TIP na knihu: 1984 | Blíži sa čas totalitnej doby bez možnosti slobody?

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Kniha 1984

George Orwell bol významný britský spisovateľ a novinár, ktorý prevažne tvoril v medzivojnovom období. Venoval sa hlavne premysleným, na prvý pohľad nie až tak ľahko rozoznateľným, politickým a kultúrne nadčasovým príbehom. Kniha 1984 a satirická kniha Zvieracia farma sú jedny z jeho prelomových diel. Využíval na to hlavne svoje neodškriepiteľné novinárske skúsenosti a aj súčasný prehľad vo vládnych systémoch.

Farma zvierat je napríklad politickou satirou diktatúry, totality, ako aj demokracie. Orwell zvieratám na farme priradil ľudské vlastnosti a nechal ich vytvárať systém hierarchie, ktorý ale nikdy nefungoval. Urobil to šikovne, pretože táto kniha je so svojím výkladom určená hlavne pre detské publikum. Jej myšlienky ale presahujú jednoduché detské myslenie niekoľko násobne viac.

George Orwell 1984
Zdroj: americamagazine.org

Písal tak aj kvôli tomu, lebo si myslel, že obyčajní čitatelia sa k týmto dôležitým témam nedostanú nejako inak, iba cez žáner, ktorý je im sympatickejší. Prakticky dokázal vytvoriť zo zložitých rovníc zrozumiteľné informácie.

Opakované klamstvo sa stáva pravdou

Sci-fi dystopická kniha 1984 (vydaná v roku 1949) je autorova predikcia nebezpečnej budúcnosti. Podobne ako aj Farma zvierat, aj tu plynulo jeho myslenie z dôsledku prísneho politického systému tej aktuálnej doby.

veľký brat ťa sleduje
Zdroj: geek-art.net

Orwell sa snažil vytvoriť svet, kedy všetku nadvládu nad bežnými ľuďmi preberie štát. Taktiež nás chcel týmto do budúcnosti varovať a pripraviť, aby sa niečo také u nás nikdy nestalo. V Severnej Kórei sa knižka best-sellerom veru nestala.

Nachádzame sa v budúcnosti, kde na celom svete vládnu tri obrovské diktátorské celky: Oceánia, Euroázia Východoázia. Každý je neustále vo vojne s ostatnými, ale bez reálnej možnosti, že by niekedy naozaj niekto vyhral. Ľudia v Oceánií sú na každom rohu sledovaný Veľkým Bratom, ktorý sa nikdy nemýli.

1984
Zdroj: blogger.com

Vojna je mier

Náš hlavný hrdina Winston Smith pracuje na Ministerstve pravdy, ktorá má za úlohu meniť minulosť a pravdivé informácie podľa svojho gusta. U Winstona sa postupom času čoraz viac začínajú vytvárať záujem o odhalenie tajomstiev, ako aj otázky o dôvode zmiznutia jeho rodiny. Samozrejme, že už len myslenie na to je nelegálne, a preto všetko drží v tajnosti.

Keď sa však do neho zamiluje jeho kolegyňa v práci, zrazu si nevie predstaviť, ako všetci dokážu vlastne existovať bez slobody a čistej lásky. Nebojte sa, nejedná sa ale o sladký romantický príbeh. Náš hrdina na vlastnej koži pocíti veľmi trpkú realitu svojich protivládnych činov.

1984
Zdroj: bldgwlf.com

Film vs kniha 1984

Kniha 1984 bola zadaptovaná už niekoľkokrát. Hádam jej najznámejšia podoba vznikla symbolicky v roku 1984 od režiséra Michaela Radforda. Film som ešte osobne nevidel, ale je chválený za svoju autentickú atmosféru prirovnávanú k samotnej knihe, ako aj za vynikajúce herecké výkony.

Vizuál tohto filmu sa tiež podobá predstavám, ktoré máte pri čítaní knihy: temné, fádne, nepríjemné. V hlavnej úlohe sa tu ocitne nedávno zosnulý, ale stále celosvetovo známy John Hurt (Alien, Hellboy, Ľadová Archa).

John Hurt
Zdroj: imbd.com

Sloboda je otroctvo

Treba si hneď povedať, že román 1984 (s približne 328 stranami) sa nečíta vôbec ľahko. Nie kvôli tomu, že by bol zle napísaný, alebo by nedával zmysel. On práve ten zmysel dáva až príliš veľký, a čím viac sa stotožníte s jeho príbehom, tým viac budete chápať, akí sme my ľudia vlastne inteligentní hlupáci. Že to nedáva na prvé prečítanie zmysel?

Na to slúži “doublethink“, ktorý ľudia v tomto svete uplatňujú už automaticky. Znamená to, že to, čo je zlé, je v skutočnosti aj dobré. Všetci dobre vedia, že Ministerstvo pravdy falšuje realitu, alebo že Ministerstvo lásky je väzenie pre odporcov vlády, ale s týmto dvojitým myslením je to všetko vykreslené ako správne.

1984
Zdroj: illinoisreview.com

Angličtina sa tu postupne pretvára na takzvaný “newspeak“. Vety, súvetia s slová sa zjednodušujú, aby ľudia ani len nedokázali vysloviť myšlienky, ktoré vláda považuje za ilegálne. Viete, čo znamená slovo manipulácia? Postaráme sa, aby to slovo prestalo existovať. Deti sú tu taktiež od mala vychovávané tak, aby udávali svojich susedov za to, keď čo i len náznakom osočujú Veľkého Brata.

Nevedomosť je sila

V tomto priestore ale ľudia nemusia byť zrovna zavraždení, aby nešírili svoje slobodné posolstvá iným. Štát tu volí práve opačnú metódu presvedčovania, a to pokojné vysvetľovanie a priateľskú ruku. Uistia vás, že vina je vždy na niekom inom, ako na nich alebo na vás (nacistické Nemecko pri čítaní tejto vety nervózne klopká nohou pod stolom).

big brother is watching
Zdroj: newstatesman.com

Idea 1984 je nebezpečná a až príliš uveriteľná. Stačí tak málo, aby sa z nás stali iba ovce chodiace za svojím pánom. Pokiaľ tí mocní, ktorí môžu, zmenia minulosť, ovládnu tým aj prítomnosť. Ak potom ovládnu prítomnosť, dokážu vytvoriť ich želanú budúcnosť.

Vlastne počkať. Táto kniha má už predsa 71 rokov. Vtedy sa žilo inak, ako sa žije dnes. V dnešnom svete už nemôže nastať totalitná doba plná cenzúry bez toho, aby sme o tom my, deti nekonečnej slobody a internetu, nevedeli… Pravda je ale iná. My o tom dávno nevedomky predsa vieme…

Hodnotenie knihy:

Goodreads: 4,18/5

Zaujala aj vás kniha 1984? Čo na ňu hovoríte vy? Dajte nám vedieť v komentároch

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...