Vyšli už stovky hororov, žiadny z nich niečo podobné nedokázal. Nový film je prekvapením roka

Nenechajte si ujsť

Nový horor pobláznil divákov

Filmová spoločnosť Blumhouse sa medzi divákmi už dávno preslávila množstvom skvelých snímok s mrazivou atmosférou. Iba tento rok ikonické štúdio do sveta vypustilo deväť vlastných noviniek a celkovo sa už od roku 2000 podieľalo na viac než stovke celovečerných filmov. Patrili medzi ne notoricky známe série ako Halloween, Paranormal Activity alebo Očista. Žiadny z doposiaľ vydaných filmov však medzi divákmi nevyvolal také nadšenie ako čerstvá kino novinka Päť nocí u Freddyho.

Aj napriek zmiešaným ohlasom od kritikov sa čerstvý horor inšpirovaný slávnou hernou predlohou v kinách teší obrovskému diváckemu záujmu. Ako upozorňuje Collider, Five Nights at Freddy’s je so zárobkami bezmála 300 miliónov historicky najúspešnejším filmom spoločnosti Blumhouse.

Five Nights at Freddy's
TMDB

Nikto to nečakal

Tržby hororovej novinky aktuálne predstavujú 296 miliónov a keďže sa novinka stále premieta v kinách, je isté, že čoskoro padne aj 300 miliónová méta. Tú zatiaľ nepokorila žiadna zo snímok od Blumhouse. Najbližšie k tomu bol psychologický triler Rozpoltený, ktorý v roku 2016 tvorcom zarobil 279 miliónov. V rebríčku komerčne najúspešnejších filmov od Blumhouse ďalej nasledujú Halloween (255 miliónov), veľké filmové prekvapenie z roku 2017 Uteč (252 miliónov) a Glass od M. Night Shyamalana, ktorý zarobil 247 miliónov dolárov.

Komerčný úspech Päť nocí u Freddyho prichádza ako obrovské prekvapenie, predovšetkým z dôvodu, že film mal hybridnú premiéru v kinách aj na americkej streamovacej službe Peacock. Aj napriek dostupnosti filmu online diváci dali prednosť návšteve kina, čo je pre Blumhouse povzbudivé.

horor Five Nights at Freddy’s
Blumhouse

Na veľkom diváckom záujem sa podpísala popularita hernej predlohy, ale tiež vydarený marketing a dobré ohlasy medzi divákmi. Kritikom sa síce snímka nepáčila, samotní diváci na ňu však napriek zlým hodnoteniam boli zvedaví. Fenomén pre NBC vysvetľuje aj analytik spoločnosti Comscore.

Prekvapivé a rekordné tržby Five Nights At Freddy’s sú výsledkom perfektne zvládnutej produkcie filmu a stratégie vydania. Blumhouse a Universal Pictures dokázali vierohodne preniesť herný fenomén na veľké plátno. Úspech filmu je o to zásadnejší, že tínedžeri, ktorí mali možnosť pozrieť si film aj doma, sa nakoniec rozhodli pre jedinečný zážitok, ktorý nájdu len v kine. Pri pohľade na úspech filmov Super Mario Bros. vo filme a Five Nights At Freddy’s je možno načase prehlásiť, že prekliatie herných adaptácií na veľkom plátne sa konečne zlomilo.

Príde aj sequel

Veľký úspech hororovej novinky znamená položenie základov pre novú filmovú sériu. Štúdio Blumhouse krátko po úspešnej premiére potvrdilo aj pokračovanie. Ponesie jednoduchý názov Päť nocí u Freddyho 2 a produkcia filmu sa začne v januári 2024. Premiéry sa teda pri troche šťastia môžeme dočkať už koncom budúceho roka, prípadne začiatkom 2025.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -