Diváci to tvorcom nikdy neodpustia. Toto sú najväčšie filmové sklamania 21. storočia

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najväčšie filmové sklamania 21. storočia

Poznáte ten pocit, keď si pozriete trailer na nejaký film a ten vás ohúri? Následne si potom pozriete, kto všetko tam hrá a ste nadšení ešte viac. Potom sa už neviete dočkať toho, ako tento „skvostný“ film uvidíte v kine. A potom idete domov so sklonenou hlavou. Presne toto sa stalo divákom, ktorí netrpezlivo očakávali príchod nasledujúcich filmov, pretože ich naplno sklamali. Dnes sa v tomto článku pozrieme na tie najväčšie filmové sklamania 21. storočia. Uhádnete, ktorý je na prvom mieste?

10. Osamelý jazdec (2013)

Po úspechu série Piráti z Karibiku (2003 až 2017) sa Johnny Deppovi páčila spolupráca so spoločnosť Walt Disney. Preto prijal ponuku hrať v akčnom westerne s názvom Osamelý jazdec (2013). Pridal sa k nemu aj Armie Hammer (Smrť na Níle), ktorého kariéra je už dnes v troskách. Celkovo film pôsobil zaujímavo, Depp sa opäť snažil divákov hlavne pobaviť, tí mu ale vyčítali, že tak trochu vykráda svoju postavu Kapitána Jacka Sparrowa.

Samotný dej bol trochu kostrbatý a hlavne šlo o western. Kým produkcia Divokého Djanga (2012) sa vošla do rozpočtu 100 miliónov dolárov, produkcia Osamelého jazdca predstavovala dvojnásobok. Až 215 miliónov dolárov stál film, ktorý nakoniec v kinách dosahoval tržby len 260 miliónov. Film by musel zarobiť minimálne 400 miliónov, aby sa aspoň zaplatil. Doposiaľ ide o jeden z najväčších prepadákov v histórii Hollywoodu.

9. Green Lantern (2011)

Diváci naozaj netrpezlivo očakávali film Green Lantern (2011) s Ryanom Reynoldsom v hlavnej úlohe. O to väčšie bolo ich sklamanie. V tom čase sa už rozbiehala séria MCU od Marvelu. Na svojom konte mali tvorcovia tejto série úspešné filmy a to Iron Man (2008) či Thor (2011). Nebudeme posudzovať kvalitu týchto filmov, každopádne Green Lantern sa im nemôže rovnať.

Tento komiksový film totiž v kinách totálne prepadol. S rozpočtom 200 miliónov dolárov sa tvorcovia dočkali tržieb len vo výške 233 miliónov, pričom už určite viete, že aby sa film vôbec zaplatil, musí zarobiť dvojnásobok svojho rozpočtu. Ryan Reynolds sa po tomto debakli spamätal a v roku 2016 si zahral hlavnú postavu vo filme Deadpool, ktorý sa stal kasovým trhákom.

8. 96 hodín: Odplata (2012) a Zúčtovanie (2014)

V roku 2008 vytvoril známy francúzsky režisér a scenárista Luc Besson akčný trhák s názvom 96 hodín. Do hlavnej úlohy obsadil herca Liama Neesona, ktorého si diváci do čias vydania tohto filmu spájali hlavne so Spielbergovým Schindlerovým zoznamom (1993).

Besson sa s tým nebabral, divákom ponúkol jednoduchý, ale priamočiary dej, famóznu akciu a skvelý scenár. Film bol v kinách veľmi úspešný, s rozpočtom 30 miliónov dolárov dosahoval tržby nad 200 miliónov dolárov. Všetkým bolo jasné, že príde nejaké pokračovanie.

Pokračovania sa diváci aj dočkali, a to o 4 roky. Film 96 hodín: Odplata (2012) však oplýval mizerným scenárom, priemernými hereckými výkonmi a ako tak slušnou akciou. Film síce v kinách dosiahol tržby nad 370 miliónov dolárov, diváci však spokojní neboli.

Tvorcovia to nenapravili ani tretím dielom, pri ktorom sme sa všetci čudovali, prečo vlastne vznikol. Každý tak vníma 96 hodín z roku 2008 ako fantastický akčný film, rozhodne však nejde o skvelú sériu.

7. Fantastická štvorka (2015)

Pôvodné komiksové dielo od Stana Leeho a Jacka Kirbyho sa pokúšali sfilmovať už v roku 2005. Ani v tom čase to príliš nevyšlo, divákov však celkom bavilo obsadenie (Jessica Alba, Chris Evans). A v remakeu z roku 2015 bolo to obsadenie ešte lepšie.

Hlavných postáv sa tentokrát zhostili Miles Teller (The Offer), Michael B. Jordan (Creed) či Kate Mara (House of Cards). O to väčšie bolo sklamanie divákov. Tí tvorcom vyčítali príšerný scenár, ešte horšiu réžiu, len priemerné herecké výkony a dokonca aj veľmi zlé efekty.

Film, ktorého rozpočet predstavoval až 120 miliónov dolárov by mal disponovať fantastickým vizuálom, ale ten sa akoby vyparil, podobne ako predpokladaný úspech tohto snímku, ktorý v kinách totálne prepadol so 116-miliónovými tržbami. Na sklamanie z nasledujúceho komiksového filmu sa však ani zďaleka nedoťahuje. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

6. Justice League (2017)

Keď sa Marvelu extrémne darilo so sériou MCU, konkurenčná spoločnosť DC sa v spolupráci s Warner Bros. pokúšala o niečo podobné. Tvorcovia na čele s režisérom Zackom Snyderom sa rozhodli vytvoriť komiksový vesmír DCEU.

Hlavnými aktérmi sa stali Batman s tvárou Bena Afflecka, Superman Henryho Cavilla, Wonder Woman v podaní Gal Gadot a Flash, ktorého si zahral kontroverzný Ezra Miller. Vyzeralo to nádejne a po úspechu filmu Wonder Woman (2017) sa zdalo, že tvorcovia slávneho komiksového štúdia našli recept na úspech.

Opak bol však pravdou. Film Justice League (2017) divákom ponúkol len príliš zmätený dej, nevýrazné postavy, rovnako nevýrazných hercov a priemerné trikové zábery.

Napriek tomu všetkému, film vďaka mohutnej reklamnej kampani v kinách neprepadol. Tvorcovia sa s masívnym rozpočtom 300 miliónov dolárov, dostali v rámci tržieb na sumu 657 miliónov. Lenže do rozpočtu sa nerátajú náklady na reklamu. Ako sme hovorili, tá bola naozaj obrovská a určite nestála málo. Dá sa teda predpokladať, že tento film nebol pre štúdio ziskový.

5. Daredevil: Obhajca nevinných (2003)

Ani štúdio Marvel nemá na konte samé úspechy. Diváci dlho očakávali filmový príchod jedného z najpopulárnejších hrdinov od Marvelu vo filme Daredevil z roku 2005.

Daredevil mal pritom všetko, čo komiksový film potrebuje. Veľký rozpočet (80 miliónov), známe herecké tváre (Ben Affleck, Jennifer Garner, Colin Farrell) a populárneho komiksového hrdinu. Všetko sa však zosypalo ako domček z kariet. Film v kinách síce dosiahol tržby nad 170 miliónov dolárov, dodnes sa však o tomto filme hovorí ako o jednom z najväčších filmových sklamaní.

4. Star Wars: Vzostup Skywalkera (2019)

Menej je niekedy viac. To si mali povedať tvorcovia novej série Star Wars (2015 až 2019), o ktorú sa fanúšikovia vôbec neprosili. Sme ale féroví a preto priznáme, že prvý diel s podtitulom Sila sa prebúdza (2015) dopadol nadmieru dobre. Hlavne čo sa finančnej stránky týka.

Tvorcovia na čele s režisérom J. J. Abramsom totiž dosiahli tržby nad 2 miliardy dolárov a film sa tak zaradil medzi najúspešnejšie snímky v histórii. Horšie už dopadol nasledujúci diel s názvom Star Wars: Poslední Jediovia (2017). Príbeh samotný nebol omnoho horší, lenže tento film Riana Johnsona (Na nože) divákov neohromil až tak ako predchádzajúci diel.

Najhoršie však dopadla v poradí tretia časť novej trilógie, teda Epizóda IX s názvom Star Wars: Vzostup Skywalkera (2019). Ukážky pritom sľubovali návrat do starých dobrých čias. Film síce kvôli svojej značke v kinách dosiahol tržby nad 1 miliardu dolárov, absolútne však nepotešil fanúšikov tejto majestátnej filmovej série. Ešte väčšie sklamanie však zažili fanúšikovia nasledujúcej kultovej série. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -