Festivalový hit Aftersun od štúdia A24 konečne mieri do slovenských kín

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Niekedy v 90. rokoch trávia v tureckom rezorte spoločnú dovolenku mladý otec Calum s jedenásťročnou dcérou Sophie. Ospalú letnú idylu však zahaľuje znepokojivý závan melanchólie. Krehký debut škótskej režisérky Charlotte Wells sa stal diváckym hitom desiatok festivalov. Do slovenských kín ho od 6.7. prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Film AFTERSUN mal premiéru na Semaine de la Critique 2022 v Cannes.

Festivalový hit AFTERSUN v slovenských kinách

Zdanlivo ľahký príbeh, nežný ako šumenie mora, v sebe ukrýva témy straty, strachu zo starnutia, a bolesti pri spomienkach na našich milovaných. Pomocou prchavých momentov prenikáme hlbšie do vzťahu otca a dcéry v podaní skvelého Paula Mescala a očarujúco prirodzenej Frankie Corio, pre ktorú bol film jej hraným debutom. Za úlohu Caluma bol Paul Mescal, známy napríklad zo seriálu Normálni ľudia (Hulu, 2020), nominovaný na Oscara, cenu BAFTA pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.

Meditatívny film, zahalený do oparu vzdialených spomienok nepotrebuje drámu ani okázalé gestá. Originálne rozprávanie sa nesnaží poskytovať jednoznačné odpovede. Režisérka sa pohráva s vnímaním divákov, jej film je subjektívny, ako pohľad domácej kamery, na ktorú sa Calum a Sophie nakrúcajú. Nostalgický vizuál je kombináciou domáceho videa a intímnych, civilne pôsobiacich analógových záberov.

Aftersun
Zdroj: arconline.co.uk

S režisérkou sme sa zhodli na tom, že film Aftersun musí byť zachytený na 35 mm, keďže ide o film o pamäti.“ povedal kameraman filmu George Oke.

Zdanlivým bezčasím príbehu preniká intenzívny pocit straty, štípe ako soľ na spálenej pokožke.

Aftersun je trpkosladká spomienka na miesto, kam sa už nemožno vrátiť.

Aftersun
Zdroj: reflectionsonasilverscreen.com

Myslím si, že strata na konci rezonuje rovnako hlboko v každom, bez ohľadu na to, ako vypĺňate medzery v príbehu.“ hovorí režisérka filmu Charlotte Wells.

Charlotte Wells (1987) pochádza – rovnako ako hrdinovia jej debutového filmu, zo Škótska. Žije v New Yorku, kde vyštudovala dvojstupňový program MBA/MFA na New York University.

S filmom Aftersun sa zúčastnila Screenwriters and Directors Labs na festivale Sundance. Distribúciu filmu AFTERSUN podporili Audiovizuálny fond.

Zdroj: TS Filmtopia

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -