Desať prsteňov z filmu Shang-Chi: akú silu majú v komiksoch a v čom bude iná ich filmová verzia?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Desať prsteňov z filmu Shang-Chi

Jedným z MCU filmov, na ktoré sa tento rok určite tešíme, je pripravovaný Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Film sa volá podľa hlavného hrdinu, ktorý v komiksoch patrí k najlepším majstrom bojových umení na svete. Vo filme bude jeho otcom Mandarin, ktorý vlastní Desať prsteňov (v angličtine Ten Rings) a my si dnes tieto prstene z filmu Shang-Chi a komiksov rozoberieme.

Najprv sa však pozrieme na vlastníka prsteňov, ktorým je v komiksoch aj vo filme bájny Mandarin. Na rozdiel od komiksov to vo filme bude Shang-Chiho otec a čo je zaujímavé, postavu s týmto menom sme v MCU už mali. Mandarin je vedúci teroristickej organizácie Ten Rings, ktorú sme prvýkrát videli vo filme Iron Man. Táto organizácia zajala Tonyho Starka a dopomohla mu k tomu, že mal v hrudi reaktor.

Mandarin Desať prsteňov z filmu Shang-Chi
Zdroj: geekycraze.com

Členov tejto skupiny sme potom mohli vidieť aj vo filme Iron Man 2 alebo Ant-Man. Vo filme Iron Man 3 sme sa konečne dočkali aj ich vodcu, Mandarina, ktorého vtedy hral Ben Kingsley. Ukázalo sa ale, že to bol v skutočnosti herec a z tieňov za nitky ťahal Aldrich Killian, ktorý sa prehlásil za skutočného Mandarina. Fanúšikom sa tento Mandarin vôbec nepáčil a chceli viac komiksovú verziu.

Fanúšikova sa po rokoch ale konečne dočkajú Mandarina hodného komiksov. Síce nepôjde o presnú kópiu z komiksov, ale pôjde aspoň o ázijského herca, ktorý je naozajstným vodcom teroristickej organizácie. Bude dokonca otcom hlavnej postavy a hlavným záporákom filmu, takže to bude určite veľmi zaujímavé. Vo filme Shang-Chi si ho zahrá herec Tony Leung.

shang-chi
Zdroj: technohoop.com

Desať prsteňov v komiksoch

Začnime krátkou históriou. Prvýkrát sme o nich počuli v komikse v roku 1964, pričom k ich tvorcom patrí aj Stan Lee. Boli vytvorené rasou zvanou Makluans, ktorých tiež volali vesmírne draky. Keďže sa ich pár nudilo na ich domovskej planéte Kakaranthara, rozhodli sa cestovať a skúmať vesmír. Jeden z nich, Axonn-Karr, sa dostal až na Zem do Číny a bol zranený domorodými obyvateľmi.

Úplne ho zabil až Mandarin, ktorý ho objavil spolu s jeho loďou a prsteňmi. Prstene si potom Mandarin vzal. Každý prsteň obsahoval dušu nejakého legendárneho vesmírneho bojovníka. Mandarin získal ich silu a naučil sa s nimi bojovať. Každý prsteň mal v komiksoch vlastné meno, prezývku a schopnosť. O všetkých sa dočítate nižšie v zozname:

 • Prsteň preskupenia hmoty (Remaker) – bol nosený na pravom palci a jeho schopnosťou bola manipulácia hmoty na úrovni atómov
 • Prsteň nárazového lúča (Influence) – bol nosený na pravom ukazováku a jeho schopnosťou bolo strieľanie omračovacích výbuchov alebo zvukových lúčov
 • Prsteň vírového lúča (Spin) – bol nosený na pravom prostredníku a jeho schopnosťou bolo ovládanie vetra (tvorba tornáda, levitácia a pod.)
 • Prsteň rozpadového lúča (Spectral) – bol nosený na pravom prstenníku a jeho schopnosťou bolo vystreľovanie lúča, ktorý ničil väzby medzi atómami a molekulami; mohol byť však použitý len na neživé objekty a po použití sa musel 20 minút nabíjať
 • Prsteň čierneho svetla (Nightbringer) – bol nosený na pravom malíčku a jeho schopnosťou bolo vytváranie temnoty v nejakej danej oblasti
 • Prsteň bieleho svetla (Daimonic) – bol nosený na ľavom palci a jeho schopnosťou bolo vyčarovanie a ovládanie elektromagnetickej energie
 • Prsteň plameňového výbuchu (Incandescence) – bol nosený na ľavom ukazováku a jeho schopnosťou bolo produkovanie ohnivých výbuchov a zapaľovanie oblastí pomocou infračerveného žiarenia
 • Prsteň elektrického výbuchu (Lightning) – bol nosený na ľavom prostredníku a jeho schopnosťou bola tvorba elektrických výbuchov
 • Prsteň mentálneho zosilňovania (The Liar) – bol nosený na ľavom prstenníku a jeho schopnosťou bola tvorba ilúzií v mysliach iných ľudí
 • Prsteň ľadových výbuchov (Zero) – bol nosený na ľavom malíčku a jeho schopnosťou bola tvorba ľadu a chladu
Ten Rings Mandarin Desať prsteňov z filmu Shang-Chi
Zdroj: cbr.com

Desať prsteňov v MCU

Históriu prsteňov v MCU zatiaľ nepoznáme a preto nevieme povedať, ako veľmi sa bude zhodovať s históriou v komiksoch. Zásadným známym rozdielom medzi komiksami a filmom je to, že vo filme sú prstene skôr akési čínske náramky než prstene vhodné na nosenie na prstoch. Schopnosti prsteňov zatiaľ poznáme len z trailerov, a tam veľa scén nie je. Odpozorované schopnosti sú zatiaľ tieto:

 • Projektily (Mandarin dokáže prstene vrhať), pričom sa dajú aj na diaľku ovládať.
 • Návrat po hodení k majiteľovi (ako kladivo Mjolnir).
 • Zvyšujú fyzickú silu svojmu držiteľovi.
 • Vystreľovanie nárazových energetických striel, lúčov a výbuchov.
 • Pri použití svietia namodro, poprípade aj nafialovo alebo nazlato (polovica prsteňov počas boja medzi Mandarinom a Shang-Chim).
 • Predlžujú život nositeľovi (predpokladá sa to kvôli dlhovekosti Mandarina).
 • Ovládanie elementov (v traileri ovládol Mandarin vodu).
 • Zmena dňa zo svetlého na tmavý (môže ísť o schopnosť prsteňov, alebo len o hru svetiel v traileri).
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Zdroj: ew.com

Schopností bude vo filme určite viac, no toto je zatiaľ to, čo máme z trailerov. Vo filme sa však okrem Mandarina a prsteňov môžeme tešiť aj na hercov ako Simu Liu (Shang-Chi), Awkwafina (Katy), Michelle Yeoh (Jiang Nan), Meng’er Zhang (Shang-Chiho sestra Xialing) alebo Florian Munteanu (Razor Fist). Film si pozrieme aj v našich kinách už 2. septembra 2021.

Tešíte sa na film o bojovníkovi Shang-Chim? Čo hovoríte na Desať prsteňov a aké ďalšie schopnosti budú podľa vás mať vo filme? Svoje názory nám dajte vedieť do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -