TIP na film: Formula 51 | Samuel L. Jackson nosí kilt, predáva drogy a hláškuje

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na film: Formula 51

Film Formula 51 nie je filmom, ktorým by ste sa chceli nejak intelektuálne obohatiť. Pustíte si ho po náročnom dni či v lenivé nedeľné popoludnie, kedy vás prvotriedne odreaguje. Ide o krimi (až akčnú) komédiu, ktorá sa značne inšpiruje tvorbou Guya Ritchieho, avšak vôbec jej to nemôžeme mať za zlé. Nasmejeme sa pri nej totiž dosť.

Snímka sleduje čerstvého absolventa profesúry chémie, ktorého kariéra je však okamžite zničená. Ako inak, môžu za to drogy (aj keď v tomto prípade iba v ľahšej podobe nejakého toho malého jointa).

formula 51
Zdroj: themoviedb.com

Keď máte plné zuby distribúcie drog, choďte ich predávať inde

Elmo McElroy, ako sa chemik volá, vyrába drogy vo veľkom a snaží sa vymaniť spod tlaku svojho súčasného distribútora, ktorý ho ovláda. Dá dokopy precízny plán a utečie do Británie (konkrétne Liverpoolu), kde plánuje uzatvoriť obchod svojho života a drogy ďalej rozširovať. Avšak ako to býva – veci nejdú podľa plánu, trpezlivosť ubúda a mŕtvoly pribúdajú.

Ak by však cez komplikovanú cestu nakoniec všetko klaplo ako má, tak si na konci kúpi útulný zámoček v Škótsku. Môže sa tam pokojne venovať svojmu koníčku – golfu. Premisa znie jednoducho, ale tento film sa na nič nehrá a nič nepotrebuje prekombinovávať. Možno znie miestami kruto, ale to si gangsterky akosi vyžadujú. Pomerne neznámy režisér Ronny Yu sa tu blysol (aj keď, ako som spomínal, inšpirácia ritchieovkami sa nedá zaprieť). Ako inak, keď ho pre film odporučil samotný Samuel L. Jackson.

elmo mcelroy
Zdroj: empire.com

Samuel L. Jackson hláškuje ako to máme radi

Ten si totiž vo filme zahral ústrednú rolu. Je pomerne podobná jeho najviac ikonickej z Pulp Fiction, ale na to sa tiež nemôžeme hnevať, pretože ju milujeme. Počas filmu sa správa trochu výstredne, a čo by sme mohli čakať, strieľa jednu hlášku za druhou.

Nimi je film absolútne popretkávaný. Zaujímavé je, že v inom snímku by niektoré z nich vyzerali úplne lacne, až primitívne, tu ale fungujú perfektne. Viete si napríklad predstaviť vetu „To si tu ani černoch nemôže v kľude predávať drogy?“ pri policajnej razii z úst niekoho iného ako Jacksona?

Aj by sme mohli, rolu mal totiž pôvodne stvárniť Laurence Fisburne, ktorého môžeme poznať predovšetkým ako Morpheusa z Matrixu. Jackson bol ale rozhodne správnejšia voľba. Ale prečo to spomíname? Nebolo by totiž dobrej komédie, keby si nespravili srandu aj z tejto drobnej zaujímavosti.

mcelroy cervena ci modra
Vyberiete si červenú alebo modrú?; Zdroj: justwatch.com

Robert Carlyle ako futbalový nadšenec

Nie je ale jedinou hviezdou filmu. Britským mestom a reáliami (čítajte podsvetím) ho sprevádza futbalový nadšenec a gangster Felix DeSouza. Toho si zahral Robert Carlyle a my mu počas filmu absolútne veríme každý jeden aspekt jeho správania. Rovnako rád, ako svoj liverpoolsky tím, miluje rýchle autá a prekvapivo jednu konkrétnu ženu.

Má to ale háčik, spomínaná femme fatale je čisto náhodou nájomnou vrahyňou, ktorá má na starosti akurát práve Elma. Nasleduje ho cez oceán, kde znovu narazí na Felixa, ktorého pozná z minulosti. Žeby sa to začalo komplikovať? To ste ešte nič nevideli. Dá teda vrahyňa prednosť 250 tisíc dolárom alebo sentimentu?

robert carlyle
Zdroj: livejournal.com

I Will Do Anything For Love (or revenge?)

Najal si ju prvotriedny gangster a gauner späť z pôdy USA, ktorému Elmo spôsobil krivdu (pripravil ho o kšeft a takmer o život – sľúbil mu ale, že nabudúce bude precíznejší). Je známy pod menom Jašter a najlepšie na tejto postave je, že ju stvárnil Meat Loaf. Tento rocker opätovne potvrdil, že vie hrať.

Film Formula 51 prináša ďalšie menšie postavy, ktoré ale skvele fungujú v tejto rozohranej hre. Je tu dvojica policajtov, ktorá sa snaží dvojicu McElroya a DeSouzu zastaviť, partia neonacistov, ktorým sa nepáči prítomnosť černocha v ich mestečku či celá plejáda mafiánov, ktorý sa ale dlho neohrejú.

formula 51 meat loaf
Zdroj: imfdb.com

Rhys Ifans excentrický ako vždy

Vedľajším postavám ale kraľuje jednoznačne Iki. Ide o akéhosi človeka pre všetko. Chcete zbrane? Iki. Nočný klub na predaj drog? Iki. VIP lístky na futbalový zápas desaťročia? Samozrejme, že Iki. A to, že je táto postava krásne a správne šialená a excentrická podtrhuje už len fakt, že si ju zahral Rhys Ifans.

Film Formula 51 je teda ukážkovou kombináciou americkej a britskej tvorby. Odráža namyslenosť a egoizmus štátov, posadnutosť futbalom Angličanov a berie si to najvtipnejšie z oboch svetov. A ako som už spomínal, práve toto prostredie (a britská produkcia) krásne podčiarkujú gangsterku s komediálnymi prvkami.

rhys ifans iki
Zdroj: youtube.com

Prídu si na svoje milovníci akčných filmov, humorných snímkov, krimi zápletiek aj spomínaných hercov. A k tomu – Samuel L. Jackson nielen obchoduje s drogami a uniká iným zločincom, ale rovnako, ako sa Felix vyznačuje svojim červeným futbalovým dresom, Elmo nosí kilt. Prečo? Možno sa ani ľudia okolo neho nedozvedia…

Áno, je pravda, že niektoré scény pôsobia trochu umelo a podčiarkujú klišé (distribúcia drog na nelegálnej techno párty), ale filmu to prepáčime. Dokonca aj spomalené, akoby trhané scény. Predsa len, treba sa pozerať aj na dobu, kedy to bolo točené.

Film inak zbytočne nezdržuje, všetko ukazuje priamo a deje sa odohrávajú jeden za druhým (takže sa ani nemáte čas nudiť). Stopáž pod hodinu a pol je tu úplne postačujúca, dá vám všetko, čo potrebujete a zbytočne nenaťahuje. Niekedy veci totiž nepotrebujú siahodlhé vysvetlenia.

formula 51 dakota
Nie je to už trochu klišé? Baba s búchačkou a černoch v kilte; Zdroj: themoviedb.org

Prečo Formula 51?

Čo sa názvu týka – Formula 51 je práve vzorec, pod ktorým sa droga označuje (resp. POS 51). Jej autor totiž garantuje „osobnú návštevu u boha“, pretože je 51-krát silnejšia, ako všetky dostupné drogy (ktoré ale obsahuje). Trochu je ale škoda, že sa viac nepohrali so slovnou hračkou. V originále je to 51st state, čo poukazuje nielen na stav, do ktorého vás dostane, ale aj jednu z hlášok vo filme (Británia je len 51. štátom USA!)

Ak nemáte niektoré poobedie čo robiť, prepnite z futbalu pokojne na tento film. Niečo by v ňom našli istotne aj fanúšikovia tohto športu. Inak vás ale čaká bezstarostná jazda s akciou, ale hlavne humorom. A ako by povedal Iki: „Futbal a drogy? Ideálne nedeľné poobedie!“

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 72%
IMDB.com – 6,3/10
Rotten Tomatoes – 59% 

Máte radi krimi komédie? Siahnete aj po tejto šialenej kombinácii? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -