Z niektorých príbehov mrazí dodnes. Fenomén Verte neverte desil divákov na celom svete, všetko si ale vymyslel

Nenechajte si ujsť

O 30 rokov neskôr práve Tralinsovo dielo poslúžilo ako základ pre mnohé príbehy Verte neverte. Tvorcovia seriálu však nečerpali iba z jedného zdroja a k príbehom ich inšpirovali desivé mestské legendy či novinové titulky po celej Amerike. Čím bizarnejšie a tajomnejšie, tým väčšia bola šanca, že sa ich tvorcovia chytia. Overovaním faktov sa pritom nikto z produkcie príliš neobťažoval. Neskoršie závery preto ukázali, že drvivá väčšina príbehov, ak nie všetky z nich, ktoré boli označené ako fakt, boli vlastne vymyslené.

Stačí sa pozrieť na jeden z najpopulárnejších príbehov o chlapcovi, ktorého zavreli do šatníka a záhadne v ňom zmizol. Mrazivú historku seriál označuje ako pravdivú, pričom nechal divákov v domnení, že za chlapcovým zmiznutím môžu nadprirodzené sily. V skutočnosti sa však dostal do podkrovia cez otvor na strope a neskôr ho našli hrať sa u kamaráta o pár ulíc ďalej.

Pozorní diváci síce určite tušili, že s „pravdivými“ historkami niečo nie je v poriadku, načo si to však kaziť? Príbehy Verte neverte strašili, prekvapovali, predovšetkým však zabávali a z mnohých z nich sa stala doslova nostalgická záležitosť.

Dodnes silná nostalgia

Zavraždená obeť v zrkadle, blikajúce auto, ktoré prenasledovalo ženu a zachránilo ju pred smrťou, pekár, ktorý v peci videl diabla, hrozivé kreslo s podobou rakvy či televízny moderátor, ktorý sa stal obeťou záhadného tornáda.

Tieto a mnohé ďalšie príbehy si diváci pamätajú ešte aj dvadsať rokov po skončení seriálu. Viacerým s istotou ešte aj teraz naženú zimomriavky a nechajú zaspomínať na časy, keď sa kvôli červenookej príšere alebo utopenému kresličovi komiksov báli zaspať. Formát bol jednoducho spravený na jednotku a Verte neverte milovali diváci po celom svete.

Verte neverte Beyond Belief: Fact or Fiction
RTL

Seriál sa vysielal v desiatkach krajinách po celom svete, masívnu popularitu si vybudoval hlavne v Nemecku, kde sa v reprízach vysiela dodnes pod názvom X-Factor. Nemci boli zo seriálu tak fascinovaní, že mu dokonca vytvorili aj dve ďalšie série, v ktorých sa opäť objavil moderátor Jonathan Frakes. Vysielala ich stanica RTL II, z hľadiska diváckeho záujmu i kvalít seriálu však išlo o prepadák.

Pôvodný formát jednoducho vyšiel v ideálnom čase a je otázne, do akej miery by obstál aj dnes. Na to však nemusíme hľadať odpovede, keďže namiesto nových dielov sa diváci stále s láskou vracajú k originálu. S českým dabingom ho nájdu napríklad na YouTube.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. akoze do akej miery by obstal dnes?? Dnes je v podstate to iste Black mirror, v minulosti sme mali velmi znamy Outer limits a boli aj menej zname ako napr. Electric dreams. Podobna je aj animovana miniseria Love death and robots. Alebo Fringe, len to neboli samostatne epizody ale bolo to ako celok spojene do 5 sezon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -