Aké odkazy a easter eggy na sci-fi klasiky sme dostali vo filme The Adam Project?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Tento článok obsahuje SPOILERY z filmu The Adam Project. Pokiaľ ste ho teda ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr.

Easter eggy vo filme The Adam Project

Druhá spolupráca režiséra Shawna Levyho a Ryana Reynoldsa dorazila na Netflix v piatok. Samozrejme, že keď sa v danom filme rozoberá tematika cestovania časom (a stoja za ním títo dvaja), nemôže sa to zaobísť bez narážok na klasické sci-fi diela a slávne snímky. Aké easter eggy sme mohli nájsť vo filme The Adam Project?

Dejovo sa pozrieme na pilota Adama z roku 2050, ktorý skočí v čase do roku 2022. Narazí tu na svoje mladšie ja (Walker Scobell), s ktorým musia nájsť jeho (ich?) otca v minulosti. Jeho si zahral Mark Ruffalo. Toľko v krátkosti z obsadenia, aby sme sa k tomu vedeli vrátiť neskôr. Medzitým sa poďme pozrieť na narážky na Návrat do budúcnosti, Hviezdne vojny či, samozrejme, Marvel.

adam project biff
Zdroj: screenrant.com

Príležitosti ako Biff?

Z Návratu do budúcnosti tu máme jednu nenápadnejšiu narážku. Mladý Adam nosí nafúknutú vestu, podobne ako Marty McFly z tejto série. Síce vymenili farebnú schému (vesta je bledá a sveter červený), ale – všimli sme si. Najväčšia narážka prichádza ale na druhý diel a na hlavnú zápornú postavu – Biffa Tannena.

Kým sa Adam v stredných rokoch lieči zo svojich zrazení, jeho 12-ročná verzia sa ho pýta, čo budú robiť. Starší žartuje o tom, že by mu mohol povedať nejaké „kľúčové možnosti na investovanie“, na čo sa mladší spýta „Ako Biff z Návratu do budúcnosti?“. Samozrejme tým naráža na to, ako antagonista svojej verzii z minulosti poskytol športový almanach.

adam project pine
Zdroj: screenrant.com

Twin Pines, Lone Pine, Pine Ridge

Posledná narážka na túto filmovú sériu to však nebola. V prvom fime bol v roku 1955 ranč, ktorý sa neskôr stal miestom, na ktorom vzniklo nákupné centrum Twin Pines Mall. Názov dostalo podľa borovicových stromov, ktoré na tomto pozemku stáli.

Keď pri jednej zo svojich ciest do minulosti postava, ktorú hral Michael J. Fox, jeden zo stromov zrazí, nákupné centrum v roku 1985 mení názov na Lone Pine Mall. Vtip z filmovej série samotnej sa dostal medzi easter eggy vo filme The Adam Project. Obaja Adamovia so svojím otcom sú totiž ubytovaní v penzióne Pine Ridge. Pekne meta.

Zdroj: screenrant.com

Terminátor sú tu tie lepšie dni

Veľmi jasný je aj odkaz na filmovú sériu Terminátora. Vieme, že v nej je Zem spustošená strojmi a ich nekončiami vojnami s ľudstvom. Apokalyptická budúcnosť je teda rozhodne veľmi mrazivá. Dospelý Adam ju však označí za „lepší deň v roku 2050“. Tak budúcnosť hrozivejšiu ako víziu Jamesa Camerona by sme určite nechceli vidieť!

adam project endor
Zdroj: screenrant.com

Bitka na Endore a…

Pôvodná trilógia Hviednych vojen musí byť známa každému poriadnemu sci-fi fanúšikovi. Pozrieme sa na jeden moment z finále trilógie, šiesteho filmu Návrat Jediho. V praďalekej galaxii máme mesiac Endor pokrytý lesmi. Nahusto rastúce stromy poskytujú skvelé prirodzené prekážky. To využili hrdinovia filmu na to, aby zastavili Stormtrooperov na speederoch, ktorí ich naháňali.

V roku 2022 máme naháňačku v lesoch na Zemi vo vozidle, ktoré šoféruje Zoe Saldana. Niekoľko agentov z budúcnosti ich naháňa na rýchlych vznášadlách. Veľmi podobným spôsobom ako Luke Skywalker a Leia Organa zastavujú svojich prenasledovateľov, keď ich trikmi a ústupkami s vozidlom nechávajú narážať do stromov.

adam project svetelny mec
Zdroj: screenrant.com

Svetelný meč do každe…ho filmu!

A aby toho nebolo málo, starší Adam pri tom používa svetelný meč! Teda takmer. Keď prvý raz vo filme vyberá zbraň, jeho mladšia verzia si okamžite všimne podobnosť, ktorú ale ten dospelý hneď zavrhne. Po tom, ako ju prvý raz reálne použije a „rozsvieti“, tak je to jasné. Slovami mladého Walkera „To je svetelný meč, kámo!“.

Okrem toho ide už o druhý raz, čo Ryan Reynolds používa túto ikonickú zbraň rytierov Jedi vo filme. A rovnako v réžii Shawna Levyho. Vo filme Free Guy mohol používať hlavný hrdina viacero predmetov zo značiek, ktoré má pod sebou Disney. Začíname tu vidieť akýsi vzorec…

adam superhrdinske pristatie
Zdroj: screenrant.com

Superhrdinské pristátie!

Je otázne, či toto Levy použije aj v treťom Deadpoolovi, ktorého ma režírovať. V každom prípade by mal ale nasledovať trend a priniesť „superhrdinské pristátie“. V jednotke Wade Wilson vo veľkom očakávaní pred záverečnou bitkou povzbudzuje záporáčku Angel Dust na superhrdinské pristátie. Keď ho spraví, ironicky zatlieska s komentárom, že to určite nie je dobré na kolená.

Vo vtipe treba pokračovať a tak v druhej časti robí spomenuté pristátie on sám. Uzná, že táto vec naozaj bolí. Avšak, aj tieto easter eggy sa dostali do filmu The Adam Project. Pri záverečnej bitke bojuje ten starší so svojim nemesis, Christorom. Mladší mu v kritickom momente uteká na záchranu, berie spomínaný „lightsaber“ a pristane podobných spôsobom so zašepkaním „Superhrdinské pristátie“.

adam project deadpool hulk
Zdroj: screenrant.com

Deadpool a Hulk, ale… Kde je Gamora?

Keď už toľko spomíname Marvel. Samozrejme neuniklo vašej pozornosti, že Deadpool bude súčasťou MCU. Zahral si tu s dvomi ďalšími hercami, jedným z nich je Ruffalo, ktorý hrá od roku 2012 Bruca Bannera alebo teda Hulka. Jednu scénu dostávame ku koncu, keď si ide jeho otcovská postava hádzať na záhradu s obomi verziami svojho syna. Po otvorení krabice na vybavenie nájdeme na vnútorne strane veka nálepky so známymi postavami.

Tak tu máme odkazy a easter eggy vo filme The Adam Project. Príjemný hit na Netflixe nám priniesol rodinné odreagovanie či pripomenutie známych sci-fi klasík. Okrem toho zabezpečil aj ďalšiu spoluprácu dvojice herec-režisér. A nechali sa počuť, že Free Guy nebude ich jediný film, ktorý bude pokračovať

Páčil sa vám film The Adam Project? Potešili vás tieto odkazy na iné veľké sci-fi filmy? Zachytili ste ich všetky? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -