Ako vysvetlil koniec akčnej novinky Extraction na Netflixe jej režisér Sam Hargrave?

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Článok obsahuje SPOILERY k filmu Extraction na Netflixe.

Koniec filmu Extraction vysvetlený

Netflixová novinka Extraction v hlavnej roli s Chrisom Hemsworthom vyvoláva nadšenie v srdciach fanúšikov akčného filmu po celom svete. A niet sa čomu diviť. Film sleduje príbeh nekompromisného žoldniera Tylera Rakea, ktorý je vyslaný do mesta Dhaka, aby vyslobodil syna mafiánskeho bossa Oviho.

Záchranná misia samozrejme nejde podľa plánu a Rake ostane spolu s Ovim uväznený v meste. Rake sa bude musieť prestrieľať cez celú Dhácku armádu, aby sa s Ovim dostali ku slobode. Pri finálnej prestrelke na hraničnom moste je Rake niekoľkokrát postrelený. Ovi sa dostane úspešne za hranice, zatiaľ čo polomŕtvy Rake spadne z mosta do hlbín mora.

Extraction RECENZIA
Zdroj: imdb.com

V epilógu filmu sledujeme, ako sa Ovi vrátil späť domov. Vidíme, ako chodí opäť do školy a je znovu medzi svojimi priateľmi. Ovi skočí v záverečnom zábere filmu do bazénu (čo reflektuje úvodnú scénu, v ktorej skočí Rake do jazera) a potom, ako sa vynorí, zbadá v diaľke záhadnú figúru, ktorá veľmi pripomína samotného Tylera Rakea.

Nejednoznačný koniec

Čo tento záver znamená? Prežil Tyler Rake svoje smrteľné znamenia? Odpovede na tieto otázky zodpovedal režisér filmu Extraction Sam Hargrave. Ku záveru sa vyjadril exkluzívne pre portál Collider.

„Dúfam, že budú diváci po skončení filmu o tejto scéne diskutovať a sami sa rozhodnú, ktorá verzia konca je pre nich uspokojujúca.“

Avšak ak pre vás nie je uspokojujúca táto odpoveď, Hargrave ponúkol informácie k celému kreatívnemu procesu, ktorý k tejto finálnej scéne viedol. V originálnom konci, ktorý napísal Joe Russo, bolo explicitne ukázané, že Tyler Rake zomrel. Obetoval sa, aby zachránil Oviho. Testovacie publikum na túto verziu filmu reagovalo veľmi zmiešane.

„Mali sme verziu filmu, ktorú sme s divákmi veľakrát testovali. Nie je žiadnym prekvapením, že veľa ľudí chcelo, aby Rake prežil, zatiaľ čo iní ľudia chceli, aby na konci filmu zomrel. Diváci boli čo sa týka konca rozdelení na dve polovice. Chceli sme vyhovieť čo najviac ľuďom, bez toho, aby sme obetovali myšlienku príbehu. Myslíme si, že veľmi dobrý kompromis je urobiť nejednoznačný koniec. Ak si želáte, aby sa Rake obetoval, Ovi si ho na konci len predstavuje. Ak túžite po pokračovaní a nechcete aby Rake zomrel, na konci filmu ho skutočne vidíte.“

A ktorý koniec preferuje samotný Hargrave? Pravdepodobne ten, v ktorom Rake zomrie, pretože to bola jeho pôvodná myšlienka.

„Všetko to bolo o testovaní filmu. Natočili sme hneď niekoľko koncov. V originálnom scenári, a toto bol môj nápad, to Rake neprežije. Jeho príbeh bol ukončený, pretože našiel niečo, čo ho udržiavalo pri živote. Jeho cesta sa skončila po tom, ako našiel svoje spasenie skrz obetovania sa. Učinil rozhodnutie s ktorým bol vyrovnaný. Musel sa popasovať so svojou minulosťou a rozhodnutím, ktoré učiní v prítomnosti, aby zachránil Oviho. A ak to znamená zomrieť, nech je tak. Toto bola v mojej mysli jeho cesta.“

Extraction
Zdroj: imdb.com

Prefíkaný trik

O nejednoznačnom konci režiséra Hargravea nepresvedčili iba testovací diváci, ale bol to návrh aj producenta originálnych Netflix filmov Scotta Stubera.

„Tento prefíkaný trik bol navrhnutý producentom originálnych Netflix filmov Scottom Stuberom. Jeho návrh som veľmi dobre zobral a prišiel mi fantastický, budem si to navždy pamätať. Poradil mi, že musím stále myslieť na rozdiel medzi intelektuálne uspokojujúcim koncom a emocionálne uspokojujúcim koncom. A tak sme bojovali s týmto konceptom – Je viac emocionálne uspokojujúce ak Rake na konci zomrie? A popravde sme si uvedomili, že je viac emocionálne uspokojujúce, ak to prežije. Pretože Ovi mu dal niečo, pre čo môže žiť. „

Koniec koncov si Hargrave myslí, že Extraction ponúkol záver, ktorý je uspokojujúci pre obe strany.

„To, čo vo finálnej verzii filmu vidíte, je kompromis. Pretože veľa z nás, ktorí sme tu boli od začiatočného procesu tvorby tohoto filmu nechcelo, aby prežil. Avšak veľa ľudí, ktorí prišli neskôr, chceli aby prežil. Otestovali sme to a názory boli takmer presne pol na pol. Takže sme sa rozhodli, že vám dáme možnosť mať oba konce.“

Takže čo sa stalo na konci filmu Extraction? Podľa tohoto rozhovoru to vyzerá tak, že si na to môžete odpovedať sami. Nech je to už akokoľvek, ak bude film úspešný, je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme pokračovania. A práve toto pokračovanie rozhodne o význame poslednej scény prvého filmu.

Ako ste záver filmu Extraction pochopili vy? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -