Halloweensky Špeciál 2018 #2 – TIP na film: Summer Of ’84

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vitajte pri našom druhom tohtoročnom Halloweenskom špeciáli. Sme veľmi radi, že tak ako vlani, aj tento rok vás budeme môcť pripraviť na Halloween aspoň s pár článkami, ktoré veríme, že si vychutnáte, či už tento sviatok oslavujete alebo nie. Do 31. októbra však ešte zostáva pár dní, a tak sme si povedali, že vám môžeme Halloweensku náladu navodiť už teraz. Preto vám dáme TIP na film, ktorý sa najlepšie pozerá práve počas tohto obdobia v roku!

Tip na film: Summer Of ’84

Všetci to dobre poznáme. Horúce kakao, teplá deka a strašidelný film počas toho, ako vonku vládne sychravé počasie. Presne tak. Halloween. S týmto americkým sviatkom sa však nemusia spájať vždy iba horory. Práve preto vám dnes predstavíme snímku Summer Of ’84, ktorá vás síce nevyľaká až na smrť, no mrazivá atmosféra jej určite nechýba. Vrátime sa totižto späť do 80. rokov na predmestie, na ktorom vyčíňa sériový vrah. A kto iný by mal túto záhadu rozlúsknuť, než partia adolescentných detí? Pokiaľ máte radi Stranger Things, To alebo Super 8, určite si prídete na svoje. Mňa osobne tieto strašidelné tituly s partiami detí neuveriteľne berú a práve preto som si užil aj tento film.

Summer Of ’84
Zdroj: cine-vue.com

Čo si pre nás pripravil príbeh?

Píše sa (nečakane!) rok 1984 a Daveymu (Graham Verchere) a jeho bande kamarátov práve začínajú letné prázdniny. Prezeranie pornočasopisov ich však nezabaví na celé leto, a tak sa decká začínajú nudiť. Davey je ich lídrom, pričom miluje rôzne sci-fi konšpiračné teórie. V partii sa taktiež nachádza Eats (Judah Lewis), ktorý sa silou mocou snaží byť punk-rock a jeho rodičia sa neustále hádajú. Nemôžeme zabudnúť ani na Woodyho (Caleb Emery), chlapca s dobrým srdcom a miernou nadváhou. Nakoniec je tu Farraday (Cory Gruter-Andrew), okuliarnatý nerd. Na ich predmestí tak začne vyčíňať sériový vrah a Davey je presvedčený, že vie, o koho ide: Jeho sused a zároveň policajt menom Wayne Mackey (Rich Sommer).

Davey však nemá dostatok dôkazov na podloženie jeho teórie, a tak do „prípadu“ vtiahne svoju partiu kamarátov. Letná nuda sa tak zrazu premenila na vyšetrovanie policajného dôstojníka! Mackey má totižto hneď niekoľko veľmi podozrivých zvykov. V noci chodí behávať, kupuje si obrovské množstvá hliny a nástrojov na kopanie, ktoré môže používať na zakopávanie svojich obetí. Bohužiaľ, každé ich obvinenie má nakoniec prijateľné vysvetlenie. Nakoniec to vyzerá tak, že Daveyho inštinkty boli nesprávne a chlapci narazili na slepú uličku… Alebo ani nie? S celým vyšetrovaním im pomáha aj krásna Nikki (Tiera Skovbye), z ktorej sú všetci chlapci úplne paf. Podarí sa niektorému z nich získať si jej srdce?

Summer Of ’84
Zdroj: spectrumculture.com

Nekonečné porovnávanie so Stranger Things?

Pokiaľ by tento film vznikol ešte pred veľkým ošiaľom s názvom Stranger Things, poznal by ho pravdepodobne každý. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Preto je takmer nemožné tieto dva tituly neporovnávať, práve kvôli ich veľkým podobnostiam – V zasadení príbehu, v hudbe a hlavne v celkovom nádychu snímky. V tomto prípade musíme jasne uznať, že seriál od Netflixu vyhráva. To však nič nemení na tom, že si nostalgiu filmu Summer Of ’84 určite užijete, pričom je z neho cítiť aj hold klasickým hororovým komédiam. O film sa postarali režiséri François Simard, Anouk Whissell, a Yoann-Karl Whissell – Známejší pod spoločným názvom RKSS. Práve toto trio prinieslo na svet aj snímku Turbo Kid.

Režisérom sa pravdepodobne najviac podarilo práve vystavanie atmosféry, pretože posledná tretina filmu bola naozaj úžasná. Stupňoval sa dej, strach a hlavne sa začali diať veci, ktoré by ste v tomto filme určite nečakali. Nemôžeme zabudnúť ani na R-kové hodnotenie, ktoré ku koncu filmu naozaj naberie svoj pravý slova-zmysel. Práve pre všetky tieto skutočnosti beriem film Summer Of ’84 ako výborný zážitok na pozeranie počas Halloweenu. Novej série Stranger Things sa tentokrát na Halloween nedočkáme, no a táto snímka je výbornou náhradou. Rozvoj postáv a samotný scenár možno nie je najlepší, no mňa osobne film bavil celých 106 minút jeho trvania. Je teda iba na vás, či mu dáte šancu!

Summer Of ’84
Zdroj: theithacan.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -