Skynet z Terminátora sa stáva skutočnosťou. USA už používa AI na bombardovanie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

USA používa AI na určenie cieľov pre bombardovanie

Ľudstvo je už raz také. Prelomové technológie odjakživa lákajú vojnové mašinérie sveta, ktoré hľadajú spôsoby, ako ich využiť v boji. Zapojení do vojny sa nevyhla ani umelá inteligencia, ktorú už teraz niektoré armády využívajú pre rôzne účely. Len málokto už však stihol zájsť tak ďaleko ako Spojené štáty americké. Podľa informácií magazínu Bloomberg už totiž USA použilo AI na zameranie a bombardovanie cieľov na Blízkom východe.

Americká armáda už viackrát priznala použitie umelej inteligencie a tzv. „machine learning“ algoritmov na účely špionáže a zbierania informácií. Takéto programy vyvinuté Pentagonom môžu urýchliť skenovanie nepriateľského územia a odhaľovanie potenciálnych cieľov.

bombardovanie
Zdroj: Unsplash

Schuyler Moore, šéfka technologického sektoru centrálneho veliteľstva americkej armády teraz zašla o krok ďalej. V rozhovore s Bloomberg News priamo potvrdila, že na Blízkom východe využívajú AI algoritmy, ktoré sa dokážu naučiť rozpoznať objekty a určiť ciele na zasiahnutie. Zapojené boli do vyše 85 bombardovaní amerického letectva počas 2. februára na území Iraku a Sýrie.

Používali sme náhľad počítačov na identifikáciu miest, kde sa môžu nachádzať hrozby,“ povedala Moore v rozhovore s Bloomberg News. „Jednoznačne sme mali už viac príležitostí zameriavať ciele počas posledných 60 až 90 dní,“ doplnila.

Počas bombardovaní boli údajne „zničené či poškodené rakety… popri ďalších cieľoch.“ Bombardovania boli odpoveďou Bidenovej administrácie na januárový útok v Jordánsku, ktorý si vyžiadal životy 3 príslušníkov americkej armády. Pentagon tento útok pripísal skupine podporovanej Iránom.

Nie je to nič nové

Vizuálne algoritmy použité na určenie cieľov pre bombardovanie Američania vyvinuli v rámci projektu Maven, ktorý spustili v roku 2017. Primárnym účelom tohto programu je zefektívniť operácie pomocou automatizácií. Odvtedy ho armáda stále viac integruje do svojich zaužívaných procesov.

Používanie podobných programov založených na technológii umelej inteligencie začína byť stále bežnejšie. Minulý rok sme sa dozvedeli, že Izrael využíva AI na určenie cieľov pre bombardovanie v pásme Gazy. Program prezývaný „The Gospel“ (evanjelium) na základe zozbieraných dát dokáže odporučiť vhodný cieľ, ktorý následne posúdi ľudský analytik.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -