Vybrali sme pre vás výborné fantasy knižné série pre mladých. Ako lepšie stráviť čas?

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

Fantasy knižné série pre mladých

Doba, v ktorej žijeme, nás občas núti predstaviť si oveľa krajší svet. Radi by sme unikli z tejto reality a skryli sa do sveta plného čarov a fantastických bytostí, ktoré v našom vesmíre nevídame. Čítaním kníh sa k tomu vieme veľmi jednoducho dostať. Tentokrát sme pre vás vybrali fantasy knižné série, ktoré vám ponúknu presne to, čo hľadáte.

Kroniky Narnie

Základ literatúry pre deti tvorí aj knižná séria s názvom Kroniky Narnie. Každá jedna kniha vás priláka do sveta mágie a čarov plnej fantastických tvorov. Zvieratá, ktoré rozprávajú a majú špecifické vlastnosti, sú len náznakom toho, čo autor menom C. S. Lewis skutočne dokáže.

Narnia
Zdroj: pinterest.com

Hlavný príbeh sa sústredí na štyri deti, ktoré nájdu cestu do krajiny s názvom Narnia. V tomto svete sa z nich stáva niečo úplne iné. Dospievajú, vládnu a prežívajú rôzne emócie. Boj dobra a zla plný nádeje je práve tým, čím je táto séria výnimočná. Knihy idú v poradí takto:

 1. Čarodejníkov synovec 
 2. Lev, šatník a čarodejnica 
 3. Kôň a jeho chlapec 
 4. Princ Kaspián 
 5. Dobrodružstvá lode Ranný pútnik 
 6. Strieborná stolička 
 7. Posledný boj 

Tri knihy z tejto série boli sfilmované, no nepodarilo sa im to dokončiť. V roku 2018 sa podarilo Netflixu získať práva na televízne a filmové spracovanie celej série.

Férska sága

Holly Black nám ponúka novú sériu s názvom Férska sága, ktorej posledná časť vyšla iba v novembri 2019. Zvyčajne sa stretávame s fantasy svetom, kde je hlavná postava niečim výnimočná. V tejto sérii to avšak neplatí. Jude, hlavná postava, je iba obyčajným človekom, ktorý sa dostáva do sveta mágie a magických bytostí.

Férska sága
Zdroj: tor.com

Toto je príbeh o pomste, snahe prežiť a vzťahoch. Rodina tu tvorí dôležitú úlohu, pretože jediné, na čo sa vie hlavná hrdinka obrátiť, sú jej sestry. Ich rodičia boli zavraždení človekom, ktorý si ich zobral do opatery do im nepoznaného sveta. Ako to celé dopadne? Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Krutý princ
 2. Skazený kráľ
 3. Kráľovná ničoho

Neobyčajné deti slečny Peregrinovej

V centre tohto neobyčajného fantasy je chlapec menom Jacob. Jeho starý otec mu často rozprával príbehy o istom sirotinci, v ktorom chvíľu býval. Jedného dňa sa Jacob rozhodne pohľadať tento domov a táto návšteva ho veľmi prekvapí. Čo zistí? Autorom knihy je Ransom Riggs.

Miss Perregrine's Home for Peculiar Children
Zdroj: wandering-lion.com

Ako už naznačujú obálky kníh, táto sága pôsobí veľmi mysticky, priam strašidelne. Dopĺňajú ju taktiež dobové fotografie postáv, o ktorých starý otec rozpráva. Táto knižná séria vám určite ponúkne nezabudnuteľný čitateľský zážitok. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
 2. Bezduché miesto
 3. Knižnica duší

Zaujímavosťou je, že v roku 2016 vyšla sfilmovaná verzia prvej knihy. Réžiu mal na starosti slávny Tim Burton.

Nástroje smrteľníkov

Autorkou kníh je Cassandra Clare. Clary, pätnásťročné dievča, jedného dňa zistí, že nie je iba obyčajným človekom. Za pomoci svojich kamarátov a nových známostí si uvedomí, že na svete existujú magické stvorenia, a ona je jednou z nich. Tieňolovci sú bytosti, ktoré sa narodia s anjelskou krvou.

Nástroje smrteľníkov
Zdroj: books2door.com

Boj medzi dobrom a zlom, spoznávanie samého seba a romantické zápletky sú základné motívy tejto knižnej série. Tieňolovci chránia obyčajných ľudí pred skutočnosťou, že ich svet patrí viacerým bytostiam. Podarí sa im to tajomstvo udržať až do konca? Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Mesto kostí
 2. Mesto popola
 3. Mesto skla
 4. Mesto padlých anjelov
 5. Mesto stratených duší
 6. Mesto nebeského ohňa

Cassandra Clare pokračuje v písaní o tieňolovcoch a tento svet sa nechystá tak skoro ukončiť. Ďalšie dve knižné série z tohto sveta už vyšli. Nachádzajú sa v nich aj postavy z Nástrojov smrteľníkov, ale len ako vedľajšie postavy.

V roku 2013 vyšla sfilmovaná verzia prvej knihy, ktorá mala mať pokračovanie, no kvôli neúspešnému prvému filmu sa tak nestalo. V roku 2015 vznikol napriek tomu seriál s názvom Shadowhunters. Tretia a posledná séria skončila v roku 2019.

Trón zo skla

Trón zo skla, séria pre mladých, je napísaná americkou autorkou menom Sarah J. Maas. Posledná kniha vyšla v októbri 2018. Dej sa sústredí na hrdinku nazývanú Celaena Sardothien. Nájomná vrahyňa v mladom veku, ktorá žije v korupčnom kráľovstve. Ich vládca je známy ako tyran a ona sa proti tomu snaží bojovať.

Trón zo skla
Zdroj: sk.pinterest.com

Celeanina povesť je neprekonateľná, o jej sile sa rozpráva v celom kráľovstve. Jediné, čo by v skutočnosti chcela, je sloboda. Od princa dostane ponuku, aby súťažila s ďalšími vrahmi. Ak vyhrá, dostane titul kráľova šampiónka a prepustia ju z väzenia. Celeana má ale množstvo nepriateľov. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Trón zo skla
 2. Koruna z temnoty
 3. Zrodená z ohňa
 4. Kráľovná v tieňoch
 5. Búrka v impériu
 6. Veža na úsvite
 7. Kráľovstvo z popola

V roku 2016 bolo oznámené, že z tejto knižnej série bude urobený seriál stanicou Hulu. Názov seriálu bude Queen of Shadows, podľa štvrtej časti tejto ságy.

Pán prsteňov

Máme tu čítanie aj pre troška náročnejších čitateľov. Pán prsteňov patrí medzi fantasy knižné série, o ktorej čítanie sa pokúšalo mnoho ľudí. Tento do detailov vyšperkovaný svet je ale ťažším orieškom. Najmä pre ľudí, ktorí by si pri knihách radi oddýchli.

 

Pán Prsteňov
Zdroj: abebooks.co.uk

Čarovný svet ľudí, elfov a hobitov je centrom tejto série. Vojna o prsteň, ktorý má obrovskú moc a schopnosť manipulovať ľuďmi, je obsahom kníh. Dá sa to vnímať takmer ako dejiny sveta, ktorý v našej realite neexistuje. Príbeh už azda pozná takmer každý, a knihy vám taktiež radíme prečítať. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Spoločenstvo prsteňa
 2. Dve veže
 3. Návrat kráľa

Všetky filmy boli spracované aj do filmov a my vám ich taktiež jednoznačne odporúčame!

Harry Potter

Túto knižnú sériu vám už asi hádam nie je potrebné ani predstavovať. Autorkou tejto knihy je svetoznáma britská spisovateľka J. K. Rowling. Dejová línia je rozprávaná v tretej osobe a sústredí sa najmä na život chlapca – Harryho Pottera, ktorý má v prvej časti iba jedenásť rokov.

Tu sa dozvedáme, že existuje svet čarov a špeciálna čarodejnícka škola menom Rokfort. Harry spolu so svojimi dvoma kamarátmi, Ronom a Hermionou, zažíva radosť, smútok a strach.

 

Harry Potter knihy

medium.com

Knižná séria Harry Potter nás sprevádza celým životom Harryho Pottera a jeho najväčším nepriateľom Voldemortom. Aj keď sa môže zdať, že príbeh je orientovaný zväčša na deti, vieme s istotou povedať, že poteší aj starších čitateľov. Knihy idú v poradí takto:

 1. Harry Potter a Kameň mudrcov
 2. Harry Potter a Tajomná komnata
 3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
 4. Harry Potter a Ohnivá čaša
 5. Harry Potter a Fénixov rád
 6. Harry Potter a Polovičný princ
 7. Harry Potter a Dary smrti

Všetky knihy boli dokonca aj sfilmované do ôsmich filmov, ktoré vám taktiež odporúčame!

Čo hovoríte na tieto fantasy knižné série? Čítali ste niektoré z nich? Dajte nám vedieť, čo si o nich myslíte, do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...