TIP na knihu: 1984 | Blíži sa čas totalitnej doby bez možnosti slobody?

Nenechajte si ujsť

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...

Temný trailer k Snyderovej verzii DC filmu Justice League dorazil aj s niekoľkými novými zábermi

Režisér Zack Snyder odhalil ďalší trailer k jeho verzii DC filmu Justice League a vidíme v ňom lepší pohľad na legendárneho záporáka Darkseida a Supermana. MOHLO...

EXKLUZÍVNE: Mads Mikkelsen nám prezradil, na akom projekte by v budúcnosti rád pracoval

Herecký rozsah Madsa Mikkelsena Dánsky herec Mads Mikkelsen poskytol nášmu moderátorovi exkluzívny rozhovor a priestor na otázku mala aj naša redakcia. Prezradil nám, na akom...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Kniha 1984

George Orwell bol významný britský spisovateľ a novinár, ktorý prevažne tvoril v medzivojnovom období. Venoval sa hlavne premysleným, na prvý pohľad nie až tak ľahko rozoznateľným, politickým a kultúrne nadčasovým príbehom. Kniha 1984 a satirická kniha Zvieracia farma sú jedny z jeho prelomových diel. Využíval na to hlavne svoje neodškriepiteľné novinárske skúsenosti a aj súčasný prehľad vo vládnych systémoch.

Farma zvierat je napríklad politickou satirou diktatúry, totality, ako aj demokracie. Orwell zvieratám na farme priradil ľudské vlastnosti a nechal ich vytvárať systém hierarchie, ktorý ale nikdy nefungoval. Urobil to šikovne, pretože táto kniha je so svojím výkladom určená hlavne pre detské publikum. Jej myšlienky ale presahujú jednoduché detské myslenie niekoľko násobne viac.

George Orwell 1984
Zdroj: americamagazine.org

Písal tak aj kvôli tomu, lebo si myslel, že obyčajní čitatelia sa k týmto dôležitým témam nedostanú nejako inak, iba cez žáner, ktorý je im sympatickejší. Prakticky dokázal vytvoriť zo zložitých rovníc zrozumiteľné informácie.

Opakované klamstvo sa stáva pravdou

Sci-fi dystopická kniha 1984 (vydaná v roku 1949) je autorova predikcia nebezpečnej budúcnosti. Podobne ako aj Farma zvierat, aj tu plynulo jeho myslenie z dôsledku prísneho politického systému tej aktuálnej doby.

veľký brat ťa sleduje
Zdroj: geek-art.net

Orwell sa snažil vytvoriť svet, kedy všetku nadvládu nad bežnými ľuďmi preberie štát. Taktiež nás chcel týmto do budúcnosti varovať a pripraviť, aby sa niečo také u nás nikdy nestalo. V Severnej Kórei sa knižka best-sellerom veru nestala.

Nachádzame sa v budúcnosti, kde na celom svete vládnu tri obrovské diktátorské celky: Oceánia, Euroázia Východoázia. Každý je neustále vo vojne s ostatnými, ale bez reálnej možnosti, že by niekedy naozaj niekto vyhral. Ľudia v Oceánií sú na každom rohu sledovaný Veľkým Bratom, ktorý sa nikdy nemýli.

1984
Zdroj: blogger.com

Vojna je mier

Náš hlavný hrdina Winston Smith pracuje na Ministerstve pravdy, ktorá má za úlohu meniť minulosť a pravdivé informácie podľa svojho gusta. U Winstona sa postupom času čoraz viac začínajú vytvárať záujem o odhalenie tajomstiev, ako aj otázky o dôvode zmiznutia jeho rodiny. Samozrejme, že už len myslenie na to je nelegálne, a preto všetko drží v tajnosti.

Keď sa však do neho zamiluje jeho kolegyňa v práci, zrazu si nevie predstaviť, ako všetci dokážu vlastne existovať bez slobody a čistej lásky. Nebojte sa, nejedná sa ale o sladký romantický príbeh. Náš hrdina na vlastnej koži pocíti veľmi trpkú realitu svojich protivládnych činov.

1984
Zdroj: bldgwlf.com

Film vs kniha 1984

Kniha 1984 bola zadaptovaná už niekoľkokrát. Hádam jej najznámejšia podoba vznikla symbolicky v roku 1984 od režiséra Michaela Radforda. Film som ešte osobne nevidel, ale je chválený za svoju autentickú atmosféru prirovnávanú k samotnej knihe, ako aj za vynikajúce herecké výkony.

Vizuál tohto filmu sa tiež podobá predstavám, ktoré máte pri čítaní knihy: temné, fádne, nepríjemné. V hlavnej úlohe sa tu ocitne nedávno zosnulý, ale stále celosvetovo známy John Hurt (Alien, Hellboy, Ľadová Archa).

John Hurt
Zdroj: imbd.com

Sloboda je otroctvo

Treba si hneď povedať, že román 1984 (s približne 328 stranami) sa nečíta vôbec ľahko. Nie kvôli tomu, že by bol zle napísaný, alebo by nedával zmysel. On práve ten zmysel dáva až príliš veľký, a čím viac sa stotožníte s jeho príbehom, tým viac budete chápať, akí sme my ľudia vlastne inteligentní hlupáci. Že to nedáva na prvé prečítanie zmysel?

Na to slúži “doublethink“, ktorý ľudia v tomto svete uplatňujú už automaticky. Znamená to, že to, čo je zlé, je v skutočnosti aj dobré. Všetci dobre vedia, že Ministerstvo pravdy falšuje realitu, alebo že Ministerstvo lásky je väzenie pre odporcov vlády, ale s týmto dvojitým myslením je to všetko vykreslené ako správne.

1984
Zdroj: illinoisreview.com

Angličtina sa tu postupne pretvára na takzvaný “newspeak“. Vety, súvetia s slová sa zjednodušujú, aby ľudia ani len nedokázali vysloviť myšlienky, ktoré vláda považuje za ilegálne. Viete, čo znamená slovo manipulácia? Postaráme sa, aby to slovo prestalo existovať. Deti sú tu taktiež od mala vychovávané tak, aby udávali svojich susedov za to, keď čo i len náznakom osočujú Veľkého Brata.

Nevedomosť je sila

V tomto priestore ale ľudia nemusia byť zrovna zavraždení, aby nešírili svoje slobodné posolstvá iným. Štát tu volí práve opačnú metódu presvedčovania, a to pokojné vysvetľovanie a priateľskú ruku. Uistia vás, že vina je vždy na niekom inom, ako na nich alebo na vás (nacistické Nemecko pri čítaní tejto vety nervózne klopká nohou pod stolom).

big brother is watching
Zdroj: newstatesman.com

Idea 1984 je nebezpečná a až príliš uveriteľná. Stačí tak málo, aby sa z nás stali iba ovce chodiace za svojím pánom. Pokiaľ tí mocní, ktorí môžu, zmenia minulosť, ovládnu tým aj prítomnosť. Ak potom ovládnu prítomnosť, dokážu vytvoriť ich želanú budúcnosť.

Vlastne počkať. Táto kniha má už predsa 71 rokov. Vtedy sa žilo inak, ako sa žije dnes. V dnešnom svete už nemôže nastať totalitná doba plná cenzúry bez toho, aby sme o tom my, deti nekonečnej slobody a internetu, nevedeli… Pravda je ale iná. My o tom dávno nevedomky predsa vieme…

Hodnotenie knihy:

Goodreads: 4,18/5

Zaujala aj vás kniha 1984? Čo na ňu hovoríte vy? Dajte nám vedieť v komentároch

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Jeremy Renner pripomína návrat Clinta Bartona v novej fotografii Disney+ seriálu Hawkeye

Vo svojom najnovšom príspevku na sociálnych sieťach nás Jeremy Renner potešil návratom ako Clint Barton z pripravovaného MCU seriálu Hawkeye. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Scarlett Johansson...

Kvalitné prémiové funkcie a výkon za menej ako 120 eur? Privítajte smartfón Motorola moto e7

Najnovší prírastok spoločnosti Motorola do radu moto e prináša spotrebiteľom vysoko kvalitné prémiové funkcie a výkon za dostupnú cenu. Vďaka vynikajúcemu fotoaparátu a vlastnostiam ultraširokouhlého...

“Jack is Back”, hlási BBC. Obľúbený kapitán sa vráti do sviatočného špeciálu seriálu Doctor Who

V Doctor Who bude opäť Jack Harkness Obľúbený britský seriál o cestovaní v čase vracia postavu, ktorú fanúšikovia milujú a ktorú stále hrá John Barrowman....

Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa dostali do obehu, dávajte si pozor na spoilery

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Ktorú chcete počuť ako prvú? Nuž, začnime tou dobrou. Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa...

Toy Story oslavuje už 25 rokov! Tvorcovia vyzvali fanúšikov k oslavám, tí dlho neváhali

Toy Story oslavuje 25 rokov Toy Story oslavuje a spolu s ním aj jeho fanúšikovia svoje 25. výročie. Znie to síce skutočne neuveriteľne, ale je...