Ako sa zbaviť nudy počas karantény? Toto je TOP 5 dystopických knižných sérií pre mladých

Nenechajte si ujsť

Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

TOP 5 – dystopické knižné série pre mladých

V týchto časoch, kedy koronavírus útočí, nevieme, čo s naším voľným časom. Preto sme si pre vás pripravili 5 tipov na dystopické knižné série pre mladých. Tak si nasaďte okuliare, zabaľte sa pod perinu a ponorte sa s nami do rôznych príbehov.

5. Mesačné kroniky

Mesačné kroniky dystopické knižné série
Zdroj: pinterest.com

Samotné obálky tejto série vo vás môžu vyvolať dojmy rozprávky. A je to tak! Marissa Meyer, autorka týchto kníh, sa inšpirovala nám známymi rozprávkami a vytvorila toto dielo. Príbeh sa odohráva v budúcnosti.

Marissa do tejto knižnej série dala aj prvky sci-fi, no nie je to nič ťažké na čítanie. Určite si pod tým nemusíte predstaviť ťažké názvy a veľa opisov. Budúcnosť je technologicky veľmi vyspelá – ľudia používajú na presun vznášadlá a pokrok techniky nemá hraníc.

Ľuďom v domácnosti vypomáhajú roboty a dokonca hlavnou postavou je kyborg! Marisse sa podarilo spojiť dystopický svet sci-fi a rozprávky do veľkolepej knižnej série. Vyzerá to ako spleť nezlúčiteľných žánrov, no ostanete milo prekvapení. Postavy si určite zamilujete a my vám túto sériu jednoznačne odporúčame!

Aké knihy sa v tejto sérii nachádzajú?

 • Cinder – prvá kniha, založená na Popoluške
 • Scarlet – druhá kniha, založená na Červenej čiapočke
 • Cress – tretia kniha, založená na Zlatovláske
 • Winter – štvrtá kniha, založená na Snehulienke
 • Fairest – doplňujúca krátka novela

4. Labyrint

Labyrint
Zdroj: twitter.com

Medzi ďalšie dystopické knižné série sa určite radí aj séria Labyrint, ktorej autorom je James Dashner. Séria začína s hlavnou postavou menom Thomas, ktorý je spolu s ďalšími chlapcami uväznený na mieste, ktoré sa nazýva Flek. Pointou celej prvej knihy je vyriešiť labyrint, ktorý sa na tom mieste nachádza.

Kniha je nabitá dobrodružstvom a akciou a určite sa môžete spoľahnúť na menej romantiky. Štýl písania bude taktiež sedieť viacerým z vás. Opisov tam je akurát, nie je to prehnané a stále vieme, ako sa hlavná postava cíti. Príbeh sa číta rýchlo a postavy sú príjemné. Ak ste fanúšikmi dystopického sveta plného akcie a napätia s troškou humoru, táto séria je určite pre vás!

Séria obsahuje tieto knihy:

 • Labyrint: Útek
 • Labyrint 2: Zhorenisko – Skúška
 • Labyrint 3: Smrteľná liečba

Kniha The Kill Order je prequelom k tejto sérii a kniha The Fever Code je o tom, ako bol labyrint postavený. V roku 2014 vyšiel prvý film z troch, kde v hlavnej úlohe hral Dylan O’Brien.

3. Divergencia

Divergencia
Zdroj: ignatiusnovels.com

Knižná séria s názvom Divergencia bola napísaná Veronicou Roth. Tento dystopický príbeh vás pohltí všetkými emóciami. V jednej chvíli je séria nabitá akciou a chvíľku na to je to smútok, radosť a mnoho ďalšieho.

Hlavnou postavou je Tris, ktorá žije v budúcnosti v meste Chicago. Svet je rozdelený na 5 frakcií. Na základe svojich charakterových čŕt sú ľudia rozdelení do týchto frakcií: Sebazaprenie, Harmónia, Otvorenosť, Neohrozenosť Informovanosť. Samozrejme, žiaden systém nie je dokonalý, a práve v tom nastáva hlavný problém. Zistíme, že Tris nie je iba obyčajné dievča.

Séria obsahuje tieto knihy:

 • Divergencia
 • Rezistencia
 • Experiment

Veronica Roth sa taktiež rozhodla napísať prvú časť tejto ságy z pohľadu hlavného hrdinu Štyri. Jej názov je Štyri.

Knihy sú písané veľmi ľahko a určite to prečítate za veľmi krátky čas. Každá postava má v tomto príbehu svoje opodstatnenie, a taktiež sa počas celej ságy vyvíjajú. Táto knižná séria mala taký úspech, že došlo k jeho sfilmovaniu. Filmy, žiaľ, neboli až také úspešné.

2. Legenda Republiky

Legenda
Zdroj: dazzoramarket.com

Medzi ďalšie dystopické knižné série patrí aj séria Legenda Republiky, ktorej autorkou je Marie Lu. Tento príbeh nie je až tak známy, no každému fanúšikovi Divergencie sa určite bude páčiť!

Príbeh sa odohráva v Spojených štátoch v budúcnosti. To miesto teraz funguje ako republika. Hlavou postavou je June, tvrdohlavé dievča s obrovskou silou. Ako to v spoločnosti býva, aj tu sú oblasti, ktoré sú bohatšie a ktoré sú chudobnejšie. June mala šťastie, pretože sa narodila v tej lepšej štvrti. Jej opakom je chlapec menom Day, ktorý toľko šťastia nemal.

Jedného dňa sa im skrížia cesty kvôli tomu, že Day je podozrivý zo zabitia člena rodiny June. Ako to celé dopadne? Séria je plná akcie a romantiky a zaručene ju nepustíte z rúk dokiaľ to celé neprečítate!

V tejto sérii sú knihy:

 • Legenda
 • Fenomén
 • Šampión

1. Hry o život

Hry o život
Zdroj: amazon.in

Asi najznámejšia séria, ktorej autorkou je Suzanne Collins, sa nazýva Hry o Život. Severná Amerika sa zmenila na Panem, na ktorého čele je skupina bohatých ľudí s názvom Sídlo. Súčasťou tohto sveta je 12 obvodov, z ktorých sú každoročne vybraní dvaja dobrovoľníci na to, aby išli bojovať do Hier o život.

Tohto roku sa tam ocitne aj Katniss Everdeenová, ktorá sa v týchto hrách snaží prežiť. Počas všetkých troch kníh zažívame celý jej život práve s ňou. Akcia, radosť, smútok a mnoho ďalšieho nás doprevádzajú zážitkom z tohto súboja. Ide o boj medzi dobrom a zlom a my vám túto sériu zaručene odporúčame!

Do tejto knižnej ságy patria tieto knihy:

 • Hry o život
 • Skúška ohňom
 • Drozdajka

Tieto knihy boli natoľko úspešné, že došlo aj k ich sfilmovaniu. Hlavnú úlohu si zahrala Jennifer Lawrence.

Čo hovoríte na tieto dystopické knižné série? Čítali ste niektoré z nich? Dajte nám vedieť, čo si o nich myslíte, do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -