóda pôsobila po striktne komediálnych častiach ako hutná príbehová výstavba, ktorá zodpovedala väčšinu otázok, ktoré si fanúšikovia (i náhodní diváci streamovacej služby Disney+) kládli. V zásade bolo prezradené kto stojí za alternatívnou „realitou“, jej fungovanie a aj ďalšie otázniky postupne vznikajúce naprieč triom úvodných dielov. Od lietadielka, cez charakter bez domova, až po bizarne sa meniaci svet.

Tým tvorcovia stratili istú mysticitu, ktorú som považoval za jeden z najlepších prvkov celého seriálu. Koniec koncov, ako som svojho času tvrdil, prítomné rámcovanie jednotlivými érami televíznej komédia je iba pomyselnou maskou, vďaka ktorej pôsobil počin WandaVision atraktívnejšie a unikátnejšie. Na pozadí sa ale skrýva originálny psychologický (samozrejme, prístupný pre všetkých) príbeh o vyrovnávaní sa so stratou blízkej osoby.

Clona mystifikácie bola razom preč a ja som po prezretí štvrtej epizódy zostal v miernom kŕči. Kládol som si niekoľko otázok, ktoré sa síce netýkali samotného príbehu, ale cesty, ktorou sa režisér v sprievode scenáristu vydajú. Budeme opätovne niekoľko epizód sledovať fikciu vo fikcii, pokiaľ sa dočkáme ďalšieho naratívneho postupu? Bude sa pokračovať vo výhradne komediálnej rovine, prípadne nás čaká iba realita? V duchu som ale tak trochu dúfal, že nastane chaos. Chaos, v ktorom sa vymyslená vízia Wandy začne rúcať ako domček z karát.

Komediálne Akty X

Jedinú príbehovú epizódu novinke z dielne Disney a Marvel som prirovnával k ľubovoľnej iterácii dnes už kultového seriálu Akty X s agentami Davidom Duchovnym a Gillian Anderson v hlavnej úlohe. Predsa len sa na scéne objavilo tajuplné mestečko, ktoré akoby vzišlo z ničoho. Jeho obyvatelia sú v zovretí nebezpečnej moci, ktorou oplýva Wanda, no a celé pátranie sme sledovali z pohľadu prítomného tímu zameniteľných vyšetrovateľov (s výnimkou Jimmyho Woo a agentky Rambeau).

Šlo o zaujímavý žánrový zvrat, ktorý ešte väčšmi potvrdil rozmanitosť WandaVision. Tá sa najnovšie ukázala byť azda najsilnejšou stránkou seriálu. Tentokrát totiž sledujeme dianie paralelne, čo znamená, že časť epizódy je nakrútená v autentickom duchu osemdesiatych rokov a časť ako moderná science fiction záležitosť zasadená v chladnej realite. Táto zmena sa, mimo iné, prejavuje aj audiovizuálne, takže sa divák neocitá v zbytočnom zmätku, ktorý by pramenil zo zle určených pravidiel rozprávania (niečo podobné som mimochodom kritizoval v japonskom horore Ju-On: Origins).

Súčasne zásluhou rôznorodosti vzniká určité dynamo, vďaka ktorému vyznieva rozprávanie pútavejšie. Figúrky šachovnice sú jasne rozložené a preto nemáte pocit, že len čakáte na vznik dramatickej situácie (v tomto prípade temnejšie ladeného náznaku, ktorý bol zdrojom onej mysticity) ako tomu bolo v samotnom úvode.

wandavision dojmy
Zdroj: screenrant.com

Na ceste k silnejším hrdinkám

Scarlet Witch má jasný cieľ, avšak jej konanie nielenže ubližuje Visionovi, no súčasne aj všetkým obyvateľom mestečka, ktorých myseľ takýmto spôsobom sužuje. A hoci sa to nemusí zdať, postupne sa z nej stáva relevantný charakter s dobre vybudovaním podhubím, na ktorom sa dá vystavať ďalší charakterový vývoj. Ako filmová/seriálová postava sa stáva každou epizódou silnejšia. Osobne dúfam, že v samotnom finálne z nej bude už samostatný charakter, ktorý sa jedného dňa dočká i sólovky.

Ostatne, povedzme si úprimne, doposiaľ bola Scarlet vo filmovom univerze komiksov odstavená na druhú koľaj, avšak predpokladám, že po skončení seriálu môj záujem o jej príbeh narastie. Ak už nič iné, považujem ju za omnoho lepší charakter, ktorý je legitímnou postavou a nie iba „cool“ ženskou ikonou komiksových príbehov na plátnach kín a sprievodných plagátoch.

A áno, dávnejšie som povedal, že celé dianie by sa dalo zhrnúť do jedného monológu ľubovoľného filmu z nadchádzajúcej fázy, avšak tým pádom by Scarlet stále bola iba nevýraznou figúrkou, ktorá sa stráca medzi desiatkami ďalších hrdinov s vlastnými filmami a seriálmi. Subjektívne si ale myslím, že Marvel zvolil adekvátnejšiu cestu (samozrejme, primárne za účelom vyšších ziskov), pričom jej spracovaním sa budeme ešte niekoľko týždňov zaoberať. Až do momentu, kedy uzrieme úplný záver.

WandaVision seriál dojmy epizóda 5
Zdroj: dineshholmes.wordpress.com

A čo finále?

Samotný koniec je pomerne neočakávaný. Ostatne, nie nadarmo niektorí herci avizovali, že nás čaká takzvaný Luke Skywalker moment z druhej série nadmieru úspešného Mandaloriana. Evan Peters naozaj je príjemným prekvapením, v ktoré sme snáď ani nedúfali. Otázne však je čo to v praxi znamená pre svet budovaný Kevinom Feigeim a ďalšími zástupcami štúdií. Čaká nás veľkolepý X-Men crossover alebo pôjde o striktný fan servis pre najzarytejších milovníkov komiksových univerz?

Oba varianty môžu byť pravdivé, pričom subjektívne dúfam v nejaké relevantné prepojenie a pripravenie pôdy pre ďalšie rozširovanie celého Marvel Cinematic Universe. Vyšší plán celého seriálu by dával zmysel, avšak riskovali by producenti oznámenie takto veľkého spojenia značiek v teoreticky vedľajšom projekte? Povedzme si úprimne, WandaVision centrom fanúšikovskej pozornosti rozhodne nie je.

Každopádne, odpoveď je iba vo hviezdach, avšak je pravdepodobné, že sa dozvieme niečo viac už v nadchádzajúcej epizóde, ktorú si všetci pozrieme zajtra. Dovtedy sa môžeme pohybovať výhradne vo sférach neistých domnienok a vlastných fantázií. Čo si myslíte vy? Spraví Marvel veľký krok a prepojí filmové svety X-Men a MCU, prípadne sa s nami tvorcovia iba zákerne hrajú?

Ako sa formujú vaše osobné dojmy z tohto počinu a nabral pre vás seriál WandaVision grády? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Úplným záverom opäť upozorňujeme, že ak si chcete obohatiť svoju poličku o figúrky, prípadne komiksy zo série WandaVision, môžete tak učiniť prostredníctvom obchodu Nekonečno, na ktorý budete odkázaný po kliknutí na priložený obrázok. 

wandavision nekonečno
Zdroj: marvelousnews.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -