Duna dorazí o niekoľko týždňov neskôr

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Duna opäť mení dátum vydania

Štúdio Warner Bros. opäť odložilo dátum vydania sci-fi eposu Duna. Film režiséra Denisa Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) mal pôvodne doraziť do kín ešte v priebehu decembra minulého roka. Celosvetová pandémia ho však posunula takmer o celý rok na 1. október 2021. Už ani tento dátum neplatí, pretože sa presúva o niekoľko týždňov na 21. október. Vydanie by stále malo prebehnúť hybridne, teda o deň neskôr bude dostupný na streamovacej službe HBO Max.

Dátum 21. októbra si zapíšte za uši, pretože okrem Duny uvidíme iné úžasné filmy. V rovnaký deň premiéruje aj psychologický horor Last Night in Soho od Edgara Wrighta. A tiež nemôžeme zabudnúť na očakávanú komediálnu drámu The French Dispatch režiséra Wesa Andersona.

Duna
Zdroj: twitter.com

Warner Bros. presunulo aj ďalšie snímky, menovite The Many Saints of Newark a Cry Macho. Filmový prequel k televíznemu seriálu Sopranovci si berie pôvodný slot Duny, teda začiatok októbra. Westernová dráma režiséra Clinta Eastwooda sa zas presúva na 17. september.

Nedávno bolo ohlásené, že Duna si celosvetovú premiéru odbije na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, ktorý sa uskutoční v septembri. Hneď potom zavíta na Medzinárodný filmový festival v Toronte do Kanady, odkiaľ pochádza režisér Denis Villeneuve.

Druhý trailer dorazí skôr, ako si myslíte

Server Inverse informuje o dvoch anonymných zdrojoch, ktoré potvrdzujú debut druhého traileru v priebehu júla. Jedným z nich má byť dôveryhodný leaker, ktorý už v minulosti priniesol správne informácie. Druhým zdrojom je insider priamo z brandže. Júlové vydanie druhého traileru nepriamo naznačuje aj kryptický tweet od používateľa Secrets of Dune, ktorý je známym zdrojom informácií ohľadom filmu.

O čom je Duna?

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje devätnásť kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Duna
Zdroj: twitter.com

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Vydržíte o tri týždne dlhšie na najočakávanejší film tohto roka? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: collider.com, inverse.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -