Najväčší herný škandál posledných rokov má záver. Výsledok vás nenadchne

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Activision Blizzard musí zaplatiť 55 miliónov

Herná komunita je známa svojou otvorenosťou. Svoje miesto si v nej nájde každý a hráči samotní radi príjmu každého do svojich radov, keď spolu zdieľajú lásku ku hrám. Aj preto komunitou otriasli správy z roku 2021 o diskriminácii a zneužívaní žien na pracovisku Activison Blizzard, jedného z najobľúbenejších herných vývojárov. Ako informuje ABC7, situácia má konečne svoj záver a končí poriadne mastnou pokutou. Podľa mnohých to však stále nestačí.

Štúdio stojace za hernými sériami ako Overwatch, Diablo, World of Warcraft, Hearthstone (Blizzard) alebo Call of Duty, Guitar Hero (Activision) sa dostalo do skutočných problémov, keď sa v roku 2021 začali objavovať správy o krutom zaobchádzaní so ženami na pracovisku. Mnohé pracovníčky každodenne urážali a šikanovali, vedenie ich obmedzovalo pri získavaní lepších pozícií a viaceré zamestnankyne sa stretli aj so sexuálnym zneužívaním.

activision blizzard
Zdroj: Activision Blizzard

Znepokojivé správy viedli ku viacerým sťažnostiam, ktoré neskôr vyústili v súdny proces. Zamestnanci spoločnosti a verejnosť boli sklamaní reakciou Activision Blizzardu, ktorý zaujal defenzívnu pozíciu. Firma však zo situácie nevyšla bez ujmy – stratila množstvo peňazí (aj keď Microsoft pokračoval s procesom akvizície) a navždy utrpela ujmu na reputácii. Teraz má celá kontroverzia dohru, keďže Úrad pre ochranu ľudských práv v Kalifornii oznámil trest. Podľa hernej komunity neadekvátny.

Stále málo

Activision Blizzard musí zaplatiť pokutu vo výške 54,8 milióna dolárov. Celkom 45,7 milióna dolárov z tejto sumy bude použitých ako odškodné a na vyplácanie kompenzácií pre postihnuté osoby, ktoré sa stretli s diskrimináciou v rokoch 2015 až 2020. Zvyšok sumy sa použije na financovanie podporných organizácií pre obete podobných prípadov a pomáhanie znevýhodneným skupinám v technologickom sektore.

S výsledkom nie je každý spokojný. „Nemyslím si, že menej ako 100 miliónov dolárov je nejaká veľká vec pre Activision Blizzard. Je to len pokarhanie, ale určite to nie je dosť, aby ich to bolelo,“ hovorí General-N0nsense na Reddite. Druhý používateľ zašiel o niečo ďalej a spočítal, ako by takáto pokuta vyzerala, keby ju dostal bežný človek:

„Sú to pre nich centy. Ročne zarobia miliardy dolárov. Pre perspektívu, je to ako zarábať 30 tisíc ročne a dostať pokutu zhruba 160 dolárov,“ opisuje Elondre. „Trochu to zabolí, ale nespôsobí to žiadnu skutočnú škodu.“

Microsoft Activision
Zdroj: Microsoft

Dohra celej situácie prichádza potom, čo Microsoft v roku 2022 finalizoval kúpu spoločnosti Activision Blizzard za 68 miliárd dolárov. Vyššie uvedený finančný trest je menej ako tisícina z celkovej ceny spoločnosti, musíme teda súhlasiť s komentujúcimi na Reddite, že pre firmu ako Activision Blizzard (respektíve Microsoft) ide o „drobné“. Môžeme však len dúfať, že technologický gigant si po kúpe hernej spoločnosti dá pozor na akékoľvek kontroverzie, aby neoľutoval jeho kúpu, a zriadil v nej potrebné opatrenia, aby sa podobná diskriminácia a zneužívanie žien na pracovisku už neopakovali.

Čo si o pokute vo výške necelých 55 miliónov dolárov myslíte vy? Je podľa vás suma adekvátna, alebo pre tak veľkú firmu ide o smiešny trest? Napíšte nám vaše názory do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -