utorok, 3 decembra, 2024
Reklama

Ako ide upírom ďalšie spoznávanie súčasného sveta? | 2. séria What We do in the Shadows RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Druhá séria What We do in the Shadows RECENZIA

Často to tak býva. Seriál začne skvele, výborne sa na ňom bavíme, potom však začne kvalita ísť dolu. Toto ale vôbec nie je prípad tohto súčasného projektu o partii upírov, ktorá žije na Staten Islande a snaží sa spoznávať veci z nášho súčasného moderného sveta. Druhá séria What We do in the Shadows rozhodne nestráca tempo.

Dalo by sa dokonca miestami aj povedať, že je kvalitnejšia a lepšia ako tá prvá. Motivovanosť postáv sa tu viac ukáže, vidíme väčšiu rozmanitosť nadprirodzených bytostí a dosť vtipov je lepšie napísaných a vybudovaných. A samozrejme práve humor je nosnou konštrukciou tohto seriálu.

Reklama
what do we do in the shadows
Zdroj: medium.com

Mockumentary o živote upírov

Je totiž robený v štýle mockumentary (teda akoby dokument so štábom a kamerou, ale v komediálnom duchu). Preto nielen nahliadame do, dalo by povedať, súkromia štyroch hlavných predstaviteľov, ale tvorcovia stavajú aj na humore okolo štábu samotného. Jedna z postáv sa napríklad opýta kameramana, koľko sa ľudia bežne dožívajú rokov. No… a s vybavením sa ťažko uteká z domu plného po krvi lačných príšer.

Reklama

Takúto kombináciu vie napísať iba Taika Waititi, ktorý nás v poslednom čase svojimi projektami neustále baví. Nie je na to ale sám, spolupracuje s ním naďalej aj kolega z Nového Zélandu, Jemaine Clement. Ten sa v seriáli opäť aj objaví v úlohe vampíra.

Mark Hamill ako upír? To chcete vidieť

Aj týmto je seriál známy. Menšie role a úlohy (tzv. cameo) si vždy strihne niekoľko známych hercov. Hneď v prvej časti sa objaví Haley Joel Osmond (Šiesty zmysel). Najväčšie cameo si ale dal Mark Hamill (Luke zo Star Wars), ktorý sa objavil ako dlhoročný nemesis Lazsla, jedného z ústrednej štvorice, a tým pádom tiež upír.

Reklama
mark hamill upir
Zdroj: fxnetworks.com

Zvykom je, že uvidíme aj iné príšery. Výnimkou nie je ani druhá séria What We do in the Shadows. Laszlo, Nadja, Nandor a Collin Robinson sa spolu so svojim spoločníkom postavia zombie, duchom, čarodejniciam, a samozrejme aj iným upírom. A keď sa človek stretne s niekoľkými babadookmi, tak to vraj nie je sranda (aj keď existuje len jeden, ale vydá hneď za niekoľkých).

Reklama

Kreatúry a ich oponenti

Vlkolakov ako „konkurenčný gang“ sme tento raz neuvideli, ale nebolo to prekážkou. Vystriedala ich celá rada iných bytostí. A objaví sa tu aj starý známy, ktorý sa chce so svojim tímom rovnať upírom so Staten Island. Stále túži po klobúku, ktorý opäť dokáže, že prináša len smolu. A poučenie – ak ste niekomu zničili klub, nepúšťajte ho k sebe domov.

what-we-do-in-the-shadows-episode-4
Zdroj: newslagoon.com

Samozrejme, v prvom rade je o upíroch. A tak v rámci nich nechýbajú narážky na to, čo poznáme z iných diel popkultúry. Či už je to od toho najviac očividného s Van Helsingom, cez ektoplazmu z Krotiteľov duchov, až po tie jemnejšie pre väčších znalcov. Ako napríklad Theatre Des Vampires v závere, ktoré inak môžeme poznať z Interview s upírom.

Pozrieme sa ale aj na druhú stranu od kreatúr. Okrem pohostinných (aj keď sedliackych) susedov, Colinovych kolegov, médií a barmanov uvidíme aj skupinu lovcov upírov. Sú však skôr teoretikmi, a keď príde k akcii, tak im ide o krk. Doslova.

Reklama

Našťastie sa medzi nimi nachádzal Guillermo. Ako vieme, tento Nandorov spoločník (či pobočník) zistil pravdu o svojich predkoch. Preto neustále zvádza boj so sebou samým a snaží sa zistiť kam sa zaradiť. Spraví ale všetko preto, aby ochránil svojich pánov. A možno konečne získa sľúbené výhody. Cesta k nim ale nebude priamočiara.

shadows guillermo
Zdroj: indiewire.com

Pokračovanie seriálu skvele vybuduje atmosféru hneď od začiatku, od prvého dielu. Úvod nie je zbytočne preťahovaný a hneď nás uvrhne do deja a buduje atmosféru jedným vtipom za druhým. Pritom je to stále robené so štýlom a noblesou, ktorá by bola vlastná vampírom žijúcim od 15. storočia.

Ako sa zaraďujú upíri do života dnes?

Ak sa však snažia stotožniť s modernou dobou, môže vzniknúť množstvo zaujímavých situácií. Nápady sú veľmi originálne a ja neviem kde na ne chodia, ale dúfam, že ich nikdy nevyčerpajú. Kde inde by človek mohol vidieť energetického upíra, ktorý dostane povýšenie v práci a využíva nudné porady na vysávanie sily (no len povedzte, že sa s tým neviete stotožniť…).

Reklama

Ústredná štvorica prichádza do kontaktu s ďalšími reáliami z dnešnej doby a vždy sa to nejako zvrtne. Super Bowl si pomýlia s oslavou sov (Bowl – Owl), zistia, že internetové trollovanie sa nevypláca (lebo trollovia môžu byť skutočne trollovia) a príde aj na mail so spamom a reťazovou poštou. Prečo ju po stáročiach skúseností nepovažovať za reálnu kliatbu?

the curse
Zdroj: theworkprint.com

Žiť celé storočia má ale svoje výhody

A pritom, ako dlho postavy žijú, prichádza ďalší kreatívny prvok. Svoje rozprávanie alebo spomienky často doplnia o konkrétne udalosti (aj reálne historické). Tie sú popritom dopĺňané fotografiami, maľbami, rytinami a podobne. Krásnym príkladom toho je už len samotné intro, kde sú charaktery zobrazené na rozličných portrétoch či fotkách. A vy ho nebudete chcieť preskakovať, aby ste ich zachytili všetky.

Nielen to je doménou života cez celé storočia. Občas sa dokážete vyhnúť nepríjemným situáciám, lebo ich poznáte snáď všetky. Alebo ich kreatívne obísť a čerpať z nich (ak ste energetický upír). Ale môže prísť aj k nepríjemnej situácii, keď zistíte, že moderná hudba vykráda diela, ktoré ste zložili pred dvomi storočiami…

Reklama
wwdits hudba
Zdroj: thecinemaspot.com

Jednoducho sa vie aj druhá séria What We do in the Shadows vyhrať so svojimi dejmi a priniesť nám situácie, ktoré nečakáme. A také je tu aj zobrazenie nadprirodzených bytostí. Ak majú čarodejnice hovoriaceho capa, určite má svoj názor. A troll nemusí bažiť iba po bývaní pod mostom a nepáči sa mu stereotypizácia. Moderné prvky (a ich zosmiešňovanie) prenesené na tradičné postavy. Geniálne.

Aj hudba a herci výborne zvolení

Spomínajúc hudbu, veľmi pozitívnym prvkom je aj soundtrack k seriálu. Či už ide o originálne skladby, ktoré zaznejú v pozadí, alebo skladby vybrané pre rôzne situácie. Vždy ich totiž vhodne podčiarknu, pridajú na atmosfére kde majú a samozrejme ani v tomto prípade nechýba ich vtipné využitie.

Herci tu podávajú tiež skvelé výkony. Výber menej známych vôbec nie je na škodu, aspoň ich reálne typom aj príslušnosťou trafili. Cyperská herečka (Natasia Demetriou) určite lepšie stvárni balkánsku ženu, ako by to dokázala bežná Britka. A predstaviteľ Guillerma Harvey Guillén už podľa svojho mena hovorí za hispánsky pôvod.

Reklama
postavy druhá séria what we do in the shadows
Zdroj: indiespirit.com

Aj v takýchto detailoch je krása a vidieť na nich starostlivosť tvorcov. Hereckému obsadeniu (mimo spomínaných drobných jednorázových rolí) určite kraľuje Matt Berry. Poznáme ho z viacerých britských sitcomov (hlavne IT Partička). Doteraz neviem, ako to ten človek robí, ale vtipy z jeho úst vôbec neznejú trápne (dokonca ani sexuálny či toaletný humor).

Druhá séria What We do in the Shadows RECENZIA – zhrnutie

Práve na tomto je jediný kameň úrazu seriálu (alebo skôr len taký drobný kamienok). Niektoré vtipy pôsobia trochu prízemne, ale na druhú stranu, dalo by sa to ospravedlniť neznalosťou hlavných postáv. A drobnou nevýhodou (aspoň za mňa) je aj koniec. Skvele vybudované finále skončí absolútne odrazu, rýchlym strihom. Neuškodila by mu minútka navyše.

Druhá séria What We do in the Shadows skutočne drží úroveň nastavenú po začatí seriálu (a miestami ju prekračuje). Výborné scenáre, originálne deje, veľmi dobre stvárnené role, dostatok nadprirodzených postáv, neustály humor (ktorý je základom seriálu). Nedalo sa povedať, že by som sa nudil, nebol priestor, ale niektoré scény mi prišli mierne natiahnuté a niektoré vtipy trochu jednoduché. Preto dávam hodnotenie 9/10.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama