TOP 5: Revolučné hry, ktoré navždy zmenili históriu zábavného priemyslu!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

TOP 5: Revolučné hry

Zdroj: techraptor.net

Ak sa pozrieme na vývoj videoherného priemyslu, je až neskutočné, akým tempom napredoval a ďalej napreduje. Z niekoľkých pohyblivých obrazových bodov vznikla komunita stoviek miliónov hráčov, ktorí v dnešnej dobe prebíjajú e-sport medzi najväčšie kompetitívne médium na svete. Ako sme sa však do tohto bodu dostali? Na túto otázku vám dnes ponúkame odpoveď, resp. vykreslenie histórie, vďaka ktorej v dnešnej dobe existuje videoherný priemysel tak, ako ho poznáme!

K zoznamu chcem taktiež priložiť malé upozornenie: v niektorých prípadoch nejde o hry, ktoré niečo spravili ako prvé. V histórii totižto boli dôležité aj tituly, ktoré prevzali už hotové koncepty a dali ich do podoby, ktorá zaujala desiatky miliónov hráčov, čím podporili rast videoherného priemyslu. No už bez ďalších zbytočných slov, toto je náš výber!

60. roky: Spacewar!

spacewar
Zdroj: medium.com

Spacewar! bola hra vytvorená pre počítač PDP-1 na univerzite MIT. Čo ju robí takou špeciálnou? Ešte pred ňou už totižto existovali iné interaktívne programy, ktoré sa dali považovať za hry. V jednom ich však prekonala: šlo o originál, ktorý nebol založený na žiadnej hre z hmatateľného sveta. Inak povedané, existovať mohla len v počítači. Práve jednoduchý nápad dvoch hráčov, ktorí ovládajú dve vesmírne lode a ich cieľom je sa navzájom zostreliť, reprezentuje počiatok „skutočných“ videohier.

70. roky: Space Invaders

space invaders
Zdroj: theconversation.com

Ďalší veľký míľnik v histórii hier tvorí táto ikona. Hrateľnosť, hudba, zvukové efekty, farby, vizuálny štýl – kombinácia týchto prvkov bolo to, čo z celej generácie ľudí spravilo hráčov videohier. Tento titul bol revolučný vo svojej popularite. Arkády už vďaka nemu viac neboli len hobby pre vyvolenú hŕstku ľudí s veľa peniazmi, ale skutočná záľuba pre množstvo miliónov ľudí.

80. roky: Super Mario Bros.

super mario bros
Zdroj: nintendo.co.uk

Aj keď je táto hra pokračovaním titulu Mario Bros., na zoznam sa dostal práve tento diel, a to z jedného jednoduchého dôvodu: predstavil nám azda najikonickejšiu postavu v histórii videohier. Mario už samozrejme nejaký ten rok existoval, avšak práve Super Mario Bros. tohto talianskeho inštalatéra premenilo na celosvetový fenomén. Postavy, levely, dizajn či mechaniky tejto hry pretrvávajú v skákačkách aj dodnes. Super Mario Bros. predalo toľko kusov, že rekord najpredávanejšej hry mu patril až tri desaťročia.

90. roky: Doom

doom
Zdroj: gamespot.com

Doom nebol prvou strieľačkou. Bez debaty je však najvplyvnejším titulom tohto žánru. Mnohí mu zaslúžene pripisujú existenciu prakticky všetkých moderných FPS hier. Bez Dooma, ktorý herným vývojárom ukázal, že takýto štýl hry má medzi ľuďmi potenciál, by dnes dosť možno neexistovalo Call of Duty ani Battlefield.

21. storočie: Grand Theft Auto III

gta 3 grand theft auto iii
Zdroj: malavida.com

Nie veľa hier sa môže „chváliť“ množstvom kontroverzie, kultúry a revolúcie, ktoré vyvolal tretí diel série GTA. Titul, v ktorom môžete po meste vymodelovanom podľa New Yorku voľne behať so zbraňou a strieľať do ľudí, vyšiel mesiac po 11. septembri 2001. Aj napriek napätej politike sa však hráči nikdy necítili tak voľne. Hra ponúkala úžasné 3D rozhranie, veľkú mapu, nelineárny príbeh, vedľajšie misie, mini-hry a všetko, z čoho vznikol pojem „sandbox“. Mesto Liberty City nám hráčom ukázalo skutočnú slobodu, ktorú zažijeme len v hrách.

Čo vravíte na náš zoznam? Súhlasíte s výberom titulov, alebo by ste niektoré body nahradili inými hrami? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: wikipedia.en, whatculture.com, ign.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -