Na filmy zabudnite. Tvorca seriálu Votrelec má jasný odkaz pre fanúšikov sci-fi série

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Seriál Votrelec ignoruje prequely

Istú dobu už vieme, že stanice FX pripravuje aj seriál Votrelec. Vychádzať bude zo značky, ktorej základy položil Ridley Scott ešte v roku 1979. Tento raz sa projektu ujme Noah Hawley, víťaz Emmy a tvorca aktuálnej piatej série Farga. Autor nedávno poskytol rozhovor, o ktorom priniesol správu The Hollywood Reporter. Prekvapil informáciou, že pre neho prequel Prometheus neexistuje.

Hawley viedol rozhovor pre reláciu The Business od stanice KCWR (ktorú organizoval práve moderátor z THR). Prítomných prekvapil svojou hlbokou znalosťou a porozumením pôvodnej filmovoj série.

Povedal, že to, čo bolo na Votrelcovi skvelé bolo to, že nebol len výborným filmom o monštre. Je to o ľudstve, ktoré je uväznené medzi dvomi stenami – minulosťou, ktorú predstavuje prastarý parazit a budúcnosťou, stvárnenou umelou inteligenciou.

film votrelec
Zdroj: themoviedb.org

Nielen film o monštre, ale aj dilemy ľudstva

Nie je to len o tom, či ľudia prežijú, ale či si kvôli svojej arogancii aj zaslúžia prežiť. Práve pôvodný film tiež pokrýval túto tematiku, keď predstavil nielen hrozivé monštrum, ale aj AI elementy, a to hneď v dvoch podobách – vražedného androida Asha a superpočítač Matka.

Hawley vyzdvihol aj moment z druhého filmu, Votrelci (1986), kde Ripleyová v podaní Sigourney Weaver prednesie dnes už ikonickú vetu. Hovorí, že nevie, ktorý živočíšny druh je horší, pretože u ostatných nevidela, že by sa podrážali kvôli vyšším percentám.

votrelec serial
Zdroj: TMDB

Prequely sa rozhodne ignorovať

Tvorca tak povedal, že aj keď sa bude dej odohrávať na Zemi v 70 rokov vzdialenej budúcnosti, chce pokrývať práve tieto témy. Údajne ale stále má niekoľko trikov v rukáve. Na druhú stranu sa však rozhodne ignorovať prequelové filmy, ktorými boli Prometheus a Votrelec: Covenant.

Filmy predstavili pomerne kontroverzný príbeh, kde sme zistili, že votrelci boli umelo vytvorení. Stvorila ich mysteriózna rasa, ktorých sme spoznali len ako Inžinierov. Mali slúžiť ako biologická zbraň. Hawley povedal, že pre takéto nápady nebude mať seriál Votrelec miesto a rozhodne sa vráti k tejto rase ako k forme života, ako tomu bolo v pôvodnej sérii.

prometheus inžinier
Zdroj: themoviedb.org

Perfektná životná forma, nie biologická zbraň

Celé jeho vyjadrenie znelo takto:

„S Ridleym (Scottom) sme hovorili o mnohých prvkoch tohto seriálu. Pre nás je Votrelec perfektnou životnou formou, ktorá je výsledkom miliónov rokov evolúcie. Tak ako to bolo popísané v prvom filme. Milióny rokov existovali vonku vo vesmíre, neboli iba biologickou zbraňou, ktorú vytvorili pred pol hodinou. Je to viac desivé aj z hľadiska mytológie a keď sa pozriete na prvé dva filmy, máte tu aj tie retro-futuristické technológie. Zvláštne klávesnice, obrovské monitory. V prequeloch tá technológia vyzerá tisíc rokov dopredu ako tá z Votrelca, ktorá sa má odohrávať v budúcnosti. Na tom je niečo, čo mi nesedí. Preferujem ten retro-futurizmus a to je voľba, ktorú som urobil.“

Návrat k nakrúcaniu už čoskoro

Seriál Votrelec má tak nielen dejovo či myšlienkovo, ale aj estetikou pripomínať skôr pôvodné filmy, čo je skvelou správou pre nejedného fanúšika. Našťastie môžeme očakávať, že sa opätovne začne nakrúcať už onedlho a projekt by sme si tak, snáď, mohli pozrieť už budúci rok. Pôvodne prvá klapka padla minulý rok počas júla, následne však produkciu prerušil štrajk.

Bola natočená iba zhruba hodina obsahu, tvorcovia však avizujú, že sa budú môcť herci vrátiť na pľac už onedlho. Essie Davis, Alex Lawther, Samuel Blenkin, Sydney Chandler, Adarsh Gourav, Timothy Olyphant a David Rysdahl sa tak čoskoro vrátia na obnovené nakrúcanie v Thajsku.

Ste zvedaví na seriálovú podobu Votrelca? Pozdáva sa vám po aktuálnych slovách jeho autora ešte viac? Alebo je vám naopak ľúto, že neuvidíme nič z prequelov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: hollywoodreporter.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Super, konečne, chválabohu už iný ako ten otrepaný a stále sa opakujúci scenár – letíme si vesmírom, zachytíme neznámy signál, pristaneme na cudzej planéte, „nakope“ nás tam votrelec, ktorého si potom vezmeme na kozmickú loď…

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -