TOP 6 – Prvé zvukové monster filmy, ktoré to všetko začali

Nenechajte si ujsť

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...

Temný trailer k Snyderovej verzii DC filmu Justice League dorazil aj s niekoľkými novými zábermi

Režisér Zack Snyder odhalil ďalší trailer k jeho verzii DC filmu Justice League a vidíme v ňom lepší pohľad na legendárneho záporáka Darkseida a Supermana. MOHLO...

EXKLUZÍVNE: Mads Mikkelsen nám prezradil, na akom projekte by v budúcnosti rád pracoval

Herecký rozsah Madsa Mikkelsena Dánsky herec Mads Mikkelsen poskytol nášmu moderátorovi exkluzívny rozhovor a priestor na otázku mala aj naša redakcia. Prezradil nám, na akom...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TOP 6 – Prvé zvukové monster filmy

Drakula, Frankenstein, Múmia, Vlkolak a mnoho ďalších. Monštrá, ktoré v divákoch rezonovali a stali sa neoddeliteľnou súčasťou hororového žánru. Základy majú v literatúre, avšak slávnymi sa stali až vďaka kinematografii. Po niekoľkých filmoch a seriáloch sa z nich stali popkultúrne ikony. Monster filmy pretrvávajú dodnes.

Absolútny základ týchto klasických filmov je nemá éra kinematografie a nemecký expresionizmus, ktorý im dodal ich ikonický, vizuálny štýl. Práca s tieňom a svetlom, extravagantné sety a masky, pochmúrna atmosféra. Prvé zvukové monster filmy vznikali v 30. až 40. rokoch v štúdiu Universal a neskôr sa nimi inšpirovali aj ostatné štúdia.

Spoločne sa pozrieme na 6 najdôležitejších klasických monster filmov, ktoré tento žáner definujú dodnes. Tento rebríček je zostavený z filmov patriacich do zlatej éry hororu (1930-1940). Jednoduchšie povedané – Prvé zvukové monster filmy.

6. Dracula (1931)

Dracula
Zdroj: imdb.com

Príbeh grófa Drakulu, po krvi túžiaceho démona, žijúceho na zámku v karpatských horách. Konkrétne sa jednalo o adaptáciu divadelnej verzie, ktorá bola pre štúdio lukratívnejšia. Jedná sa o oficiálne prvý zvukový monster film, preto mi prišlo príhodné aby, som ním tento zoznam začal.

Avšak Dracula si na zozname nevybojoval miesto len preto, lebo bol prvý. Je to film, ktorý udal smer jeho nasledovníkom. Možno to bude znieť absurdne, ale Dracula (1931) znamená pre klasické monster filmy to, čo znamená Iron Man (2008) pre MCU. Navyše sme vďaka nemu spoznali jedného z najikonickejších hororových hercov – Belu Lugosiho.

5. Werewolf of London (1935)

Vlkolak
Zdroj: imdb.com

V povedomí väčšiny divákov a dokonca aj filmových vedcov je Wolf Man (1941) prvým filmom, v ktorom sa vlkolak objavil. No to nie je úplne pravda. Šesť rokov pred uvedením Wolf Mana do kín vyprodukoval Universal horor Werewolf of London. Ten, aj napriek pár dejovým rozdielom, uviedol do filmu vlkolaka ako prvý.

Film sa nedočkal publicity, hviezdneho obsadenia a celkovo sa jednalo o komerčný prepadák. Muž, ktorý sa proti svojej vôli mení v svetle mesačného svitu v monštrum. Aj vďaka obyčajnosti bezmocnej ľudskej stránky vlkolaka, táto postava v divákoch rezonovala.

Maska samotného vlkolaka je oproti Wolf Manovi minimalistickejšia a výber obetí nie je náhodný. Loví ľudí, ktorí sú jeho srdcu najbližšie, ktorých najviac miluje. Toto bol zaujímavý koncept, ktorý umožnil priestor pre drámu. Tento film sa nebojí mať humorné scény, ktoré mu dodávajú na ľudskosti a celkovo sa jedná o veľmi originálne pojatie známeho príbehu.

4. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931)

Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Zdroj: imdb.com

Dr. Jekyll and Mr. Hyde je jediným filmom na tomto zozname, ktorý nepochádza z dielni štúdia Universal. Film produkoval Paramount Pictures. Po obrovskom úspechu, akým bol Dracula, chcel aj Paramount svoj vlastný hororový hit. Očakávali by ste, že sa bude jednať o lacnú “napodobňovačku“, avšak Dr. Jekyll and Mr. Hyde patrí k tomu najlepšiemu, čo môže klasický monster film ponúknuť.

Narozdiel od ostatných hororov na tomto liste, ktorých čaro tkvie najmä vo vizuálnej štylizácii, šarme a neodolateľne temnej rozprávkovosti, Dr. Jekyll and Mr. Hyde je dodnes skutočne znepokojivým filmom. Londýnsky lekár Dr. Jekyll, ktorý sa po nepodarenom pokuse pravidelne mení v psychopatického Mr. Hyda, naháňa stále strach. Film je navyše veľmi kvalitne a nadčasovo spracovaný.

3. The Invisible Man (1933)

The invisible man
Zdroj: imdb.com

Príbeh zachytáva hrôzostrašný osud doktora Jacka Griffina, ktorý sa po prehltnutí sebou vynájdeného séra stane neviditeľným. Film je známy pre na svoju dobu prevratné vizuálne efekty. Z tohto hľadiska sa jedná o jeden z míľnikov kinematografie. V dnešnej dobe zeleného plátna a CGI to možno pôsobí smiešne, ale nechať postupne zmiznúť muža na plátne v roku 1933 bolo niečo nepredstaviteľné.

Spojenie týchto prelomových efektov s výtvarnou réžiou Jamesa Whala, vytvorilo vizuálne podmanivé filmové dielo. Za spomenutie stojí aj scenár, ktorý by sa bez problémov uchytil aj v dnešnej produkcii. Skôr ako o horor, sa jedná o napínavý thriller Hitchcockovských rozmerov, ktorý vás bez problémov udrží v napätí aj dnes.

2. King Kong (1933)

King Kong
Zdroj: imdb.com

Áno, King Kong je mierna odbočka od čistokrvných hororov, ktoré tento zoznam tvoria. Jedná sa skôr o dobrodružný film. Avšak na zozname najlepších klasických monster filmov nemôže King Kong v žiadnom prípade chýbať. Aj keď z neho necítime pochmúrnu atmosféru a hororové napätie, tento ikonický opičiak zachytáva esenciu monster filmu, ako takého.

V roku 1933 uchvátil divákov po celom svete svojimi prelomovými efektami. Tie sú fascinujúce dodnes. Všetky tie sety, miniatúry a stop motion animácia tohoto filmu sú obdivuhodné a vyvolávajú v srdciach filmových nadšencov radosť a potešenie. Kto by nepoznal tragický príbeh ôsmeho divu sveta?

1. Bride of Frankenstein (1935)

Bride of Frankenstein
Zdroj: imdb.com

James Whale, meno tohoto režiséra, som už spomenul pri filme The Invisible Man a nie nadarmo. Bol to tvorca, ktorý posúval hranice týchto filmov ďalej, nebral ich len ako lacnú zábavu. Bride of Frankenstein je jeho majstrovských dielom, ktoré perfektne sumarizuje celé obdobie monster filmov.

Nádherná audiovizuálna stránka, plnokrvné postavy a prvý klasický monster film, v ktorom s monštrom vyslovene sympatizujeme. Nepriateľom je tu diabolský Doktor Pretorius. Jednalo sa o klasický štúdiový produkt, ktorý Whale pretvoril v niečo autorské. Zaoberá sa v ňom témou spoločnosti, ktorá nevie a nechce akceptovať inakosť.

Film je akousi sebaparódiou, ktorá zároveň funguje vo svojich dramatických a emocionálnych momentoch. Diváci v tejto dobe nevedeli, ako majú pri pozeraní Bride of Frankenstein reagovať, boli zmetení. To bol jeden z dôvodov, prečo bol film kritikmi oceňovaný, no divácky neúspešný. Je to krásny film s veľkým srdcom, ktorý vás rozcíti aj dnes.

Aké je vaše najobľúbenejšie filmové monštrum? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa dostali do obehu, dávajte si pozor na spoilery

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Ktorú chcete počuť ako prvú? Nuž, začnime tou dobrou. Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa...

Toy Story oslavuje už 25 rokov! Tvorcovia vyzvali fanúšikov k oslavám, tí dlho neváhali

Toy Story oslavuje 25 rokov Toy Story oslavuje a spolu s ním aj jeho fanúšikovia svoje 25. výročie. Znie to síce skutočne neuveriteľne, ale je...

Iman Vellani ako Kamala Khan na najnovších snímkach z natáčania MCU seriálu Ms. Marvel

Nová sada fotografií z natáčania Ms. Marvel nám predstavila prvý pohľad na Iman Vellani ako komiksová Kamala Khan. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Captain Marvel 2 bude menším...

Piaty film z franšízy Predátora bude pochádzať z dielne režiséra hororu Ulica Cloverfield 10

Štúdio 20th Century Studios prichádza s prekvapujúcou novinkou, ktorá zahŕňa nový film Predátor od režiséra Dana Trachtenberga. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Trpký návrat vesmírneho lovca |...

Čínsky trailer k filmu Monster Hunter dorazil a s ním aj nový potešujúci dátum vydania

Dátum uvedenia nadchádzajúceho filmu Monster Hunter bol opätovne preložený a najnovší trailer pre čínske publikum na seba láka s niekoľkými novými zábermi. Filmovú adaptáciu videoherného...