Krvácajúci Hollywood sa môže postaviť na nohy, ultimátna dohoda s hercami je na stole

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Štrajk hercov môže skončiť už dnes

118 dní. Tak dlho trvali protesty, ktoré v júli zvolala sformovaná únia, ktorá zastupovala hollywoodskych umelcov. Kvôli nim utrpel biznis veľké straty, produkcie boli zastavené, čím sa strácali milióny dolárov, nehovoriac o odložených premiérach blockbusterov. Viaceré média, medzi ktorými nechýba ani svetové CNN, hovoria o dôvodoch na oslavy. Štrajk hercov sa končí dnes, ak príde k podpísaniu dohody.

Herci, ktorých zastupoval odborový zväz The Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA), sa k štrajku pripojili 14. júla. Podporili už predtým protestujúcich scenáristov, ktorí žiadali od veľkých štúdií lepšie podmienky pre svoju prácu. S nimi prišlo k vyjednaniu podmienok a podpísaniu nových zmlúv 27. septembra.

Po dohode scenáristov jednania obnovené, ale…

Predpoklad tak bol, že herci budú čoskoro nasledovať. Samozrejme, istá skupina z nich chcela obnoviť jednania medzi SAG-AFTRA a AMTPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers, teda Alianciou filmových a televíznych producentov). Aj výkonní tvorcovia už vo veľkom pociťovali straty, dokonca prišli vyhlásenia, že „tento rok pre nich skončil“, ako informovalo Vanity Fair.

Vtedy prišiel The Hollywood Reporter s informáciou, že Hollywood v panike sa snažia zachrániť niektorí z hercov. George ClooneyBen AffleckJennifer Aniston a Tyler Perry zvolali míting na Zoome s vedúcimi osobnosťami únie. Ich dojednané podmienky by však údajne porušovali regulácie pracovného zákonníka.

Dlhé dni a hodiny za zatvorenými dverami

To uviedli v otvorenom liste 24. októbra herci a herečky Julia Louis-DreyfusPaul Walter HauserTimothy OlyphantMaya Hawke a ďalší. Vyjednávacej komisii v ňom odkázali, že radšej zostanú v štrajku, ako by mali „zobrať zlú dohodu“.

Stúpajúci tlak z oboch strán tak spôsobil, že vyjednávači strávili niekoľko dní v zasadačkách, pracujúci na novej dohode. V nedeľu vydali von informáciu, že pokryli všetky pálčivé problémy. SAG-AFTRA však situáciu komentovala, že kľúčové momenty stále neboli jednané, napríklad použitie umelej inteligencie. V utorok tak strávili ďalších desať hodín jednaniami, v ktorých sa podaril problém vyriešiť. V stredu v nočných hodinách oznámili, že štrajk hercov končí, ak príde dnes k podpisu dohody.

Kritizovaný, no dôležitý hlas odborov

Kým sa pozrieme, čo je jej súčasťou, musíme sa nachvíľu vrátiť k začiatku protestov. Vtedajšia prezidentka hereckej únie Fran Drescher (známa zo seriálu Pestúnka Franny) silno vystupovala proti Aliancii producentov a prezidentom veľkých štúdií. Neodpustila si ani niekoľko štipľavých komentárov na adresu Boba Igera, prezidenta Disney. Vo všeobecnosti však prehlasovala, že sú herci „obeťami veľmi chamtivých entít“.

Stala sa tak vedúcou odborov a istým hlasom hercov. Často bola kritizovaná za svoje drahé cesty (lety do Talianska) a náklady (Dolce & Gabanna doplnky), čo sa nezhodovalo s jej rolou obmedzovanej herečky, zohrala však dôležitú rolu pri jednaniach. Práve ona bola strojkyňou finálnej dohody a okrem toho, že posielala ďakovné listy spoločnostiam, informovala o situácii aj na svojom Instagrame.

„Dokázali sme to! Dohoda za vyše miliardu dolárov, trikrát viac, ako tá posledná! Nové zázemie, prelomové pre všetkých! Ďakujem SAG-AFTRA členom, že sa držali a vydržali, aby sme vyjednali túto historickú dohodu.“

Napísala v príspevku na sociálnej sieti. Naozaj ide o historickú dohodu, pretože nič podobné sa v Hollywoode neobjavilo za posledné 4 dekády. Čo všetko obsahujú nové podmienky, ktoré podnietili, že sa štrajk hercov končí?

Čo je súčasťou novej dohody?

Dohoda ešte musí byť ratifikovaná obomi stranami, kým naberie efekt. To by sa však malo stať na obed pacifického času. Dovtedy nebude zverejnené jej plné znenie, uviedli však kľúčové body, ktorých sa to týka. Združenie veľkých štúdií odtajnilo vo svojom vyjadrení:

„Najväčšia zmluva na zmluve v histórii únie. Obsahuje najväčšie zvýšenie minimálnej mzdy za posledných 40 rokov, nové dohody ohľadom streamovacích programov, rozšírenú potrebu so súhlasom, ochranu a prípadnú kompenzáciu pri použití umelej inteligencie a rozšírenie ostatných súčastí v dosahu rady.“

Dôvod na oslavy pre všetky strany

Dlhá cesta k obnoveniu produkcií, ktorými Hollywood utrpel obrovské straty, je takmer pred koncom. Viacerí sa budú ponáhľať k obnoveniu pozastavených produkcii, medzi nimi nechýba Deadpool 3 či Gladiátor 2. Jednoducho, dôvody na oslavy pre všetky strany a pre divákov obzvlášť.

Čo hovoríte na to, že sa štrajk hercov konečne končí? Ste radi, že sa môžu pozastavené produkcie vrátiť naspäť? Pri ktorom z filmov či seriálov vás to mrzelo najviac? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: vanityfair.com, edition.cnn.com, hollywoodreporter.com, theguardian.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -