Nedotiahnutá chaotická bodka | After: Navždy RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

After: Navždy RECENZIA – Príbeh americkej autorky Anny Toddovej o úskaliach a úspechoch zamilovanej dvojice sa po piatich rokoch a štyroch predchádzajúcich filmových zastávkach došuchtal do konečnej stanice. Hardin a Tessa sa vo finálnej časti ságy musia vysporiadať s náhlym rozchodom. Kým jednému z nich sa podarilo obrátiť v živote list a kráčať ďalej (aspoň navonok), druhý sa zasekol a utápa sa (nielen) v žiali. Dokážu si nakoniec k sebe znovu nájsť cestu?

Rušňovodičkou poslednej časti sa opäť stala režisérka Castille Landon. Samozrejme, nechýbajú ani obľúbení hlavní predstavitelia zaľúbeného páru Josephine Langford a Hero Fiennes Tiffin. K nim si do hereckého kupé prisadla Mimi Keene, známa zo seriálového fenoménu Sex Education.

After: Navždy
Zdroj: BONTONFILM

After: Navždy RECENZIA

Ak ste tipovali, že Tessa zvláda odlúčenie horšie, sklameme vás. Hardin je tým, ktorý sa nevie vysporiadať s touto skutočnosťou. Je vykoľajený, v ruke mu nechýba pohárik whisky, spomienky na lásku mu vyháňajú z pamäte tóny prebasovanej klubovej hudby. Navyše, bojuje aj so spisovateľským blokom a vydavateľovi už pomaly dochádza trpezlivosť. Po rozhovore s rodičmi usúdi, že zmena miesta by mu prospela. Sťahuje sa do slnkom zaliateho Lisabonu, kde narazí na dievča, ktorému pred pár rokmi takmer zničil život.

Natalie (Mimi Keene) spočiatku nechce Hardina ani vidieť, nakoniec mu ale dá druhú šancu. Postupne sa ich vzťah utužuje. Vyzerá to tak, že stará iskra medzi nimi nezmizla. Vznikajúci plameň ale Hardin zahasí, ešte stále patrí jeho srdce len Tesse. Prítomnosť lásky z minulosti a motivačný dialóg s otcom ho ale nakopli k tvorbe a svoju druhú knihu úspešne dokončil.

A čo Tessa? Paradoxne, druhá hlavná postava série After sa objaví v poslednom diele až v samom závere na svadbe kamarátky. Zhodou okolností je medzi pozvanými hosťami aj Hardin. Stretávajú sa po 25 mesiacoch (ale, kto by to počítal). Vlak lásky medzi nimi za ten čas nezhrdzavel, udobria sa a všetko je naspäť v starých koľajach.

After: Navždy
Zdroj: BONTONFILM

Koniec dobrý, všetko dobré?

Pri After: Navždy toto príslovie ani z ďaleka neplatí. „Prekvapí“ najmä svojou nelogickosťou, ktorú mu neodpustia ani zarytí fanúšikovia. Čo v predchádzajúcich častiach nebolo možné, je zrazu skutočnosťou (áno, narážam na záver). Nepochopíte veľmi ani to, ako ľahko dokázala Natalie odpustiť Hardinovi (tým, čo spravil, jej prakticky zničil život). Vedľajší charakter síce oživil stereotypnú výstavbu predchádzajúcich častí, no piaty film aj tak pred skazou nezachránil.

Popravde, už od úvodu máte pocit, že toto pokračovanie nemuselo ani vzniknúť. Scenár je popretkávaný množstvom flashbackov, konverzácie a dialógy sú často nahradené nevkusne hrajúcou hudbou či dronovými zábermi na portugalskú scenériu. Ak ste sa so ságou doposiaľ nestretli, všetky kľúčové momenty vám posledná časť zopakuje. Sledujete preto akúsi montáž predchádzajúcich filmov obohatenú o Hardinov porozchodový život.

After: Navždy
Zdroj: BONTONFILM

80 % Hardin, 20 % ostatní

Tvorcovia sa v After: Navždy rozhodli, že hlavnej mužskej postave doprajú na striebornom plátne fúru času. Hardin si prešiel rôznymi životnými situáciami, no jeho prerod je vykreslený zúfalo. Z úst mu vychádzajú bezduché klišé frázy, na niektoré okolnosti reaguje prehnane detinsky a jeho pokusy o obnovenie vzťahu s Tessou sú smiešne (nakreslené srdiečko v piesku ju naspäť nevráti). Celkovému dojmu nepomáha ani herecký výkon Hera Fienessa Tiffina. Ten je síce najlepší naprieč celou sériou, no nie je výnimočný či zapamätateľný.

Potešila ale prítomnosť Mimi Keene. Mladá Britka dôveryhodne vykreslila dievčinu, ktorá si lieči rany v cudzine, kde ju nikto nepozná. Proces jej vyrovnávania sa s minulosťou naruší Hardinov príchod. Scenáristi jej zničia nanovo vybudované základy a ona sa bez váhania opäť zamiluje do zneužívateľa. Nič to ale nemení na fakte, že spomedzi plejády hercov zažiarila najjasnejšie.

After: Navždy
Zdroj: BONTONFILM

After: Navždy RECENZIA – Zhrnutie

Éra kostrbatého príbehu Hardina a Tessy sa končí. Odporcovia sa tešia, fanúšikovia plačú. Oba tábory si ale zaslúžili lepšiu rozlúčku s wattpadovým párikom. After: Navždy je odfláknutou bodkou. Film je preplnený retrospektívnymi pohľadmi, ženská hlavná postava nedostala skoro žiaden priestor, tá mužská ho dostala až priveľa. Zdá sa, že samotným tvorcom sa nechcelo vymýšľať zmysluplnejší obsah, a tak prehovory postáv nahradili obrázkami z Lisabonu či nevhodnými piesňami. Asi jedinou svetlou stránkou snímky je Mimi Keene, ktorá nadviazala na skvelé výkony zo seriálu Sex Education.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -