Slovenská novinka prišla do kín – tieto zaujímavosti ste o filme Slúžka nevedeli

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

V kinách práve teraz nájdete historickú drámu s príbehom, ktorý je dnes aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

Očakávaný film Slúžka zrejme nie je potrebné predstavovať nikomu, kto sa čo i len trocha zaujíma o dianie v slovenskej kinematografii. Režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrútila historickú drámu podľa knihy spisovateľky Hany Lasicovej a práve teraz si ju môžu pozrieť diváci a diváčky v kinách na celom Slovensku.

Film Slúžka je práve v kinách

Snímka vyrozpráva príbeh Anky, ktorá v časoch prvej svetovej vojny odchádza z rodnej Banskej Štiavnice do Prahy. Čaká ju tam práca slúžky v rodine vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka. Dievča spoznáva nový svet s jeho svojskými pravidlami, nadväzuje priateľstvá v radoch služobníctva a nachádza aj úhlavnú nepriateľku v panskej dcére Resi. Rovesníčky si však k sebe nájdu cestu, zblížia sa a ich pevné puto im pomôže prekonať útrapy, ktoré doba prináša.

Vedeli ste, že…

Vyššie zmienené informácie pre vás zrejme nebudú novinkami. Vedeli ste však, že…

… od prvého stretnutia režisérky Mariany Čengel Solčanskej a autorky predlohy Hany Lasicovej po premiéru filmu v kinách uplynulo takmer 10 rokov? Solčanskej dcéra, ktorá v začiatkoch písania scenára mala len mesiac, je dnes štvrtáčkou na základnej škole.

… v knižnej predlohe sa Anka zamiluje do svojho pána, no vo filme vzplanie milostný cit medzi ňou a panskou dcérou? S nápadom, aby sa vo filme zamilovala do ženy, prišiel Milan Lasica.

Slúžka
Foto: Igor Stančík

… dom, v ktorom sa odohráva väčšina filmu, slúži ako „zmenšenina“ Rakúsko-Uhorska? Miešajú sa v ňom viaceré národy a národnosti, okrem slovenčiny tak vo filme zaznie aj čeština, nemčina či maďarčina. Herečka Zuzana Mauréry rozpráva po nemecky a česky, jej kolega Peter Nádasdi dokonca v rámci jednej repliky vystrieda maďarčinu, nemčinu a slovenčinu.

… režisérka Mariana Čengel Solčanská si vo svojom – podľa jej vlastných slov – najlepšom filme aj zahrala? Stvárnila mamu hlavnej postavy, ktorá sa v úvode filmu vydá a je nútená poslať dcéru slúžiť do Prahy.

Marko Igonda hral dosiaľ v každom celovečernom filme Mariany Čengel Solčanskej? V prípade Slúžky ide už o ich siedmu spoluprácu v tomto formáte.

Slúžka
Foto: Igor Stančík

… vo filme si spolu zahrajú otec a syn – Karel a Cyril Dobrý? Stvárňujú svokra so zaťom.

… herec Lukáš Pelč pri nakrúcaní poškodil českú národnú kultúrnu pamiatku? Film sa nakrúcal na Státním zámku Slatiňany pri Pardubiciach. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa stalo, že predstaviteľ záhradníka Štefana nezaistil okno, ktoré sa neskôr kvôli prievanu rozbilo. Sklo bolo z roku 1865 a prežilo dve svetové vojny.

Zdroj: TS Bright Sight Pictures / Continental film

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -