VIDEO: Pôvodný Shrek bol totálne iný. 20 rokov stratené zábery ukazujú pôvodnú podobu rozprávky

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pôvodný Shrek vyzeral ako temný horor

Kto by nemiloval Shreka. Ikonický zlobor si získal naše srdcia, keď sa v animovanej podobe objavil v celovečernom filme v roku 2001. Odvtedy sa z neho stala legenda s viacerými filmovými pokračovaniami. Diváci – tí mladší, no aj dospelí – si obľúbili príbeh o dobrákovi, ktorý má dôležité posolstvo, a to že zovňajšok nie je všetko. Ide totiž o to, čo má človek vo svojom vnútri. S poriadnou dávkou humoru a nádhernou animáciou bolo isté, že Shrek sa stane zbožňovanou animovanou rozprávkou, ako však upozorňuje Movieweb, pôvodne to mohlo vyzerať úplne inak.

Filmy sa v dnešnej dobe vyrábajú ako na bežiacom páse, no v časoch pred dvoma desaťročiami celý proces trval omnoho dlhšie. Samozejme aj dnes existujú výnimky, všeobecne však kreatívna fáza za tvorbou príbehov trvala dlhšie v minulosti. Dôkazom toho je aj Shrek, ktorý sa do vývoja dostal ešte v roku 1995, teda celých 6 rokov pred jeho vydaním v kinách.

shrek
Zdroj: TMDB

Príbeh zeleného zlobra, princeznej Fiony a otravného Oslíka je voľne založený na rovnomennej knižnej predlohe. Jej práva odkúpil v roku 1991 Steven Spielberg, ktorý chcel pôvodne ísť cestou tradičnej animácie, ktorou sa preslávilo štúdio Disney. Producentský kolega ho však presvedčil, aby snímku odovzdal novo-založenému štúdiu DreamWorks, ktoré ju pretaví do filmovej podoby nie ceruzkou, ale digitálnou animáciou.

Na prvých náčrtoch sa začalo pracovať v roku 1995, ktoré pre štúdio vytvoril umelec Mike Ploog. Toto meno vám môže byť povedomé, ide totiž o rovnakého človeka, ktorý sa podieľal na tvorbe ikonických komiksových postáv Ghostrider a Man-Thing od Marvelu. Ploog dávnejšie odhalil pôvodné skice, ktoré ukazujú celkom iného Shreka, akého poznáme.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=892899548864102&set=a.235712104582853&type=3&ref=embed_post

Šlo o temný, nízkorozpočtový film

Po prvých náčrtoch sa štúdio rozhodlo pokračovať týmto smerom. Nasledovala testovacia animovaná sekvencia, ktorá sa po takmer 20 rokoch dostala na internet. Môžeme v nej vidieť Shreka v rannej fáze vývoja.

Shrek začal ako temný, nízkorozpočtový film. Táto animovaná scéna bola ‚celkom‘ môj produkčný dizajn. O pár rokov neskôr sa zo Shreka stal kasový trhák a našiel si miesto v histórii animácie,“ opisuje Ploog video, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Sme radi, že Shrek nepokračoval týmto smerom. Príbeh samotný, nielen dizajn, dostali svetlejší a nádejnejší tón, vďaka čomu sa z filmu stal v roku 2001 ohromný hit. Dodnes vznikli celkom 4 časti hlavnej série, posledná z nich vyšla v roku 2010. Séria sa rozšírila aj o 2 spin-off filmy, v ktorých vystupuje Kocúr v čižmách.

Najbližšie Shreka uvidíme už v jeho 5. filme, ktorý je konečne vo vývoji. Predpokladaný dátum vydania je počas roka 2025. Nedávno sme sa taktiež dozvedeli, že v budúcnosti uvidíme aj vlastný spin-off projekt Oslíka.

Čo si myslíte o pôvodnom dizajne Shreka? Tiež na vás pôsobí pôvodná animácia skôr ako horor? Ste radi, že štúdio sa nakoniec rozhodlo ísť iným smerom? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -