Duna: V Benátkach dostala 8-minútové standing ovation, prvé recenzie hovoria o prelomovom sci-fi

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

78. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach bol domovom celosvetovej premiéry očakávaného sci-fi Duna. Na červenom koberci nechýbal kompletný herecký ansámbel spolu s režisérom Denisom Villeneuve. Vyše dva a pol hodinová premiéra dopadla nad všetky očakávania, film si vyslúžil 8-minútové standing ovation. Oscarová filmárka Chloé Zhao počas ovácií objala režiséra a kričala: „Fantastické!“.

Herecký ansámbel filmu Duna na premiére počas Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach
Herecký ansámbel filmu Duna na premiére počas Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach; Zdroj: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images

Aj tak by sa dala zhrnúť včerajšia premiéra snímky Duna, z ktorej chodia prevažne nadšené prvé reakcie a recenzie. Kritici a žurnalisti sa ihneď stretli na sociálnej sieti Twitter, kde zdieľali svoje pocity. Nechýbajú ani plnohodnotné recenzie od serverov ako The Guardian, Entertainment Weekly alebo GameSpot, ktorý bez váhania udelil hodnotenie 10/10. Poďme sa pozrieť na spomínané hodnotenia, ktoré vydvihujú hneď niekoľko rozdielnych aspektov filmu.

Prvé reakcie a recenzie filmu Duna

@LeonardoGoi píše, že Duna dokázala niečo, čo úprimne povedané nečakal. 155 minút filmu podľa neho uletelo ako voda.

Používateľ menom @AaronCouch tvrdí, že Duna je filmom, ktorý príde raz za generáciu. Prirovnáva ju k príchodu Pána prsteňov na veľké plátna pred 20 rokmi. Keď film skončil, bol pripravený na viac.

Iní žurnalisti vydvihujú audiovizuálny zážitok ako z iného sveta. Hneď niekoľko reakcií sa zhodlo na tom, že Hans Zimmer zložil ďalší ikonický soundtrack. Sci-fi vizuál má byť pohlcujúci a tak veľkolepý, že z neho ťažko odtrhnúť oči.

@joshrothkopf odchádzal z kinosály trasúc sa. Zážitok prirovnáva tomu, čo museli ľudia zažívať počas prvého sledovania 2001: Vesmírna odysea v roku 1968.

Na premiére nechýbal ani @RafaelMotamayor, ktorý o Dune hovorí ako o pop-kultúrnej udalosti, na ktorú sme čakali. Ten ďalší Star Wars, ten ďalší Pán prsteňov, ten ďalší Game of Thrones.

Samozrejme, nie všetky hodnotenia film len chvália. No tie negatívne skôr vyzerajú, akoby sa topiaci aj slamky chytal. Podľa niekoho je Duna až príliš veľkolepá. Tiež bolo vyčítané to, že celý tretí akt je prípravou na niečo, čo v skutočnosti neuvidíme. Tomuto recenzentovi treba vysvetliť, že prvý film adaptuje iba jednu polovicu knihy. A úplným klinčekom do rakvy bol záporný bod za to, že „záchrancom“ je muž bielej pleti.

Pozitívne reakcie aj napriek tomu neporovnateľne prevyšujú tie negatívne, čomu svedčí aj 83 % hodnotenie na Rotten Tomatoes z 29 recenzií. Na film sa preto tešíme ešte viac, v slovenských kinách si ho konečne užijeme 21. októbra 2021.

O čom je Duna?

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje 21 kníh kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

duna dátum vydania
Zdroj: twitter.com

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Čo hovoríte na prvé reakcie a recenzie filmu Duna? Tiež sa neviete dočkať októbrovej premiéry? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: collider.com, hollywoodreporter.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -