World of Warcraft: Shadowlands – Čo o nadchádzajúcej expanzii zatiaľ vieme?

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

World of Warcraft: Shadowlands

World of Warcraft je najpopulárnejšou a najhrávanejšou MMO hrou, akú nám herný svet ponúka. Preto niet divu, že sa fanúšikovia nikdy nevedia dočkať kam Blizzard túto hru ďalej posunie. 1. novembra 2019 bola na najväčšej fanúšikovskej Blizzard konvencii Blizzcon odhalená najnovšia expanzia, ktorú svet Azerothu čaká – Shadowlands.

Po miernom sklamaní, akou bola predošlá a ešte stále súčasná expanzia Battle for Azeroth, musel Blizzard prísť s niečim skutočne špeciálnym. A zatiaľ to vyzerá tak, že game director Ion Hazzikostas nesklamal. Shadowlands predstavil v úžasnom traileri, ktorý vyvolal veľa otázok. Avšak jedno je isté, pozrieme sa do podsvetia Warcraft univerza.

Na Blizzcone 2019 bolo okrem traileru predstavených aj niekoľko iných zaujímavostí. Avšak najviac informácií o tejto najnovšej expanzii dostávame až v dnešných dňoch. Pár šťastlivcov totižto dostalo možnosť otestovať Shadowlands v alpha verzii. Spoločne sa pozrieme na najdôležitejšie a najzaujímavejšie veci, ktoré nám nová expanzia ponúkne.

Príbeh: Smrť je nový začiatok

Shadowlands
Zdroj: zamimg.com

Sylvanas Windrunner, bývalá vodkyňa Hordy, sa zahráva so silami, ktoré mali ostať nedotknuté. Po tom, ako porazí Lich Kinga a zničí jeho legendárnu helmu, ktorá slúži ako most medzi svetom živých a mŕtvych, otvorí bránu do podsvetia. Miesta, ktoré smrteľníci Azerothu nikdy nemali vidieť. Práve prepojenie týchto dvoch svetov ohrozuje kozmickú rovnováhu života a smrti.

To ale nie je všetko. Shadowlands je rozdelený na štyri Covenanty, štyri záhadné ríše, do ktorých putujú duše mŕtvych. Nebeský Bastion, krajinu nemŕtvych Maldraxxus, magický les Ardenweald a desivý Revendreth, ktorý tvoria gotické zámky upírskych lordov. Potom tu máme ešte The Maw, nekonečnú pustinu utrpenia, určenú pre tie najhriešnejšie duše.

Avšak po príchode do tohto prastarého sveta, ktorý tu bol ešte pred vznikom Titánov (Tvorcovia svetov), zistíme, že smrť nefunguje už dlhé roky tak, ako by mala. Do spomínaných štyroch Covenantov neprišli už niekoľko rokov žiadne duše. Všetky idú totižto priamo do The Maw. Spoločne musíme odhaliť plán Sylvanas a záhadného Jailora, aby sme obnovili rovnováhu života a smrti.

Vyber si svoj Covenant

Shadowlands
Zdroj: gnarlyguides.com network.net zamimg.com ytimg.com

Covenanty a naša interakcia s nimi budú pravdepodobne najdôležitejšou mechanikou v Shadowlands. Po tom, ako prejdete hlavnú kampaň, musíte ako hráči učiniť dôležité rozhodnutie. Musíte sa rozhodnúť, ktorému Covenantu upíšete svoju dušu. Práve rozhodnutie a výbere Covenantu bude mať veľký dopad na celý endgame kontent.

Bastion, Maldraxxus, Ardenweald, alebo Revendreth? Rozhodnutie je na vás. Čo bude tento výber znamenať? Každý jeden Covenant ponúkne hráčom unikátne ability, jedna bude všeobecná, druhá špecifická pre každú classu. Ďalej vám budú ponúknuté rôzne kozmetické odmeny a rozsiahla príbehová línia, ktorá bude s patchmi postupne vychádzať.

Anima a Soulbind systém

Shadowlands
Zdroj: zamimg.com

Anima je hlavnou energiou, vďaka ktorej funguje celý Shadowlands. Je to niečo ako palivo, potrebné pre stabilné fungovanie sveta mŕtvych. Čím ste žili viac zaujímavý a heroický život, tým prinesiete po svojej smrti do Shadowlands viac animy. Animu budete môcť v Shadowlands získavať z rôznych zdrojov a budete ju môcť využiť na Soulbind systém.

Soulbind vám ponúkne ešte hlbšiu kustomizáciu vašej postavy. Zo Soulbind dostanete rôzne bonusy, tie sa budú líšiť na základe Covenantu, ktorý ste si vybrali. Spôsob, akým si budete tieto bonusy vyberať, je veľmi podobný klasickému talentovému stromu, ktorý si môžeme pamätať z prvých verzii World of Warcraft.

Torghast, nekonečný dungeon

Shadowlands
Zdroj: cdn.com

Čo by to bolo za expanziu bez nových dungeonov a raidov? Shadowlands nám po oficiálnom vydaní ponúkne osem dungeonov a jeden raid s desiatimi bossmi. Dungeony a najmä raidy sa budú samozrejme časom podľa príbehu do hry postupne pridávať. Avšak najzaujímavejším a revolučným dungeonom bude Torghast, veža zatratených.

Torghast je experiment, ktorý sa v alphe dočkal veľkého úspechu. Hráči ho hodnotia ako najzábavnejšiu mechaniku, akú World of Warcraft priniesol za dlhé roky. Bude sa jednať o nekonečný dungeon, ktorý budete môcť progressovať sami, alebo v päť člennej partii.

Torghast je nekonečnou vežou, v ktorej sa bude s každým poschodím zvyšovať obtiažnosť. Po pokorení každého poschodia budete odmenený už spomínanou Animou, s pomocou ktorej si budete môcť v Torghaste vylepšovať vaše ability. To znamená, že aj vaša postava bude s každým poschodím silnejšia a je len na vašej šikovnosti, ako vysoko sa dostanete.

Classy prešli mnohými zmenami

Shadowlands
Zdroj: vectorified.com

Hráči World of Warcraft neboli zrovna nadšení zo spôsobu, akým Blizzard menil a „vylepšoval“ ich obľúbené classy. Tvorcovia sa totižto snažili hru čo najviac zjednodušiť, čo znamenalo, že veľa cláss stratilo svoje ikonické ability. V súčasnej expanzii stačí, keď pri hraní stláčate dookola 5 tlačidiel.

To sa ide zmeniť. Všetky classy prechádzajú v Shadowlands zmenami k lepšiemu. Blizzard robí presný opak toho, čo sa snažil dosiahnuť posledné roky. Vracia classám ich všetky ability a tým im aj navracia ich identitu. Fanúšikovia sú z týchto správ nadšení a niet sa čomu diviť. Hra takto opäť získa väčšiu hĺbku.

Úplne zmenený spôsob levelovania

Shadowlands
Zdroj: img.com

V súčasnej expanzii Battle for Azeroth je maximálny level, ktorý musíte dosiahnuť, 120. Pre väčšinu hráčov sa hra reálne začína až na maximálnom leveli. Avšak 120 je pre nových hráčov zastrašujúce číslo. A práve preto Blizzard zmení maximálny level v Shadowlands na 60. Zmení sa aj spôsob, ako sa k tomuto levelu dostaneme.

Pôvodne ste museli preexpiť všetky predošlé expanzie. Tomu je koniec. Po dosiahnutí levelu 10 si môžete slobodne vybrať kontent, v ktorom maximálny level dosiahnete. Zóny sa budú prispôsobovať vášmu levelu. Toto je výborná zmena, s ktorou bude expenie nových postáv stále nové.

Rozšírená kustomizácia vzhľadu vašich postáv

Shadowlands
Zdroj: zamimg.com

Vytváranie charakteru, výber účesu, brady a tváre bolo vždy jednou z najväčších slabín World of Warcraft. Najmä keď sa pozrieme na konkurenciu, pri ktorej strávite celý deň len vytváraním svojho nosa. Spôsob vytvárania postavy je už jednoducho dlhé roky rovnaký a zúfalo potrebuje zmenu.

Tej sa našťastie v Shadowlands dočkáme. Blizzard pridáva do hry pre všetky rasy hneď niekoľko nových účesov, brád, tvári, očí, tetovaní a iných kozmetických možností. Takto sa môžete ako hráč konečne naplno prejaviť a vytvoriť si postavu podľa vašich predstáv.

Shadowlands bude znamenať pre Blizzard veľa

Shadowlands
Zdroj: sector.sk

Je pravda, že Blizzard posledné roky nerobil veľa dobrých rozhodnutí čo sa týka World of Warcraft. Veľa hráčov bolo s hrou právom nespokojných. Avšak tieto novinky a celkový smer, akým sa Shadowlands uberá, nadchli aj tých najväčších „haterov“. Musím objektívne uznať, že úplne všetko vyzerá v Shadowlands fantasticky.

Blizzard nám dáva to, o čo sme dlhé roky žiadali. A toto ani ešte nie je všetko. Zmenami k lepšiemu prejdú aj profesie, PVP a celkový RPG element hry, ale to je už téma na iný článok. Ak Shadowlands nesplní očakávania, môže to znamenať pre túto hru koniec. Avšak ohlasy hráčov z alpha verzie hovoria o presnom opaku.

Hrávate World of Warcraft? Na ktorú zmenu sa v Shadowlands najviac tešíte? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -