Duna 2 dokázala niečo, čo sa nepodarilo ani Avengerom či Avatarovi. Najväčší film 2024 prichádza do kín

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Do kín prichádza Duna 2 sprevádzaná nadšenými ohlasmi

Zrejme nikto nepochyboval, že sci-fi snímka Duna: Časť druhá bude filmovou udalosťou roka. Režisér Denis Villeneuve už v prvej časti vesmírnej ságy v roku 2021 dokázal svoj talent a cit pri adaptácii údajne nesfilmovateľnej knižnej predlohy na filmové plátno.

Sily aj tentoraz spojil s osvedčenými spolupracovníkmi z predchádzajúceho dielu – scenáristom Jonom Spaihtsom, kameramanom Greigom Fraserom a hudobným skladateľom Hansom Zimmerom, ktorých prácu vyzdvihovala divácka obec aj recenzenti na celom svete. Pred kamery sa zase vracia herecký ansámbel, ktorý si publikum v prvej časti obľúbilo, tentoraz doplnený o ďalšie zvučné mená.

Pozitívne ohlasy zo zahraničia

Film má za sebou prvé premietania v zahraničí a diváci nešetria chválami. Na filmovom portáli IMDb.com sa snímka dokonca stala filmom s historicky najvyšším hodnotením – so skóre 9,4 boda z 10 zrazila z prvého miesta dlhoročného víťaza – drámu Vykúpenie z väznice Shawshank.

Duna 2 trailer
Zdroj: Warner Bros. Pictures. + úprava redakcie

Na portáli Rotten Tomatoes sa sci-fi novinka pyšní nesmierne vysokým hodnotením 97 % pozitívnych recenzií spomedzi 174, ktoré zatiaľ vyšli. Kritici aj diváci si zhodne pochvaľujú charizmatické herecké obsadenie, ale tiež veľkolepú vizuálnu aj zvukovú stránku, ktorá si zaslúži čo najväčšie plátno, ideálne formát IMAX. Objavili sa názory, že môže byť Duna 2 učebnicou pre sci-fi tvorcov a stane sa okamžite novou klasikou svojho žánra.

V centre pozornosti stojí Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorý sa spojí so živelnou Chani (Zendaya) a národom Fremenov, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí mu vyvraždili rodinu. Bude si musieť vybrať medzi láskou svojho života a osudom celého známeho vesmíru. Zároveň sa pokúsi zabrániť desivej budúcnosti, ktorú dokáže predvídať len on.

Film ako žiaden iný

„Tento film je o začleňovaní Paula a jeho matky Jessicy do fremenskej kultúry, do fremenských kmeňov. Za ten čas sa Paul a Chani do seba zaľúbia a spoločne založia odpor proti utláčateľom, ich nepriateľom.  Paul sa o krok priblíži k jednej zo svojich najhorších nočných mor, a síce naplneniu proroctva, ktoré predvídal – svätej vojne rozpútanej v jeho mene,“ hovorí režisér Denis Villeneuve a veľmi si pochvaľuje prácu s predstaviteľom hlavného hrdinu.

„Keď som videl, koľko sebadôvery Timothée za ten čas nadobudol, veľmi ma to dojalo. V prvej časti sa ešte len učil, ako sa v takej obrovskej produkcii ku svojej hlavnej role postaviť. Na pľac si priniesol nezlomného ducha a ja som bol veľmi pyšný na tú ohromnú premenu, ktorou si pred kamerou prešiel. Veľmi na mňa zapôsobilo, ako sa mu v druhej časti podarilo podať prerod Paula Atreidesa z chlapca na temnú postavu.“

Duna: Časť druhá sa bude premietať v pôvodnom znení aj vo verzii so slovenským či maďarským dabingom. Chýbať nebude ani mimoriadne spomínaný a mimoriadne populárny formát IMAX, ktorý ponúka najvyšší štandard kinoprojekcie.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -