TIP na film: 500 dní so Summer | Nekonvenčný príbeh lásky

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

TIP na film: 500 dní so Summer

„Od prvého momentu vedel, že ona je pre neho „tá pravá“. Toto je príbeh o tom, ako chlapec spoznal dievča, no hneď na začiatku by ste mali vedieť, že to nie je milostný príbeh, ale príbeh o láske.“ 500 dní so Summer je ihlou v kope sena medzi romantickými komédiami, aj keď nad touto kategorizáciou by sa dalo polemizovať. Približuje nám totiž neskreslenú realitu medziľudských vzťahov, ktoré nie vždy dopadnú tak, ako si ich vysnívame. Debutový celovečerný film Marca Webba (The Amazing Spider-Man, Veľký dar) svojou priamočiarosťou podčiarkuje, že dvaja ľudia sa majú do seba zamilovať, no nemusia spolu zostať navždy.

Keď sa láska podarí?

Tom Hansen (Joseph Gordon-Levitt), chlapec z New Jersey, vyrástol v presvedčení, že nebude nikdy úplne šťastný kým nestretne osudovú lásku. V mladosti počúval smutný britský rock a obľuboval nešťastné komédie. Je bývalým študentom architektúry, no nikdy sa v nej nepresadil a kvôli nedostatku peňazí začal pracovať. Zamestnal sa vo firme, ktorá vyrába pohľadnice, a on do nich vymýšľa verše a priania. Je to monotónna činnosť a väčšinu dňa strávi kreslením rôznych nákresov, lebo architektúra je jeho pravou vášňou. Svetlo na konci korporátneho tunela mu zjaví nová sekretárka. Summer Finnová (Zooey Deschanel), dievča z Michiganu, ovplyvnená rozvodom svojich rodičov, má odlišný postoj k láske. Vyhovuje jej  život bez nej, keďže vzťahy sú pre ňu zbytočne komplikované a vedú len ku sklamaniu. Má magnetizujúcu auru a svojou tajomnosťou priviedla do rozpakov nejedného nápadníka.

500 days of summer
Zdroj: letterboxd.com

 

Bol to asi osud, že sa stretli v malej firme uprostred Los Angeles, no nie? Túto pravdepodobnosť si uvedomoval aj Tom a odkedy ju prvýkrát uvidel, tak tušil, že práve ona je preňho „tá, ktorú hľadal celý život“. Opakovane sa jej chcel prihovoriť, no nikdy v sebe nenašiel dostatok odvahy. Ľady sa pohli až pri tónoch kapely The Smiths, ktorú obaja radi počúvajú, a začal sa písať začiatok ich spoločného príbehu.

Ich vzťah naberá reálne kontúry po firemnom večierku. Spoločné záľuby, spontánne aktivity, výlety do IKEA a návštevy obchodov s platňami sú základom ich spolunažívania. Veľmi rýchlo sa formuje šablóna, ktorá sa opakuje stále dookola. Možno aj kvôli nej Tom „nevie, ako na tom vlastne so Summer je“, praktizuje sa vzťah „bez nálepiek“. Vnútorne ho to zožiera, bojuje s neistotou, zatiaľ čo Summer to takto vyhovuje. Bod zlomu nastane po jednej noci v bare, Tom už v sebe neudrží skrývané emócie a začína sa úpadok ich 500-dňovej romance.

500 days of summer
Zdroj: imdb.com

 

Originalita, ktorá poteší

500 dní so Summer je atypická hollywoodska romantická komédia, ktorá v roku 2009 spečatila a definovala filmy s takzvanou Manic Pixie Dream Girl. Termín označuje „bublinkové, plytké filmové stvorenie, ktoré existuje len v bujnej fantázii citlivých scenáristov a režisérov, aby naučilo zádumčivých mladých mužov prijímať život a jeho nekonečné tajomstvá a dobrodružstvá.“ Tomove správanie a hodnoty sa vplyvom Summer začínajú meniť. Počas ich spoloční dní v sebe nachádza skrytý potenciál, dalo by sa povedať, že Summer bola pre neho odrazový mostík k naplneniu svojich snov. No nebol to len Tom, ktorý si odniesol do života nové lekcie. Vzťah otvoril Summer oči, zrazu videla, že láska má v jej živote miesto. Zistila, že nemusí mať okolo seba postavené nezničiteľné steny, naučila sa odovzdať kúsok zo seba niekomu inému.

Film je v princípe jednoduchý, zobrazuje nám útržky zo spoločných 500 dní na vytvorenie predstavy, skáče z konca na začiatok, zo začiatku do stredu a naspať na začiatok. Divákovi ukazuje dôležité momenty, ich prvé úspechy a pády, a lekcie, ktoré by si mali po prezretí odniesť. Upúta hlavne skvelým soundtrackomvýkonmi hercov. Joseph Gordon-Levitt aj Zooey Deschanel pôsobia na striebornom plátne elektrizujúco, sebavedomo a autenticky.

Trailer:

Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 79 %
IMDb.com – 7,7/10
Rotten Tomatoes – 86 %

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -