Pred 20 rokmi vyšiel Pán prsteňov: Návrat kráľa. Toto sú dôvody, prečo sa navždy zapísal do dejín

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Pán prsteňov: Návrat kráľa oslavuje 20. narodeniny

Je to neuveriteľné, no legendárna fantasy trilógia Pán prsteňov skončila už pred 20 rokmi. Príbeh, ktorý pozná snáď každý, má svoj pôvod v kultových knihách spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Tie sfilmoval a navždy zaradil medzi špičku kinematografie legendárny Peter Jackson, ktorému sa podarilo natočiť tak ikonickú sériu, že dnes je táto značka na rovnakej úrovni ako napríklad Hviezdne vojny, Marvel či Harry Potter.

V nevídanom slede si diváci pred vyše 2 dekádami vychutnali tri fantastické filmy v rozmedzí troch rokov. Započal to Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa (2001), pokračovalo to podtitulom Dve veže (2002) a celý príbeh vyvrcholil v uznávanom filme Pán prsteňov: Návrat kráľa. Posledný diel trilógie vyšiel počas decembra 2003, takže tento mesiac oslavujeme jeho 20. narodeniny.

pan prstenov
Zdroj: TMDB

Samotná trilógia pozostáva takmer z 10 hodín. Je plná epických bojových sekvencií, vizuálne úchvatná a pozoruhodná aj prakticky perfektným spôsobom rozprávania príbehu. Takto obsiahly dej sa len málokto pokúsil previesť na strieborné plátno a takých, ktorým sa to podarilo, je ešte menej. Pánovi prsteňov sa však podarilo nielen naplniť, ale aj totálne prestreliť všetky očakávania.

Pán prsteňov je nevídaný úspech

Filmy sa stretli s nesmierne pozitívnymi reakciami divákov aj kritikov. Odrazilo sa to na multi-miliardových tržbách trojice snímok, pričom len záverečný diel Návrat kráľa inkasoval v kinách 1,1 miliardy dolárov.

Filmu sa taktiež podarilo niečo nevídané, a to zvalcovať konkurenciu na rozdávaní cien Oscarov. Už len to, že obdržal 11 nominácií na hlavné ocenenie filmového sveta, si zaslúži potlesk. Tretej časti Pána prsteňov sa však podarilo premeniť všetkých týchto 11 nominácií na výhru. Zo 76. ročníka odovzdávania cien Oscarov tak tvorcovia odišli s neuveriteľnými 11 zlatými soškami.

lotr sam
Zdroj: TMDB

Výhra za výhrou a zakaždým burácajúci potlesk. Presne takýto záver mala trilógia Pána prsteňov, ktorá pred 20 rokmi dosiahla svoj absolútny vrchol. Nasledovali ďalšie projekty, napríklad prequel séria Hobit či seriál Prstene moci. Žiadnemu sa však nepodarilo dosiahnuť to, čo pred 2 dekádami dokázal Návrat kráľa. Aj preto sa tento film už navždy zapísal do filmových dejín a dozaista naňho nezabudnú ani budúce generácie fanúšikov fantasy.

Náhľad do deja

Všetko to začína Roklinkou, kde sa schováva ten najtemnejší a najsilnejší predmet celej Stredozeme (fiktívneho sveta, v ktorom sa filmy odohrávajú) – prsteň. Tento prsteň pri sebe schováva viac ako storočný Bilbo Bublík. Čarodej Gandalf ho však presvedčí, že si ho nemôže ponechať, aj keď by veľmi chcel. Bilbo ho teda daruje Frodovi a po tom opustí Roklinku a vydá sa na ďalšie cesty.

Filmy však nie sú o Bilbových cestách, tým sa venuje trilógia Hobbit. Pán Prsteňov popisuje Frodovu cestu s prsteňom, ktorý musí zničiť na Hore osudu v Mordore (krajine temna). Počas svojej cesty sa k nemu pripojí mnoho ďalších hobbitov, ľudí a zástupcov ostatných rás. Hobbiti Frodo, Sam, Pipin a Smiešok, čarodej Gandalf, elf Legolas, ľudia Aragorn a Boromir a trpaslík Gimli spolu vytvoria Spoločenstvo prsteňa. Spoločne sa počas filmov snažia zničiť prsteň a premôcť Saurona – pána temnôt.

Podarí sa im poraziť zlo, alebo sa temnota rozrastie po celej Stredozemi? Prežijú všetci členovia spoločenstva? A čo všetko sa im postaví do cesty?

gandalf
Zdroj: TMDB

Informácie o filmoch

Filmy Pán prsteňov sú natočené podľa rovnomenných románov od údajného zakladateľa fantasy žánru, J.R.R. Tolkiena. Ten okrem týchto kníh napísal aj knihy Hobbit, Silmarillion, Hurinove deti a mnoho ďalších. Všetky jeho príbehy sa odohrávajú v ním vytvorenom svete – v Stredozemi.

Všetky tri filmy majú okolo troch hodín, no existujú aj ich predĺžené verzie, ktoré sú doplnené predtým vystrihnutými scénami. Tieto snímky sa blížia časom k štyrom hodinám, a to každý jeden z nich. Určite vám ale odporúčame pozrieť si tieto predĺžené verzie. Príbeh je vďaka nim ešte ucelenejší a oveľa bohatší.

Hodnotenia filmov zo série Pán prsteňov:

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa
CSFD.cz – 90 %
IMDb.com – 8,8/10
Rotten Tomatoes – 91 %

Pán prsteňov: Dve veže
CSFD.cz – 88 %
IMDb.com – 8,7/10
Rotten Tomatoes – 95 %

Pán prsteňov: Návrat kráľa
CSFD.cz – 90 %
IMDb.com – 8,9/10
Rotten Tomatoes – 93 %

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -