Trilógia, alebo to najlepšie z filmových trilógii – časť. 1

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Trilógia, trilógia, trilógia… 

Určite ste už niekedy rozmýšľali nad tým, ktorá filmová trilógia je najlepšia. A nabehli Vám hneď niekoľký kandidáti na najlepšiu trilógiu vôbec. Pozrime sa na 5 najlepších trilógii, ktoré by Vám mohli niečo vravieť.

Godfather

1. Godfather

Godfather je trilógia, ktorú by mali dávať ako povinnú, rovnako ako na niektorých školách existuje povinné čítanie. Toto veľdielo od režiséra a scenáristu Francisa Ford Coppolu by mal naozaj vidieť každý. Možno nie úplne každému sadne [Áno, poznáme takých ľudí], ale pozrieť by ste si to mali aj tak. Pretože nie je lepšia trilógia ako toto. Neexistuje lepší mafiánsky príbeh ako práve Godfather. Neexistujú legendárnejšie postavy, ako práve v tomto filme. Francis Ford Coppola sa dokonca rozhodol, že celú trilógiu chronologicky upraví, a spraví z toho jeden film. Film, ktorý sleduje od narodenia až po smrť život Michaela Corleoneho, syna slávneho Vita Corleoneho, a tento počin má 583 minút. Celkom príjemná dĺžka.

Dollars trilogy

2. Dollars trilogy

Dollars trilogy je séria troch westernových filmov, ktoré na seba síce nenadväzujú, ale sú to jedny z najepickejších westernov vôbec. A vo všetkých troch je Clint Eastwood. Čo je len dobré. Každopádne režíroval to Sergio Leone, jeden z najlepších režisérov vôbec, a zaručene najlepší taliansky režisér. Ten vie ako robiť filmy. Keď robil Once Upon a Time in America, tak 10 rokov nosil v hlave scenár k tomuto filmu a stále ho dolaďoval až k dokonalosti. Každopádne táto trilógia má označenie „dolárová“ preto, lebo v nej ide len o jedno. O peniaze. Pretože na divokom západe šlo len o jedno. Určite poznáte legendárne príbeh o tom, ako Jesse James vykrádal so svojou bandou lúpežníkov vlaky. Tak toto je podobné. Ak hľadáte najklasickejší western z najklasickejších westernov, tak jeden z týchto troch to určite bude.

The Dark Knight Trilogy

3. The Dark Knight trilogy

Kto by to bol povedal, že keď Christopher Nolan natočí film Dark Knight, ktorý je druhý v poradí, tak sa dostane na 4. miesto v rebríčku najlepších filmov na imdb? Je všeobecne známe, že pri klasických, nijak výnimočných trilógiách je druhý diel väčšinou ten najhorší. No určite nie v Dark Knight trilógii! Pretože Nolan nenechá Batmana napospas osudu. Celá trilógia bola tak výnimočná, že určite by nikto asi nepovedal, že komiksový hrdina bude jedným z najlepších charakterov vôbec v celej kinematografii. A to som spomenul len Batmana. Potom v dvojke tu máme ešte Jokera, pravdepodobne toho najlepšieho. Jokera, ktorý bol tak presvedčivý, že získal Oskara. No stálo ho to život. Čo už tak super nie je. Nolanovský Batman je iný. Je taký, aby si ho človek dokázal predstaviť bojovať v uliciach Gothamu aj v reálnom svete. Zo všetkých Batmanov sa tento najviac vymyká komiksu. Každopádne po úžasnom druhom diele sa každý obával, že posledný diel trilógie, teda The Dark Knight Rises, nebude už dostačujúci. Síce asi nebol tak skvelý, ako práve druhý diel, ale koniec trilógie bol viac epický, ako si to fanúšikovia dokážu pripustiť.

The Lord of The Rings

4. Lord of the Rings

Táto trilógia nie je mnou práve obľúbená, ale štatistiky vravia, že Lord of the Rings je možno aj lepšou trilógiou ako Godfather. 3 filmy získali dokopy 17 oskarov, čo je vskutku až poburujúce. Len samotný tretí diel získal 11 oskarov, čo sa okrem tohto filmu podarilo v celej histórii kinematografie už len dvom filmom. Filmom Ben Hur a Titanic. Táto trilógia rozpráva príbeh o Frodovi Pytlíkovi a jeho nevšednej výprave za zničením prsteňa v Hore Osudu. No cesta do Mordoru trvá trošku dlhšie, ako Frodo očakával. Na plátne táto trilógia trvá dokopy takmer 10 hodín, čo je opäť celkom slušná dĺžka.

Matrix

5. Matrix

Matrix bol epický. Bol epický v zmysle, že pred touto trilógiou tu ešte nič také nikdy nebolo. Naozaj si nespomeniem ani na jeden film s podobnou tématikou. To možno bude tým, že v skorých rokoch kinematografie ľudia ešte nemali takú predstavu o počítačoch ako v Matrixe. Každopádne podľa Matrixu je v podstate všetko len počítačový program. Čo je celkom hustá vecička na rok 1999. Prvý diel bol absolútna bomba. Aj keď sa spočiatku našli nejakí nepriaznivci tohto filmu, tak postupom času dostal uznania hodného Matrixu. Wachovski to natočili vskutku brilantne. A aj navzdory zlým ohlasom na pokračovania tohto filmu, všetky tri diely stáli za to!

 

foto: comicvine.gamespot.com, screenrant.com, arageek.com, mentalfloss.com, youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -