Mohol by zarobiť 900 miliónov! Tieto fakty ste o filme Oppenheimer určite nevedeli

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

V súčasnosti sa vo filmovom svete nehovorí o ničom inom, ako o dvoch filmoch. Tým prvým je kasový trhák Barbie, ktorý už zarobil viac ako miliardu dolárov. Tým druhým filmom je projekt režiséra Christophera Nolana s názvom Oppenheimer. Najprv diváci poriadne nevedeli, čo majú vlastne čakať. Lenže populárny režisér zase raz dokázal, že to skrátka vie, pretože jeho film patrí k tým najúspešnejším na svete. Preto vám dnes prinášame fakty o filme Oppenheimer, ktoré vás rozhodne prekvapia.

Fakty o filme Oppenheimer

1. Skúšobné odpálenie jadrovej hlavice sa zaobišlo bez CGI

fakty o filme Oppenheimer
Zdroj: screencraft.org

Hlavnou devízou tohto filmu je autenticita a to neplatí len o hercoch, ktorí si zahrali žijúce postavy počas obdobia 2. svetovej vojny. Ale aj o atómovej bombe, o ktorej je vlastne reč. Každý iný filmár by sa rozhodol kvôli bezpečnosti použiť technológiu CGI, ktorá je síce nesmierne drahá, ale za to účinná. Ale Nolan to odmietol a preto bolo skúšobné odpálenie jadrovej hlavice naozaj skutočné. Takisto aj následná tlaková vlna, ktorú sprevádzala silná zvuková rana.

2. Oppenheimer je už teraz tým najúspešnejším vojnovým filmom na svete

fakty o filme Oppenheimer
Zdroj: koimoi.com

Doteraz držal tento rekord film Americký sniper (2014), ktorý zarobil viac ako pol miliardy. Ešte pred týmto filmom držal prvenstvo kultový vojnový film Zachráňte vojaka Ryana (1998), ktorý zarobil 480 miliónov dolárov. Oppenheimer má na svojom konte už viac ako 650 miliónov a odborníci odhadujú, že ak to tak pôjde ďalej, tak by tento životopisný film  mohol prekročiť aj hranicu 900 miliónov dolárov.

3. Námet na film dal Nolanovi herec Robert Pattinson

fakty o filme Oppenheimer
Zdroj: vulture.com

Christopher Nolan a Robert Pattinson spolu pracovali na filme Tenet (2020). Na jeho konci venovala hviezda zo ságy Twilight režisérovi knihu o svetoznámom fyzikovi Robertovi Oppenheimerovi. Pri jej čítaní si Nolan uvedomil, že by z tohto príbehu mohol vzniknúť plnohodnotný film.

4. Ide o prvý Nolanov film so sexuálnym obsahom

Cillian Murphy
Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Ani v jednom Nolanovom filme sme nevideli čistokrvnú sexuálnu scénu. Avšak pri nakrúcaní tohto diela sa tomu už nevyhol. A zrejme to ani neplánoval. Samotný Oppenheimer mal totiž pestrý sexuálny život a to ako so svojou manželkou Katherine Kitty Harrison, tak so svojou milenkou Jean Tatlockovou. Slávny režisér tak vystúpil zo svojej komfortnej zóny, aby tak divákom priniesol čo najviac autentický príbeh otca atómovej bomby.

5. Prvá hlavná rola Cilliana Murphyho v Nolanovom filme

Oppenheimer
Zdroj: wired.com

Napriek tomu, že spolu Cillian Murphy a Christopher Nolan spolupracoval už päťkrát, nikdy si britský herec nezahral hlavnú rolu. Vždy tam totiž boli herci ako sú Christian Bale, Leonardo DiCaprio a podobne. Tentokrát si však hlavnú rolu ukradla práve hviezda seriálu Peaky Blinders (2013-2022).

6. Ide o prvý životopisný film Christophera Nolana

Christopher Nolan
Zdroj: koimoi.com

V súvislosti s tým, koľko úspešných filmov má už režisér Christopher Nolan na konte, je až zarážajúce, že ide o jeho prvý životopisný film v kariére. Knižnou predlohou Oppenheimera bolo dielo American Prometheus. The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer.

7. Robert Downey Jr. bol z filmu nadšený

Robert Downey Jr.
Zdroj: looper.com

Herec Robert Downey Jr. sa preslávil ako Iron Man v komiksovej sérii MCU od Marvelu. A myslel si, že takto ho budú ľudia vnímať až do jeho smrti. Lenže napokon prišla ponuka zahrať si Lewisa Straussa, ktorú Downey prijal a predviedol skvelý výkon. Popri sústredenom Cillianovi Murphym sa vôbec nestratil, hlavne kvôli svojej charizme a hereckým vlastnostiam. Tentokrát mu to možno s tou nomináciou na Oscara skutočne vyjde. Herec totiž prehlásil, že Oppenheimer je ten najlepší film, v ktorom si kedy zahral.

Zdroj: csfd.sk, timesofindia.indiatimes.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -