streda, 4 decembra, 2024
Reklama

Apple nám dal dokonalý dôvod zahodiť svoj iPhone

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Apple narúša súkromie svojich zákazníkov

Občas sa v hlavách verejnosti zrodí zaujímavá myšlienka. Čo keby v záujme celosvetových korporácií nebola ochrana našich dát, ale ich využitie zneužitie, ak chcete – v prospech vývoja firmy, obchodu a služieb? Len nedávno bolo opäť potvrdené, že napríklad aj Apple narúša súkromie svojich zákazníkov, aj keď to podľa všetkého bolo s dobrým úmyslom. O čo teda vlastne ide?

apple novinky
Zdroj: uswitch.com, abeon-hosting.com, freepik.com

Vychádzame z informácií, ktoré 26. júla zverejnil magazín The Guardian. Verejnosti vtedy odhalili, že Apple platí tzv. „contractors“ (pozn. redaktora – nepriamych zamestnancov, ktorých služby ponúka firma, ktorá ich zastrešuje), aby počúvali, o čom sa ľudia rozprávajú so Siri.

Reklama

Spoločnosť Apple tvrdila, že to všetko bolo pre naše dobro. Pomôcť Siri a diktovaniu slov… lepšie nám porozumieť a pochopiť, čo rozprávame“ mali byť dôvody, prečo skutoční ľudia počúvali a prepisovali nahrávky zo Siri.

Reklama

„Zamestnanci v meste Cork, Írsko si mali každú zmenu vypočuť viac ako 1 000 nahrávok Siri, kým Apple túto činnosť minulý rok nezastavil,“ prezradil portál Irish Examiner, ktorý získal informácie od prepusteného zamestnanca.

šéf apple siri
Zdroj: theverge.com

Do akej miery nás Apple počúval?

Problém vidíme v dvoch veciach. Za prvé, Siri sa často spúšťa aj omylom. Apple nás teda môže počuť aj vtedy, keď sme mu to „nedovolili“. Zamestnanci, ktorí nahrávky analyzovali, tak často počuli, ako majú ľudia sex, preberajú súkromné zdravotné problémy či diskutujú o ilegálnych veciach.

Reklama

No a za druhé je to tajnostkársky prístup zo strany Apple. Očividne totižto ani za svet nechceli, aby to verejnosť zistila. Keď totižto The Guardian o tejto činnosti informoval, Apple zo dňa na deň prestal využívať pracovnú silu 300 zamestnancov spoločnosti Globetech, ktorí nahrávky počúvali. Každý z nich mal analyzovať až 1 000 nahrávok denne. To nám konečne dáva nejakú perspektívu.

Reklama
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Znamená to teda, že Apple počúval minimálne 30 000 nahrávok hlasu svojich zákazníkov denne. A to bez toho, aby o tom niektorý z nich tušil. K oficiálnemu vyjadreniu k tomuto číslu ani jedna zo spoločností ešte nepristúpila.

„Väčšinou to boli ľudia s kanadskými, austrálskymi či britskými prízvukmi. Bol tu aj menší tím, ktorý pracoval na používateľoch v Európskych jazykoch,“
povedal bývalý zamestnanec Globetech.

Apple narúša súkromie
Tim Cook, CEO Apple; Zdroj: vox.com

Súkromie je základné ľudské právo

Náplňou práce týchto 300 prepustených ľudí bolo počúvať nahrávky a následne ich prepisovať. Potom mali vyhodnotiť, či Siri reagovala správne alebo nesprávne.

Apple neskôr povedal, že súkromie zákazníkov berú vážne a rozhodli sa preto pozastaviť hodnotenie služieb Siri, zatiaľ čo budú podrobne analyzovať ich postupy.“ To, či to naozaj berú vážne, to už posúďte sami. Iróniou však je, že Apple sa prezentuje ako jediná technologická spoločnosť, ktorej môžeš veriť„.

Reklama

Cítite mráz po chrbte? Potom vedzte, že Apple v tejto mláke nie je osamote. Niečo podobné, resp. to isté už robili zamestnanci spoločností ako Amazon, Google či Facebook, ktorí počúvali hlasové nahrávky a následne ich prepisovali, aby mohol systém analyzovať dáta a vylepšiť rozpoznávanie reči. Buďte teda opatrný… Nikde neviete, či váš hlas práve nehrá na reproduktoroch v kancelárii v Sillicon Valley.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Myslíte si, že je počúvanie nahrávok hlasových asistentov skutočnými ľuďmi opodstatnené? Nevadí vám narušenie súkromia, ak spoločnosti kvôli tomu dokážu vylepšiť svoje služby? Vaše názory nám zanechajte v komentároch. 

Zdroj: irishexaminer.com, theguardian.com, forbes.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama