Naozaj dokážu vaše smart hodinky Apple Watch zistiť koronavírus v tele?

Nenechajte si ujsť

Stanforskí študenti sa dlhšie zaujímajú otázkou, či vás vaše smart hodinky Apple Watch upozornia, ak ochoriete koronavírusom.

Dokážu smart hodinky Apple Watch identifikovať koronavírus?

Vieme, že hodinky od Apple a podobné inteligentné náramky na ruky už dokážu zobraziť rýchlosť srdcového tepu priamo z vašej ruky. Keď chcete sledovať váš tep alebo máte problémy so srdcom, tak vám táto funckia môže veľmi pomôcť.

Okrem tohto sa tieto produkty využívajú aj na kontrolovanie vašeho spánku, počítanie vašich krokov a podobné možnosti.

Inými slovami, aj keď môžu byť smart hodinky a náramky užitočné pri sledovaní zdravej životosprávy, nie sú skonštruované na to, aby detegovali vážne ochorenia ako je koronavírus.

Informácie z štúdie Stanfordu z roku 2017 a výskumu inštitútu Scripps Research v Kalifornii sa zhodujú v jednom bode. Pri infekciách sa vám údajne zvyšuje srdcová frekvencia, a na základe tohto sa domnievame, že hodinky a smart fitness náramky by mohli pomôcť odhaliť prítomnosť nákazy COVID-19 v tele ešte pred úplnými príznakmi ako problémy s dýchaním a extrémna teplota.

Tento fakt určite môže pomôcť pri hľadaní potenciálne nakazených ľudí. Niektorí ľudia dokonca nemusia navonok prejavovať príznaky koronavírusu, no môžu byť nakazení. A práve s tým by sledovanie biometrických informácií hodinkami či náramkami mohlo pomôcť.

apple watch
Zdroj: Apple

A ako tomu môžeme pomôcť my?

Stanford taktiež hľadá bežných ľudí, ako sme my, aby sme pomohli tomuto výskumu. Najlepší uchádzači sú tí, u ktorých je väčšie riziko ochorenia. To znamená napríklad ľudí čo pracujú v nemocniciach alebo potravinách.

Pre zapojenie sa do výskumu musíte splniť nasledujúce tri kroky:

  • Nosiť hodinky frekventovane;
  • stiahnuť si ich aplikáciu;
  • každý deň plniť prieskum príznakov, ktorý ale trvá iba pár minút.

A taktiež budete požiadaný o zdieľanie dát, ktoré zistili vaše hodinky počas dňa. Ak teda chcete pomôcť tomuto výskumu, môžete sa zapojiť tu.

Druhá fáza príde hneď po tom, ako Stanford zozbiera dostatok informácií. V nej sa budú snažiť vyrobiť system, ktorý vás informuje, keď zaznamená nejakú podozrivú aktivitu a naznačí vám, že pravdepodobne ste ochoreli, alebo sa čoskoro začnú prejavovať externé príznaky ochorenia.

Po celom svete sa aktívne používa viac ako 35 miliónov hodiniek ako FitBit a Apple Watch. Ak by sa do výskumu pripojilo veľa ľudí, mohli by veľmi pomôcť pri hľadaní podobných chorôb.

ava naramok
Zdroj: Victoria Song/Gizmodo

Ďalej vkladáme nádej do Avy. To je nástroj na sledovanie vášho zdravia, ktorý sa aktuálne zameriava na zber dát pre dokončenie vedeckej štúdie COVI-GAPP. Podľa Avy pri detekovaní pomôžu práve faktory ako telesná teplota, pokojový pulz, perfúzia, rýchlosť dýchania a tlkot srdca.

V Lichtenštajnsku bolo vyzbrojených náramkami Ava až 2 000 ľudí, ktorí pomáhajú pri odhalení koronavírusu poskytovaním dát o svojom tele.

Teraz už nemusíme len počúvať a dúfať, že sa podarí poraziť koronavírus, ale môžeme proti nemu aj sami bojovať.

Zdroj: gizmodo.co.uk, 9to5mac.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -