Windows 11 už možno nespustíte. Microsoft nastolil nekompromisné hardvérové obmedzenia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Microsoft tlačí na pílu, predstavuje ďalšie obmedzenia

Ak máte starší počítač, Windows 11 už možno nespustíte. Nadchádzajúcou aktualizáciou Microsoft odstráni podporu pre staré procesory. Už niekoľko rokov ich má zabudovaný každý nový čip, no používatelia so zastaraným hardvérom, ktorí doteraz fungovali bez problémov, už nový Windows nespustia. Na tému upozornil portál Deskmodder.

Nemecký web zmenu odhalil v náhľadovej verzii pre novú aktualizáciu Windowsu 11 s číselným označením 26063. Všimli si, že v systéme pribudla požiadavka na set inštrukcií SSE 4.2.

intel
Zdroj: Intel

Microsoft tak v nadchádzajúcej verzii Windows 24H2 oficiálne vylúči všetky procesory vyrobené pred rokom 2011 respektíve rokom 2008, keďže žiadne z nich neobsahujú SSE 4.2. Intel ich integruje do svojich čipov už od čias Core i7 architektúry Nehalem z roku 2008. AMD uviedol prvé procesory s SSE 4.2 v roku 2011 sériou Bulldozer.

Treba podotknúť, že zmena nie je príliš zásadná, keďže Windows 11 už teraz oficiálne podporuje len procesory Intel Coffee Lake či AMD Ryzen 3000 a novšie. Avšak, táto podmienka sa doteraz dala obísť a aj používatelia so staršími čipmi sa vedeli dostať k novému operačnému systému. Po zavedení obmedzenia na SSE 4.2 to už však nebude možné. Novú aktualizáciu Windows 11 si jednoducho nenainštalujete, nepomôže vám k tomu žiaden trik.

V budúcnosti nás čakajú ešte tvrdšie hardvérové požiadavky

Nie je to prvýkrát, čo počujeme o výraznom obmedzení zo strany Microsoftu voči používateľom. Nedávno sme informovali o ďalších hardvérových obmedzeniach, ktoré zapríčinia, že nie každý už bude vedieť spustiť Windows. Príčinou bol komerčný nástup Microsoft Copilot.

microsoft logo mwc
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Klasické počítače po zavedení tohto nástroja do základnej výbavy sa budú označovať ako „AI PC“, ktoré budú musieť dosahovať výpočtový výkon aspoň 40 TOPS. Prvou kompatibilnou platformou je Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorá dosahuje potrebné hardvérové požiadavky (45 TOPS) pre Windows budúcnosti s plne integrovaným Copilotom. Nasledovať má séria AMD Ryzen 8000. Najnovšie čipy Intelu Meteor Lake z decembra 2023 ponúkajú len 34 TOPS, pre novú generáciu Windowsu teda nebudú stačiť.

V neďalekej budúcnosti bude Windows s plne integrovaným Copilotom taktiež vyžadovať minimálne 16 GB RAM.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -