Android prináša užitočnú funkciu, na ktorú sme čakali roky

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Android po rokoch predstavuje užitočnú funkciu ohľadom batérie

Odkedy začnete používať svoj nový smartfón, veľa sa toho na ňom zmení. Kamery, displej a pevné komponenty ostávajú rovnaké, no jeden dôležitý prvok časom degraduje. Ide o batériu. Jej reálna kapacita sa v dôsledku opakovaného nabíjania znižuje, čo môžete po nejakom čase začať cítiť na tom, ako dlho vám vydrží mobilný telefón predtým, ako sa vybije. Spoločnosť Google teraz po dlhých rokoch čakania konečne predstavuje funkciu, ktorá používateľom pomôže lepšie manažovať tento dôležitý komponent. Na tému upozornil portál Android Authority.

Spomínanú užitočnú funkciu majú majitelia iPhonov dostupnú už od vydania iOS 14.5 v roku 2020. Apple ju zabudoval priamo do Nastavení smartfónu v sekcii Batéria > Zdravie a nabíjanie batérie. Tu si môžu používatelia nastaviť napríklad optimalizáciu nabíjania pre lepšiu životnosť batérie, no taktiež zobraziť dôležité informácie o stave ich zariadenia. Apple tu zobrazuje percentami vyjadrenú maximálnu kapacitu vaše batérie v porovnaní s novou.

iphone bateria
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

Táto informácia je dôležitá pre ľudí, aby vedeli, kedy je ten správny čas na výmenu batérie. Užitočná je taktiež pri kupovaní zariadenia z druhej ruky, kedy si človek dokáže skontrolovať stav tohto dôležitého komponentu.

Operačný systém konečne zobrazí zdravie batérie

Z nepochopiteľného dôvodu podobné jednoduché zobrazenie maximálnej kapacity batérie chýba v operačnom systéme Android. Je síce pravda, že ku informácii sa viete dopátrať pomocou aplikácií tretích strán, no natívne túto informáciu v nastaveniach nenájdete. To sa však konečne môže zmeniť, ako totiž informuje Android Authority, testovacia verzia Android 14 QPR2 Beta 2 obsahuje novú stránku Zdravie batérie“.

android smartfon
Zdroj: Android Authority / Mishaal Rahman

Používatelia ju nájdu priamo v aplikácii Nastavenia ich Android smartfónu v sekcii Batéria. Samotná stránka Zdravie batérie v beta verzii operačného systému zatiaľ neukazuje žiadne užitočné informácie, kód však nasvedčuje, že čoskoro tam pribudne „odhadované percento nabitia, ktoré dokáže batéria poskytnúť v porovnaní s novou.“ V nastaveniach sa objavuje aj funkcia Rekalibrácie, ktorá počas niekoľkých týždňov zbiera údaje o vašom zariadení a vďaka tomu dokáže lepšie odhadnúť reálny stav batérie. Úvodná kalkulácia by mala byť len približná, píše sa vo viacerých upozorneniach v rámci novej sekcie nastavení.

Google neskončí len pri zobrazovaní percentuálnej hodnoty reálnej kapacity batérie. V nastaveniach pribudnú aj informácie o sériovom čísle daného komponentu a taktiež aj príznak, ktorý označuje pôvod batérie. Používatelia tým zistia, či bola batéria na ich zariadení vymenená, alebo ide o pôvodný kus z výroby smartfónu. Táto informácia bude taktiež užitočná napríklad pri kupovaní používaného telefónu, keďže odhalí, či už niekto otváral jeho telo a pomôže vám spraviť lepšie rozhodnutie.

Spoločnosť zatiaľ nič oficiálne nepotvrdila ani neoznámila. Zahraničné technologické magazíny teoretizujú, že zobrazenie skutočnej kapacity batérie by mohlo do našich smartfónov pribudnúť v priebehu roka 2024 po vydaní Androidu 15.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -