Brendan Fraser už dávno nie je len dobrodruh z Múmie. Takto sa herec za 30 rokov prebojoval až k Oscaru

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Brendan Fraser a jeho filmy, ktoré stoja za pozretie

Cesta herca Brendana Frasera vôbec nebola jednoduchá. Jeho herecké ambície ovplyvnili problémy v súkromnom živote. Napriek tomu patrí medzi najznámejších hercov na svete a vďaka dobrodružnej sérii sa stal aj akčným hrdinom. V ktorých ďalších filmoch či seriáloch sme mohli Brendana Frasera vidieť? Alebo je to naozaj „len“ Rick O’Connell z Múmie (1999)?

1. Brendan Frasier vo filme Encinonec (1992)

Ešte predtým, ako sa z neho stal Rick O’Connell z Múmie, zahral si Fraser primitívnu postavu menom Dave, ktorý až do svojho objavenia bol doslova zamrznutý v kuse ľadu. Postupne sa snaží zvyknúť si na tento nový svet, pretože je to pračlovek.

Fraser sa vraj naozaj snažil, aby túto rolu získal. Dokonca na konkurze bojoval s rastlinou, aby tvorcom dokázal, že na to skutočné má. Pri nakrúcaní vraj dokonca jedol krmivo pre psov a voňavé sviečky do kúpeľa. Každému tak bolo jasné, že mu ide o autenticitu. Film nebol kritikmi prijatý práve kladne, ale v kinách zarobil 40 miliónov dolárov a vydláždil tak Fraserovi cestu do Hollywoodu.

2. Prvý kasový úspech – George, kráľ džungle (1997)

Na prvý kasový trhák si Fraser musel ešte 5 rokov počkať. Potom prišla uletená komédia George, kráľ džungle (1997), v ktorom si Brendan zahral akúsi obdobu známeho Tarzana.

Celý svoj život prežil v džungli, všetko sa však zmení, keď sa zamiluje do ženy menom Uršula. Tú si zahrala herečka Leslie Mann (40 rokov panic), ktorá sa priznala, že počas nakrúcania sa do atraktívneho a dobre stavaného herca zamilovala. Film zarobil viac ako 170 miliónov dolárov a Fraser sa tak dočkal svojho prvého skutočného úspechu.

3. A potom prišla Múmia (1999)

Každému divákovi je jasné, že Múmia vždy bol a vždy bude najznámejší projekt Brendana Frasera. V ňom si zahral ikonického dobrodruha Ricka O’Connella, ktorému robila spoločnosť šarmantná knihovníčka Evelyn, ktorú si zahrala Rachel Weisz (Constantine).

Múmia zarobila 415 miliónov dolárov, nakrúcanie filmu však bolo nesmierne náročné. Pri scéne, v ktorej O’Connella takmer obesia, herec takmer skutočne prišiel o život. Nakrúcanie bolo podľa jeho slov zbesilé a kvôli horúčavám aj veľmi náročné. Všetka tá snaha sa však vyplatila, pretože z Múmie sa stala kultová dobrodružná komédia, ktorá má aj po 20 rokoch stále veľký divácky úspech.

4. Menšia rola Bena Sullivana v seriáli Scrubs (2001 až 2010)

Medzi rokmi 2000 až 2020 hral Fraser striedavo vo filmoch a sem tam aj v seriáloch. Vďaka priateľstvu so scenáristom a režisérom Billom Lawrenceom si zahral v jeho seriáli Scrubs (2001 až 2010). Diváci zrejme vedia, že ide o sitkom z nemocničného prostredia.

Je to prevažne komediálny projekt, lenže keďže sa odohráva v nemocnici, diváci tak nemali núdzu o pacientov so smrteľnými chorobami. A jedného z nich si zahral aj Fraser. Vďaka jeho charizme sa jeho postava Bena, aj napriek tomu, že sa objavila len v niekoľkých epizódach, navždy vryla do pamäte každého fanúšika Scrubs.

5. Záporná postava vo filme Tichý Američan (2001)

V tomto filme zase Fraser dokázal, že dokáže hrať aj záporné postavy. Dráma, ktorá sa odohráva na pozadí vojny vo Vietname, bola sfilmovaná podľa knihy Grahama Greena a ďalším veľkým hereckým menom v tomto filme bol Michael Caine. Tomu sa za jeho výkon dokonca podarilo získať aj nomináciu na Oscara.

Režisér Phillip Noyce najprv nebol spokojný s výberom Brendana Frasera, pretože mal záujem o Heatha Ledgera. Napokon ale priznal, že ho Fraser príjemne prekvapil.

6. Experimentálna rola Elliota Richardsa v komédii Zmluva s diablom (2000)

Fraser nikdy nezanevrel na komédiu. Vedel, že má sympatický vzhľad a práve takéto filmy mu dopomôžu k ďalším a ďalším projektom. V komédii Zmluva s diablom (2000) si zahral tichého a hanblivého Elliota Richardsa, ktorý je zamilovaný do svojej kolegyne, ale bojí sa ju osloviť. Stretne ho však Diabol, ktorý má zvodné krivky Elizabeth Hurley.

Práve Diabol mu ponúkne sedem želaní, aj keď treba podotknúť, že ani jedno nevyjde podľa Eliotových predstáv. Napriek faktu, že film v kinách prerobil, si diváci k nemu rokmi našli cestu.

7. Oscarová rola vo filme Veľryba (2022)

Komorná dráma režiséra Darrena Aronofskeho (Requiem za sen) vrátila Brendana Frasera späť medzi hollywoodske hviezdy. Práve Aronofsky tvrdil, že najťažšie bolo pre neho obsadenie hlavnej postavy. Lenže si pozrel film Svet drog (2006), v ktorom si Fraser zahral a práve vtedy mu to došlo.

Fraser si v minulosti prešiel rôznymi rodinnými problémami, preto bola rola muža, ktorý sa utiahol do svojho domu, hanbí sa z neho vyliezť a stráca kontakt so svojou rodinou priam ideálna. A ocenili to aj kritici, ktorí udelili Brendanovi Oscara v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe. Film Veľryba (2022) napokon získal 3 nominácie na Oscara. Okrem Frasera sa podarilo získať zlatú sošku aj maskérom tohto snímku.

8. Najnovšie si Fraser zahral právnika vo filme Zabijaci mesiaca kvetov (2023)

Najnovší triler režiséra Martina Scorseseho (Vlk z Wall Street) púta množstvo pozornosti. Najzaujímavejšie je zjavne jeho obsadenie. Okrem oscarových hviezd Leonarda DiCapria a Roberta De Nira sa totiž skvelo ukázal aj herec Brendan Fraser. Ten si zahral rolu zlého právnika.

Diváci mu vyčítali, že jeho rola je až príliš teatrálna, ale režisér Scorsese bol z jeho výkonu nadšený a dokonca povedal, že s ním na tomto projekte veľmi rád spolupracoval.

Brendan Fraser si prešiel mnohým. Najprv bol Tarzanom, neskôr dobrodruhom, potom zase utlačovaným chalanom z kancelárie, extrémne obéznym mužom alebo drsným právnikom. Každopádne Oscar za film Veľryba ho vrátil do hry a my sme len zvedaví na to, v akých ďalších zaujímavých projektoch ho uvidíme.

Zdroj: csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -