The Matrix Awakens je technologické demo, ktoré môžete prežiť už dnes

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

The Matrix Awakens je tu

Áno, dámy a páni, budúcnosť herného sveta dorazila. The Matrix Awakens hráčom ukazuje ako by mohli vyzerať hry o nejakých desať rokov. Ide však o ozajstnú hru alebo iba interaktívny film? To si povieme v nasledujúcich riadkoch.

V roku 2003 sa do kín dostali dve pokračovania série Matrix (Reloaded a Revolutions), vyšiel titul s názvom Enter the Matrix a okrem toho sme sa dočkali i súhrnného vydania anime príbehov s príhodným názvom Animatrix. Tie ešte väčšmi rozširovali zaujímavé science fiction univerzum, ktoré na prelome tisícročia spôsobilo tak veľký ošiaľ.

Nie nadarmo sa teda hovorilo o roku Matrixu, nakoľko ste v zásade každý mesiac videli, hrali alebo minimálne počuli o niečom, čo sa týkalo komplikovaného príbehu z dielne bratov (dnes už sestier) Wachowských. Zdá sa však, že aj súčasný rok do veľkej miery patrí univerzu Matrix.

Nielenže niekoľko posledných mesiacov takmer každý filmový web hovorí o Matrix Resurrections, nedávno sa svetom šírili chýri o takzvanej tie-in hre. Tento projekt, ktorého oficiálny názov znie The Matrix Awakens, je aktuálne k dispozícii k vyskúšaniu a je prezentáciou nadchádzajúcej hernej budúcnosti. Zatiaľ to ale funguje iba teoreticky.

O čo presne ide? O budúcnosť…

Ak sa vám zdalo, že vyššie priložené video je iba sledom filmových scénok, musím vás prekvapiť. Scenérie, ktoré sú súčasťou videa nereprezentujú vystrihnuté zábery z jednotlivých filmov, keďže ide o ukážku toho, čo dokáže Unreal Engine 5.

Áno, takto by raz mohli vyzerať videohry. A je až mierne desivé ako realisticky všetko (postavy aj okolie) v niektorých momentoch pôsobí. Keďže som ale napísal, že The Matrix Awakens funguje iba teoreticky, mal by som si svoje rázne tvrdenie nejakým spôsobom obhájiť.

Z môjho pohľadu titul (preview, demo, nazývajte si to ako len chcete) funguje najmä preto, že je uzavretý. V podstate totiž ide o niekoľko interaktívnych sekvencií, ktoré síce vyzerajú výborne, avšak ide o silne skriptovaný celok. Je samozrejme úchvatné, že viete prechádzať relatívne otvoreným mestom, no nič zásadné v ňom vykonávať nemôžete. Preto by som rád upozornil, že stále ide „iba“ o technologické preview, ktoré nemožno považovať za samostatný a plne funkčný titul.

The Matrix Awakens hry
Zdroj: ftw.usatoday.com

Budúcnosť vo vašich vlastných rukách

Prečo takéto upozornenie? Najmä preto (ako som už zmienil), že The Matrix Awakens si môžu vyskúšať vlastníci konzol PlayStation 5, Xbox Series X a Xbox Series S. Počítačová platforma z nejakého dôvodu absentuje. A zahraničné zdroje pritom tvrdia, že sa očakávaný herný event do týchto kútov nepozrie. Aspoň nie zatiaľ.

Preto by ste mali testovať a kochať sa. Ide rozhodne o zaujímavý projekt, ktorý vás minimálne navnadí na prichádzajúcu snímku. Aj keď si ju vzhľadom na terajší stav na Slovensku zrejme na veľkom plátne nepozrieme.

Čo hovoríte na The Matrix Awakens? Myslíte, že jedného dňa bude takéto vizuálne stvárnenie štandardom alebo ide výhradne o technologický výkrik, ktorý nie je transformovateľný do funkčného výsledku? Podeľte sa s nami o svoje názory prostredníctvom dostupných komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -