Vybrali sme pre vás výborné fantasy knižné série pre mladých. Ako lepšie stráviť čas?

Nenechajte si ujsť

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...

Poznáme oficiálny názov tretieho Spider-Mana s Tomom Hollandom. Tradične obsahuje aj slovo Home

Oficiálny názov filmu Spider-Man 3 Spider-Man patrí k najobľúbenejším superhrdinom na Zemi. Svoje o tom hovoria aj tri filmové série, pričom posledná sa tento rok...

Prvý pohľad z filmu Spider-Man 3 dorazil. Spoločne s ním vidieť aj tri podivné titulné názvy

Jeden z najočakávanejších MCU projektov Spider-Man 3 nás konečne prekvapil prvou várkou nových fotografií priamo z filmu. Vidieť na nich môžeš klasické trio školákov,...
Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

Fantasy knižné série pre mladých

Doba, v ktorej žijeme, nás občas núti predstaviť si oveľa krajší svet. Radi by sme unikli z tejto reality a skryli sa do sveta plného čarov a fantastických bytostí, ktoré v našom vesmíre nevídame. Čítaním kníh sa k tomu vieme veľmi jednoducho dostať. Tentokrát sme pre vás vybrali fantasy knižné série, ktoré vám ponúknu presne to, čo hľadáte.

Kroniky Narnie

Základ literatúry pre deti tvorí aj knižná séria s názvom Kroniky Narnie. Každá jedna kniha vás priláka do sveta mágie a čarov plnej fantastických tvorov. Zvieratá, ktoré rozprávajú a majú špecifické vlastnosti, sú len náznakom toho, čo autor menom C. S. Lewis skutočne dokáže.

Narnia
Zdroj: pinterest.com

Hlavný príbeh sa sústredí na štyri deti, ktoré nájdu cestu do krajiny s názvom Narnia. V tomto svete sa z nich stáva niečo úplne iné. Dospievajú, vládnu a prežívajú rôzne emócie. Boj dobra a zla plný nádeje je práve tým, čím je táto séria výnimočná. Knihy idú v poradí takto:

 1. Čarodejníkov synovec 
 2. Lev, šatník a čarodejnica 
 3. Kôň a jeho chlapec 
 4. Princ Kaspián 
 5. Dobrodružstvá lode Ranný pútnik 
 6. Strieborná stolička 
 7. Posledný boj 

Tri knihy z tejto série boli sfilmované, no nepodarilo sa im to dokončiť. V roku 2018 sa podarilo Netflixu získať práva na televízne a filmové spracovanie celej série.

Férska sága

Holly Black nám ponúka novú sériu s názvom Férska sága, ktorej posledná časť vyšla iba v novembri 2019. Zvyčajne sa stretávame s fantasy svetom, kde je hlavná postava niečim výnimočná. V tejto sérii to avšak neplatí. Jude, hlavná postava, je iba obyčajným človekom, ktorý sa dostáva do sveta mágie a magických bytostí.

Férska sága
Zdroj: tor.com

Toto je príbeh o pomste, snahe prežiť a vzťahoch. Rodina tu tvorí dôležitú úlohu, pretože jediné, na čo sa vie hlavná hrdinka obrátiť, sú jej sestry. Ich rodičia boli zavraždení človekom, ktorý si ich zobral do opatery do im nepoznaného sveta. Ako to celé dopadne? Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Krutý princ
 2. Skazený kráľ
 3. Kráľovná ničoho

Neobyčajné deti slečny Peregrinovej

V centre tohto neobyčajného fantasy je chlapec menom Jacob. Jeho starý otec mu často rozprával príbehy o istom sirotinci, v ktorom chvíľu býval. Jedného dňa sa Jacob rozhodne pohľadať tento domov a táto návšteva ho veľmi prekvapí. Čo zistí? Autorom knihy je Ransom Riggs.

Miss Perregrine's Home for Peculiar Children
Zdroj: wandering-lion.com

Ako už naznačujú obálky kníh, táto sága pôsobí veľmi mysticky, priam strašidelne. Dopĺňajú ju taktiež dobové fotografie postáv, o ktorých starý otec rozpráva. Táto knižná séria vám určite ponúkne nezabudnuteľný čitateľský zážitok. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
 2. Bezduché miesto
 3. Knižnica duší

Zaujímavosťou je, že v roku 2016 vyšla sfilmovaná verzia prvej knihy. Réžiu mal na starosti slávny Tim Burton.

Nástroje smrteľníkov

Autorkou kníh je Cassandra Clare. Clary, pätnásťročné dievča, jedného dňa zistí, že nie je iba obyčajným človekom. Za pomoci svojich kamarátov a nových známostí si uvedomí, že na svete existujú magické stvorenia, a ona je jednou z nich. Tieňolovci sú bytosti, ktoré sa narodia s anjelskou krvou.

Nástroje smrteľníkov
Zdroj: books2door.com

Boj medzi dobrom a zlom, spoznávanie samého seba a romantické zápletky sú základné motívy tejto knižnej série. Tieňolovci chránia obyčajných ľudí pred skutočnosťou, že ich svet patrí viacerým bytostiam. Podarí sa im to tajomstvo udržať až do konca? Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Mesto kostí
 2. Mesto popola
 3. Mesto skla
 4. Mesto padlých anjelov
 5. Mesto stratených duší
 6. Mesto nebeského ohňa

Cassandra Clare pokračuje v písaní o tieňolovcoch a tento svet sa nechystá tak skoro ukončiť. Ďalšie dve knižné série z tohto sveta už vyšli. Nachádzajú sa v nich aj postavy z Nástrojov smrteľníkov, ale len ako vedľajšie postavy.

V roku 2013 vyšla sfilmovaná verzia prvej knihy, ktorá mala mať pokračovanie, no kvôli neúspešnému prvému filmu sa tak nestalo. V roku 2015 vznikol napriek tomu seriál s názvom Shadowhunters. Tretia a posledná séria skončila v roku 2019.

Trón zo skla

Trón zo skla, séria pre mladých, je napísaná americkou autorkou menom Sarah J. Maas. Posledná kniha vyšla v októbri 2018. Dej sa sústredí na hrdinku nazývanú Celaena Sardothien. Nájomná vrahyňa v mladom veku, ktorá žije v korupčnom kráľovstve. Ich vládca je známy ako tyran a ona sa proti tomu snaží bojovať.

Trón zo skla
Zdroj: sk.pinterest.com

Celeanina povesť je neprekonateľná, o jej sile sa rozpráva v celom kráľovstve. Jediné, čo by v skutočnosti chcela, je sloboda. Od princa dostane ponuku, aby súťažila s ďalšími vrahmi. Ak vyhrá, dostane titul kráľova šampiónka a prepustia ju z väzenia. Celeana má ale množstvo nepriateľov. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Trón zo skla
 2. Koruna z temnoty
 3. Zrodená z ohňa
 4. Kráľovná v tieňoch
 5. Búrka v impériu
 6. Veža na úsvite
 7. Kráľovstvo z popola

V roku 2016 bolo oznámené, že z tejto knižnej série bude urobený seriál stanicou Hulu. Názov seriálu bude Queen of Shadows, podľa štvrtej časti tejto ságy.

Pán prsteňov

Máme tu čítanie aj pre troška náročnejších čitateľov. Pán prsteňov patrí medzi fantasy knižné série, o ktorej čítanie sa pokúšalo mnoho ľudí. Tento do detailov vyšperkovaný svet je ale ťažším orieškom. Najmä pre ľudí, ktorí by si pri knihách radi oddýchli.

 

Pán Prsteňov
Zdroj: abebooks.co.uk

Čarovný svet ľudí, elfov a hobitov je centrom tejto série. Vojna o prsteň, ktorý má obrovskú moc a schopnosť manipulovať ľuďmi, je obsahom kníh. Dá sa to vnímať takmer ako dejiny sveta, ktorý v našej realite neexistuje. Príbeh už azda pozná takmer každý, a knihy vám taktiež radíme prečítať. Séria obsahuje tieto knihy:

 1. Spoločenstvo prsteňa
 2. Dve veže
 3. Návrat kráľa

Všetky filmy boli spracované aj do filmov a my vám ich taktiež jednoznačne odporúčame!

Harry Potter

Túto knižnú sériu vám už asi hádam nie je potrebné ani predstavovať. Autorkou tejto knihy je svetoznáma britská spisovateľka J. K. Rowling. Dejová línia je rozprávaná v tretej osobe a sústredí sa najmä na život chlapca – Harryho Pottera, ktorý má v prvej časti iba jedenásť rokov.

Tu sa dozvedáme, že existuje svet čarov a špeciálna čarodejnícka škola menom Rokfort. Harry spolu so svojimi dvoma kamarátmi, Ronom a Hermionou, zažíva radosť, smútok a strach.

 

Harry Potter knihy

medium.com

Knižná séria Harry Potter nás sprevádza celým životom Harryho Pottera a jeho najväčším nepriateľom Voldemortom. Aj keď sa môže zdať, že príbeh je orientovaný zväčša na deti, vieme s istotou povedať, že poteší aj starších čitateľov. Knihy idú v poradí takto:

 1. Harry Potter a Kameň mudrcov
 2. Harry Potter a Tajomná komnata
 3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
 4. Harry Potter a Ohnivá čaša
 5. Harry Potter a Fénixov rád
 6. Harry Potter a Polovičný princ
 7. Harry Potter a Dary smrti

Všetky knihy boli dokonca aj sfilmované do ôsmich filmov, ktoré vám taktiež odporúčame!

Čo hovoríte na tieto fantasy knižné série? Čítali ste niektoré z nich? Dajte nám vedieť, čo si o nich myslíte, do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

 1. Z tohto co tu je vymenovne skoro nic nepoznam, ale cital som Pan prstenov (Hobit, Hurinove deti,Silmarillion) a Harry Potter. Prave sa chystam pustit do Zaklinaca, ktory ma tiez vyborne recenzie a prekvapuje ma, ze sa tu nespomina. Ci ten sa nerata ako fantasy pre mladych?

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Tri nové Pokémon hry hlásia návrat Diamond a Pearl; RPG s otvoreným svetom príde budúci rok

Tri nové Pokémon hry Séria Pokémon oslavuje 25. výročie od vydania prvých hier Pokémon Red a Blue z roku 1996. Kartičky idú na dračku, vďaka...

Nový Blade v MCU nebude pre dospelých, Deadpool teda zostáva jedinou výnimkou

Blade reboot s hodnotením PG-13 Blade reboot bude očividne menším krvákom, ako keď sme tohto lovca upírov videli prvý raz. Vtedy ho stvárnil Wesley Snipes...

Ôsma epizóda seriálu WandaVision obsahovala potitulkovú scénu, vďaka ktorej sa vyrovnajú sily vo Westview

Tento článok obsahuje SPOILERY z ôsmej epizódy seriálu WandaVision. Pokiaľ ste ju teda ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr. Potitulková scéna ôsmej epizódy WandaVision Ide do tuhého....

Paranormal Activity 7 alebo seriál Lúpež po taliansky? Toto a ešte oveľa viac uvidíš exkluzívne na Paramount+

Aj keď tento svet nemá naozaj núdzu o streamovacie platformy, niektoré popredné filmové štúdiá sa k takejto forme digitalizácie dostali až teraz. Reč je...

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...