Provokatívna novinka uhranula kritikov. Majstrovské dielo, hovoria zhodne

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Film Kolaps nazývajú majstrovským dielom

Štúdio A24, ktoré pravidelne zbiera oscarové nominácie i víťazstvá, má na konte ďalší úspech. Do slovenských kín už o mesiac dorazí ich zatiaľ najdrahší film (50 miliónov USD), Kolaps – v pôvodnom znení Civil War. Snímka vzdáva poctu vojnovej žurnalistike a zobrazuje hrôzy občianskej vojny v modernej Amerike.

Do režisérskej stoličky zasadol Alex Garland, ktorý má so spoločnosťou A24 úspešnú minulosť. Z ich vzájomnej spolupráce vzišli snímky ako Ex Machina, Annihilation či Men. Preto sa mu rozhodli zveriť ich zatiaľ najväčší projekt, ktorý len tento štvrtok debutoval na filmovom festivale South by Southwest v Texase.

Prvé reakcie divákov a kritikov hovoria zhodne. Kolaps je majstrovským dielom, ktoré provokatívne zobrazuje strašidelnú realitu dystopických Spojených štátov v blízkej budúcnosti. Amerika bola roztrhnutá pod autoritárskou vládou trojnásobného prezidenta (Nick Offerman).

Ústrednou postavou príbehu je novinárka (Kirsten Dunst), ktorá s kolegami cestuje cez nepriateľské a rozdelené štáty Ameriky s nádejou, že urobia rozhovor s prezidentom. Magazín The Hollywood Reporter prirovnáva „road trip“ súčasti filmu k režisérovej snímke, ktorá ho preslávila – O 28 dní…. S tým rozdielom, že namiesto nemŕtvych sú na každom roku vražední civilní vojaci odetí útočnými puškami.

Prvé reakcie kritikov a divákov

Sociálnu sieť X zaplavili skoré reakcie od obecenstva:

„Kolaps“ Alexa Garlanda je absolútne po*raté majstrovské dielo. Strhujúci, neochvejný, viscerálny varovný príbeh, ktorý je strašidelný ako čert. Pri jeho sledovaní sa človek nemôže ubrániť pocitu, ako blízko sme k tomu, aby sa to skutočne stalo, takže ho MUSÍTE VIDIEŤ a zastaviť to skôr, ako sa to skutočne stane.

#Kolaps od Alexa Garlanda sa nepodobá ničomu, čo som kedy videl. Je to veľký, hustý, akciou nabitý vojnový obraz od A24, čo znamená, že so sebou prináša bohatosť a hĺbku, akú nikde inde nedostanete. Najlepšie dielo Garlanda – bezchybná kinematografia a napätie od začiatku do konca.

Nemám slov, Kolaps Alexa Garlanda nie je len najlepším filmom roka, ale aj tým najdôležitejším. Strašidelný príbeh, ktorý je nádherne nakrútený a vedený úžasným hereckým obsadením. Nič podobné tomu neexistuje a vy na to nie ste pripravení. Skutočné moderné majstrovské dielo! #sxsw

KOLAPS Alexa Garlanda je majstrovské dielo. Srdce mi neustále bilo ako o preteky a pri záverečnom dejstve som mal čeľusť na podlahe. Zbavte sa akýchkoľvek očakávaní a pozrite si to v najhlasnejšom možnom kine. #SXSW

KOLAPS Alexa Garlanda: Nemám slov. Hrozivý príbeh. Príbeh novinárstva. Dobre podaný americký príbeh.

Kolaps práve skončil a ja sa cítim trochu roztrasená. Je to skutočný útok na zmysly.

Kolaps Alexa Garlanda je neuveriteľný. Skutočný knockout. Filmy, s ktorými to chcem porovnať, si vynútia prehnanú situáciu, takže to nechám tak. Jeden z najpútavejších filmov, aké som za posledné roky videl. Preboha.

Najviac sa o filme rozpísala redaktorka a moderátorka média Collider Perri Nemiroff, s ktorej názormi sa vo väčšine prípadov zhodujeme.

#Kolaps je fenomenálny. Najnovší film Alexa Garlanda je úplne pohlcujúcim vojnovým filmom. Epické, ale hlboko intímne dielo, ktoré využíva skúsenosti a motiváciu skupiny vojensky zasadených novinárov, aby poukázalo na hlboko mrazivú realitu života vo svete, ktorý sa nikdy nepoučí.

Produkčná hodnota búra strop. Kolaps medzi vysoko pohlcujúcou kamerou Roba Hardyho a prekvitajúcim zvukovým dizajnom stavia diváka čo najpevnejšie do kože vojnového fotografa.

Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Wagner Moura a Stephen McKinley Henderson tvoria hlavný Á-čkový herecký ansámbel. A dynamika medzi postavami Dunsta a Spaenyho je obzvlášť dojímavá. Brilantný mikrokozmos generačnej inšpirácie a výzva, ako nájsť cestu vpred, nie cestu, ktorá sa točí v kruhu. #SXSW

Na serveri Rotten Tomatoes v čase tvorby článku svieti hodnotenie 78 % z deviatich recenzií od kritikov. Kolaps režiséra Alexa Garlanda dorazí do slovenských kín 18. apríla 2024.

Budete sa riadiť prvými reakciami a presvedčíte sa už o mesiac v kinách na vlastné oči? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: hollywoodreporter.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -