Prečo vyhodila peniaze z balkóna? Tento film vám odhalí, ako fungujú podvody na seniorov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.
- Advertis

Zober babku a dedka do kina

Telekom sa stal partnerom dôležitého filmu v aktuálnom období, Blažine lekcie. Vzhľadom na pretrvávajúce množstvo podvodov na skupine seniorov chce aj týmto spôsobom poukázať na zraniteľnosť starších ľudí a ako sa vyvarovať hrozbám v ére rozmachu nových technológií.

Partnerstvo víťazného filmu Blažine lekcie

Bulharský film Blažine lekcie, ktorý vyhral Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch v júli 2023, rozpráva príbeh o 70-ročnej učiteľke, ktorá ľahko príde o úspory počas niekoľkých telefonátov. Je to sugestívna dráma a pripomína mnohé prípady podvedených seniorov aj na Slovensku.

obrazok
Zdroj: jip film & verleih

Telekom sa venuje rozvíjaniu digitálnych zručností u študentov i seniorov cez platformu ENTER a opakovane otvára aj grantový program a výzvy pre rozvoj seniorov. Pri aktuálne pokračujúcom trende podvodov je podpora tematického filmu jedným zo spôsobov ako informovať a varovať cieľovú skupinu, ba čo viac, načrtnúť aj možné dôsledky konania postáv.

Prvá fáza: premiéra filmu a Deň bezpečného internetu

Slávnostná premiéra filmu sa uskutočnila v pondelok 5. februára 2024, symbolicky v predvečer Dňa bezpečného internetu (6.2.2024), kedy Telekom štartuje kampaň orientovanú na seniorov.

Pri tejto príležitosti vydáva aj dve desatorá pre bezpečnejšie používanie technológií a celkovo zdôrazňuje potrebu ochranu seniorov:

  • Desatoro bezpečného internetu pre seniorov
  • 10 tipov ako sa chrániť pred telefonickými podvodmi

Obe desatorá pripomínajú najdôležitejšie tipy pre seniorov ako si zablokovať a chrániť svoje telefóny, vlastné osobné údaje, nezdieľať citlivé informácie, nediktovať cudzím ľudom heslá či PIN alebo si dávať pozor aj pri internetových nákupoch. K dispozícii sú na tomto odkaze.

Blazeine_lekcie
Zdroj: jip film & verleih

Druhá fáza: Zober babku a dedka do kina, #rešpekt výročie

Distribučná premiéra filmu je vo štvrtok 8. februára 2024, kedy sa film začína naplno premietať v slovenských kinách vrátane siete multikín ako CINEMAXCinema City. Široké nasadenie dostane aj v znovu otvorenom Kine Lumiere v Bratislave. Distribútorom filmu pre slovenský trh je Asociácia slovenských filmových klubov.

Na týždeň od 12. do 18. februára 2024 pripadá prvé výročie komunikačnej platformy #rešpekt, ktorou Telekom vyzýva k vyššej miere rešpektu v spoločnosti. V rámci výročia sa chce zamerať na #rešpektseniorom, a preto nasadzuje kampaň Zober babku a dedka do kina, ktorou chce povzbudiť mladých ľudí pre návštevu filmu v kinách so starými rodičmi alebo rodičmi.

Telekom podporuje premietanie filmu v čo najväčšom počte slovenských kín, napríklad v utorok 13. februára 2024 sa bude hrať v 10 multiplexoch siete CINEMAX, Cinema City Eurovea a Kine Lumiere v Bratislave, v kine v Michalovciach, aj filmových kluboch v Seredi a Levoči.

schody
Zdroj: jip film & verleih

Tretia fáza: tour s filmovým kritikom Petrom Konečným

Okrem štandardného premietania pripravuje Telekom a ASFK aj tour k filmu s filmovým kritikom Petrom Konečným, ktorý uviedol Blažine lekcie po prvýkrát na Slovensku na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch.

Peter Konečný navštívi s filmom Blažine lekcie viaceré slovenské mestá v druhej polovici februára a takto sa rozšíri dostupnosť filmu aj do ďalších regiónov, filmových klubov či spoločenských centier.

Pokračujúca podpora seniorov cez program ENTER

Nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis už tri razy vyhlásil aj grantové výzvy pre podporu vzdelávania seniorov v téme digitálnych zručností. Počas troch rokov bolo podporených už viac ako 40 projektov v celkovej výške viac ako 150 tisíc eur. Pripravené aktivity pomáhajú tisíckam seniorov a senioriek na celom Slovensku.

Do najnovšieho kola sa zapojilo 57 organizácií a odborná komisia vybrala 12 najlepších projektov, ktorým pridelili granty v celkovej výške 55 tisíc EUR. Medzi projektmi je napríklad projekt organizácie DeafStudio pre nepočujúcich seniorov a prekonávanie ich bariér v prístupe k informáciám. Alebo projekt Digitálne piplačky od občianskeho združenia Presahy pre zvyšovanie digitálnej gramotnosti senioriek.

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť

Najčítanejšie články